Spiesz się, zostało tylko:

4
DNI

Ostatnia szansa na rozliczenie podatku w maju!

Odzyskaj podatek

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Utrata pracy w Norwegii Praca i pieniądze

Utrata pracy w Norwegii

10
Skomentuj
Wygaśnięcie czy wypowiedzenie umowy o pracę przez pracodawcę w Norwegii wcale nie musi oznaczać całkowitego pozbawienia środków finansowych. Osoby, które pracowały w Norwegii legalnie i spełniają określone kryteria mogą starać się o zasiłek dla bezrobotnych (norw. dagpenger).


Komu zasiłek dla bezrobotnych?


Zasiłek może otrzymać osoba, która za ostatni zakończony rok podatkowy osiągnęła dochód w wysokości 1,5G lub 3G za trzy ostatnie lata podatkowe. G to kwota bazowa, aktualizowana każdego roku w maju przez norweski system ubezpieczeń społecznych. Stawka G na maj 2014 wynosi 88 370 NOK brutto. Trzeba zatem udokumentować dochód brutto z poprzedniego roku na poziomie minimum 132 555 NOK lub 265 110 NOK z trzech ostatnich lat. Dodatkowo wymiar czasu pracy musi być zredukowany o co najmniej 50%. Oznacza to, że zasiłek dla bezrobotnych można pobierać nie tylko z powodu całkowitej utraty pracy, ale też z powodu znacznego ograniczenia ilości godzin do przepracowania.

 

Straciłeś pracę? Złóż wniosek o zasiłek dla bezrobotnych >>>

 
nav

Jak długo można być na zasiłku?

 

Długość pobierania zasiłku uzależniona jest od uzyskiwanych wcześniej dochodów i może trwać od maksymalnie do 52 lub 104 tygodni. W tym czasie osobę pobierającą zasiłek obowiązują jednak pewne zasady. Podstawowym kryterium jest przebywanie na terenie Norwegii oraz aktywność w poszukiwaniu pracy. NAV może poprosić o udokumentowanie starań w tym zakresie, np. w postaci listy firm/instytucji, do których zostały złożone podania o pracę wraz ze wskazaniem numeru telefonu kontaktowego do osoby, która to potwierdzi. Kolejną ważną sprawą jest zarejestrowanie się jako osoba poszukująca pracy na stronie www.nav.no oraz regularne wysyłanie elektronicznych kart meldunkowych (norw. meldekort). Karty te informują o sytuacji życiowej bezrobotnego i muszą być wysyłane co 14 dni.  Zgodnie z zasadami pobierania zasiłku dla bezrobotnych w Norwegii, osoba korzystająca z świadczenia musi też być w pełni dyspozycyjna w kontaktach z NAV, np. stawiać się na wezwania, uczestniczyć w programach aktywizujących bezrobotnych, kursach itp.

 

Jak uzyskać zasiłek w Norwegii? Porady specjalistów >>>>

 


Jakie kwoty zasiłku dla bezrobotnych?


Wysokość zasiłku dla bezrobotnych uzależniona jest od dochodów uzyskiwanych w okresie poprzedzającym pobieranie świadczenia. W zależności od tego, jakie kryteria były brane pod uwagę, wysokość zasiłku wylicza się na podstawie osiągniętego dochodu (za rok lub ostatnie trzy lata). Średnio wysokość zasiłku będzie wynosić 62,4% brutto pensji jaką otrzymywał uprzednio bezrobotny. Warto wiedzieć, że zasiłek dla bezrobotnych jest opodatkowany, co oznacza, że jego pobieranie daje pełne prawo np. do pobierania zasiłku rodzinnego czy opiekuńczego.

 

Wszystko, co musisz wiedzieć o zasiłku dla bezrobotnych w Norwegii >>>

 
zdjęcie: fotolia - royalty free
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
jura gładysz
jura gładysz 19-08-2014 10:29

No tak na zasiłku szału nie ma ale chwilowo da się przewegwtować do czasu znalezienia innej pracy

Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Jacek Zabek
Jacek Zabek 17-08-2014 22:36

Aniu. Leżałem w szpitalu, więc nic nie zrobiłem. To były grosze, ale ku twojej wiadomości wiem, że mogę to odzyskać do 3 lat wstecz. Teraz nie mam czasu, ale się tym zajmę, tak samo jak odzyskałem wszystkie pieniążki od dotychczasowych pracodawców, poza jednym w Trondheim. Miał tylu wierzycieli, część z rosyjskich i ślad po nim zaginą. Tak kończy sie przeginanie stefanów.

1
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
robert taki
robert taki 17-08-2014 19:46

jasta102 napisał:
nie dyskutuj z tymi w czarnych okularach
oni inaczej świat widzą

ty tez masz czarne cwoku,zapomniales

1
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Anna Bak
Anna Bak 17-08-2014 17:11

Wszystko pieknie Zabku, tylko sykepenger podczas pobierania dagpenger absolutnie sie nie roznia. Otrzymuje sie 100% wysokosci dagpenger. Jesli otrzymales mniej, to znaczy, ze ktos sie pomylil, a Ty sfrajerowales

Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Jacek Zabek
Jacek Zabek 17-08-2014 14:48

Byłem tu na zasiłku, powiem tak. Brak zajęcia doskwiera wszędzie. Tu jednak naprawdę można będąc osobą aktywną ukończyć ciekawe kursy zawodowe, oraz takie przygotowujące do zrozumienia rynku pracy, oraz znalezienia pracy z podstawami nauki j.norweskiego. Pracować częściowo, czyli poniżej 1/2 tygodniowego czasu pracy 37,5 godzin. Tylko nie jeden cały tydzień, a drugi na tyłku siedzieć. Wypełniając kartę meldunkową nie można w żadnym z 2 tygodni przekroczyć 1/2 czasu pracy. Dostaje się wtedy dostaję się kasę, za dni w pracy od pracodawcy, a za resztę dni z Nav. Jeśli zachorujesz i lekarz zdecyduje, że masz być na zwolnieniu lekarskim, to Nav wypłaca ci mniejsze trochę zwolnienie jak kuroniówka, ale ten okres przebywania na zwolnieniu nie wlicza się do kuroniówki, czyli o cały okres zwolnienia przedłuża ci okres pobierania kuroniówki. Ja tak miałem, bo byłem tu operowany. Jesteś więc zabezpieczony. Warto zadbać o dobre kontakty ze swoim saksbehandlerem, czyli osobą prowadząca twój przypadek w Nav. Jeśli uzna że potrzebne ci jest jakieś leczenie lub szkolenie w Polsce tak abyś po nim mógł dostać pracę, to może ciebie na nie wysłać i Nav dalej płaci ci w tym okresie zasiłek, bądź zwolnienie, jeśli w/w leczenie wymaga abyś był na zwolnieniu.
Ja dzięki pobycie na kuroniówce połączonej ze zwolnieniem po operacji.
Ukończyłem następujące kursy:
Dla polaków. Poszukiwania pracy wraz z elementami j.norweskiego.
Norweski. Operator koparek, ładowarek, wozideł technologicznych (wywrotki kamieniołom, 90 ton kamienia) i przy okazji uznano mi kurs na wózki widłowe z Polski, bo to ten sam ośrodek prowadzi.
Norweski. Vaktmester, u nas administrator budynków, Prowadzenie dokumentacji, remonty, okresowe kontrole wszystkich systemów, usuwanie awarii we własnym zakresie wg. prawa norweskiego i wzywanie odpowiednich firm do tego co trzeba. Pierwsza pomoc, awaryjne otwieranie wind i dźwi, oraz wszystkie pace, porządkowe wokół budynku, zima/lato.
Saksbehandler zdecydował, że w Polsce najszybciej zrobię prawo jazdy na autobus i byłem oddelegowany.
Pracuje jako kierowca autobusu, mogę dorabiać jako vaktmester, ale mam za dużo pracy. Mam stałą imowę. Nie u Polaka w 80% to oszuści i tych rodaków zarabiających na tobie kroci, a płacących ci grosze na czarno trzeba tępić. W razie wypadku w pracy umywają ręce.
Stefan / to określenie takich ludzi. Ci co dłużej tu są i sie nimi brzydzą tak ich nazywają.

Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Anna Bak
Anna Bak 17-08-2014 12:49

Czyli, wedlug Ciebie, jesli ktos straci prace, to do czasu kiedy znajdzie nastepna ma zdychac z glodu, czy zebrac na ulicy ?

Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Eliza K
Eliza K 17-08-2014 10:30

kamil75 napisał:
piszasz takie cos zachecacie cwaniakow z PL aby kombinowac jak sie da
Jakie kombinowanie? Jezeli ktos pracowal te kilka lat w Norwegii i stracil prace, to ma prawo do zasilku. Ten zasilek, to w koncu nie sa jakies super pieniadze. Jest tez gorna granica zasilku, czyli obojetnie jakie sumy sie wczesniej zarabialo, to wiecej sie nie dostanie.

Odpowiedz
Zgłoś komentarz
kamil k*****l
kamil k*****l 17-08-2014 09:51

piszasz takie cos zachecacie cwaniakow z PL aby kombinowac jak sie da

1
Odpowiedz
Zgłoś komentarz

Bliżej nas