Praca i pieniądze

W tych krajach pracuje się najmniej: Norwegia na 3 miejscu, Polska na szarym końcu

Maja Zych

26 stycznia 2018 11:01

Udostępnij
na Facebooku
37

Mniej godzin niż Norwegowie pracują jedynie Niemcy i Duńczycy. fotolia.com / chaisiri / Royalty Free

Według najnowszych statystyk przygotowanych przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) Norwegowie są jednym z narodów, w których średnia liczba przepracowanych godzin w ciągu roku jest najniższa. Kraj fiordów znalazł się na 3 miejscu i wyprzedziły go jedynie Niemcy i Dania. Polska uplasowała się natomiast z drugiej strony listy – Polak przepracowuje średnio ponad 500 godzin więcej niż Norweg, co daje 30 pozycję w rankingu.
Jednym z powodów tak niskiego wyniku Norwegii może być fakt, że wiele osób podejmuje się pracy w niepełnym wymiarze, a część kobiet, imigrantów i młodzieży jest zatrudnionych przy krótkoterminowych, niepewnych zleceniach.
Reklama

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju – organizacja o charakterze ekonomicznym założona w 1961 roku, skupiająca 35 wysoko rozwiniętych i demokratycznych państw.

Norwegia na podium

Według statystyk za 2016 rok Norwegowie przepracowali średnio 1424 godziny, co dało im trzecią pozycję wśród państw OECD. Mniej przepracowali jedynie Duńczycy (1410 godzin) oraz Niemcy, którzy znaleźli się na czele listy ze średnią 1363 godzin rocznie na pracownika.

Polacy znaleźli się natomiast wśród państw, w których liczba przepracowanych godzin jest wyższa niż ogólna średnia krajów należących do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. Polska znalazła się na 30 miejscu ze 1928 godzinami – jest to aż o 504 godziny więcej niż w przypadku Norwegii. Listę zamyka Meksyk, którego średnia godzin na pracownika wynosi 2255.
Średnia liczba przepracowanych godzin obliczona została poprzez podzielenie sumy przepracowanych godzin przez liczbę osób pracujących. Zawiera one dane dotyczące osób zatrudnionych w pełnym i niepełnym wymiarze, płatne i bezpłatne nadgodziny oraz osoby pracujące tylko część roku.

Coraz mniej pracowników na pełny etat

Tak niska średnia przepracowanych przez Norwegów godzin może wynikać z faktu, że więcej osób decyduje się tam na pracę w niepełnym wymiarze godzin niż w większości krajów OECD. Ponadto w norweskich statystykach uwzględnionych jest dużo osób, które dopiero niedawno rozpoczęły pracę.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Omdigattnix omdigattnix

29-01-2018 14:42

Dzisiaj sam nawet Spiegel Online w artykule" Millionen Beschäftigten wird Mindestlohn vorenthalten" (Miliony zatrudnionych pracownikow nie dostaje najmniejszej stawki godzinowej). W firmach, ktore nie maja rady zakladowej lub w firmach, ktore nie maja wlasnej taryfy pracownicy nie otrzymuja najmniejszej stawki godzinowej jaka jest 8,50 Euro. Dotyczy to 43% zatrudnionych prywatnie, 38% zatrudnionych w restauracjach i hotelach, 20% w handlu detalicznym. Ogolnie wychodzi, ze co najmniej co 4 osoba zatrudniona leglnie w Niemczech dostaje za godzine pracy ponizej 8,50 Euro. Jesli chodzi o opieke nad starszymi i budowlancze zawody, przerobka miesa to Spiegel juz nie podaje konkretnych danych tylko pisze, ze dodatki za nadgodziny byly wliczane w stawke podstawowa tzn. ze praktycznie byly dla pracodawcy darmowe. Co nie jest nowoscia, bo ogolnie to nadgodziny nie sa odplatne tylko pracownik moze sobie wziac wolne. Po mimo, ze Niemcy maja w Europie zachodniej najmniejsza stawke godzinowa i wprowadzily ja najpozniej w zycie, pracodawcy jak moga tylko omijaja przepisy, zeby uniknac placenia jej. Stawki miedzy 3 a 5 Euro na godzine nie sa tutaj jak widac rzadkoscia. Nic nikomu nie sugeruje, mozecie sobie sami przeczytac pod www.spiegel.de/wirtschaft/soziales/minde...nicht-a-1190344.html

andrzej32

27-01-2018 21:04

3sort napisał:
\\\"Nortwegia ukrywa bezrobocie
wszyscy pracuja na telefon albo na czesc etatu
kto ma fasta to przez pol roku choruje
to i godzin nie maja \\\"
W Nortwegi to zupelnie mozliwe ze tak jest. Czy to lezy gdzies w okolicach Escobaru?


Widze ze masz jakies koligacje z administracja.
Nieudolnie usilujesz nasladowac Jaste 102.
Kazali ci nabijac ilosc odwiedzin forum przez chamskie i wulgarne posty.

oorrii

27-01-2018 20:21

boj fra oszlo

27-01-2018 12:27

roccobarocco napisał:
Nie wiem czy wiecie ale średnie zarobki w Polsce zrownaly się w ubiegłym tygodniu że średnimi zarobkami w USA. Zawdzięczamy to osłabiajacemu się kursów dolara do złotówki


...i to jest news miesiąca !!!
...a może nawet ostatnich 25 lat
...i co głupio teraz wszystkim niedowiarkom
...da sie w Polsce dobrze zarabiać...da się!

Byk Miks

27-01-2018 09:59

Nie wiem czy wiecie ale średnie zarobki w Polsce zrownaly się w ubiegłym tygodniu że średnimi zarobkami w USA. Zawdzięczamy to osłabiajacemu się kursów dolara do złotówki

andrzej32

26-01-2018 20:32

Nortwegia ukrywa bezrobocie
wszyscy pracuja na telefon albo na czesc etatu
kto ma fasta to przez pol roku choruje
to i godzin nie maja
za to
Według raportu "2018 Global Wealth Migration Review", który sporządziła New World Wealth, Polska jest w gronie 10 najbezpieczniejszych dla kobiet krajów świata. Oto ranking:

Polska najbezpieczniejszym dla kobiet dużym krajem Europy

Według raportu \"2018 Global Wealth Migration Review\", który sporządziła New World Wealth, Polska jest w gronie 10 najbezpieczniejszych dla kobiet krajów świata. Oto ranking:
1. Australia
2. Malta
3. Islandia
4. Nowa Zelandia
5. Kanada
6. Polska
7. Monako
8. Izrael
9. USA
10. Korea Południowa
Ranking oparto na procencie kobiet, które były ofiarami poważnych przestępstw.
według raportu PwC Polska jest wśród 10 państw świata o najniższych nierównościach płac kobiet i mężczyzn i najszybciej na świecie zniesie te nierówności - wbrew kolportowanym mitom nie dlatego, że mamy niezbyt wysokie pensje, gdyż w innych krajach o podobnym poziomie płac są znacznie większe nierówności;
- według badania UE w Polsce jest najmniejsza skala przemocy wobec kobiet - i to wbrew mitom kolportowanym przez media nie wynika to z niezgłaszania na policję, badanie bowiem dotyczyło realnego poziomu przemocy a nie tylko tego zgłaszanego.

Marian Paździoch

26-01-2018 17:54

oj to chyba ja jakiś dziwny jestem. Pracuje 6 dni w tyg

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram