Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Reklama

Rata w Norwegii już od618kr

Sprawdź ratę

Usługa realizowana przez DigiFinans.no | Priseksempel: Eff. rente 15,82%, 100 000 kr. over 5 år, etablering 950 kr., Tot. 142 730 kr.

Praca i pieniądze

Urlop w Norwegii

klaudia@mojanorwegia.pl

15 lutego 2015 08:00

Udostępnij
na Facebooku
5
Urlop w Norwegii


Co trzeba wiedzieć o otrzymywaniu urlopu w Norwegii?




Dni robocze trwają od poniedziałku do soboty. Niedziele i święta są powszechnie uznane za dni wolne od pracy. Każdy pracownik ma prawo do minimum 25 dni roboczych urlopu w ciągu roku (są to 4 tygodnie i 1 dzień roboczy w ciągu roku). 

Pracownicy, którzy mają powyżej 60 lat, mają prawo do otrzymania dodatkowego tygodnia urlopu. Decydują oni samodzielnie o tym, kiedy chcą skorzystać z urlopu. 

Pracownicy mają obowiązek powiadomienia pracodawcy minimum 2 tygodnie wcześniej o tym, kiedy chcą wziąć urlop. Pracownicy nie mogą brać urlopu na pojedyncze dni bez wcześniejszego ustalenia z pracodawcą. 

Wykorzystanie urlopu 


Pracownik ma obowiązek wykorzystania przysługującego mu urlopu. Dotyczy to również sytuacji, gdy pracownik zmienia pracę. Pracodawca musi dopilnować tego aby każdy pracownik wykorzystał swój urlop. 

Pracownik może odmówić wykorzystania urlopu gdy świadczenia urlopowe nie pokrywają utraty wypłaty podczas urlopu. Jedynym wyjątkiem gdy nie można odmówić urlopu jest sytuacja gdy działalność firmy zatrzymuje się całkowicie lub częściowo z powodu dni wolnych. 


Odpoczynek

foto: jonycunha/flickr.com

Kiedy można wziąć urlop? 


Pracodawca powinien przedyskutować z pracownikami kwestię urlopową dużo wcześniej przed terminem urlopu. Jeśli pracownik i pracodawca nie zgadzają się co do terminu urlopu, to pracodawca decyduje ostatecznie o terminie. Mimo to, pracownicy mają prawo zażądać, aby 3 tygodnie przysługującego im urlopu miały miejsce w okresie od 1 czerwca do 30 września. 

Pracownicy mają prawo dowiedzieć się kiedy powinni wziąć urlop minimum 2 miesiące przed ustalonym terminem urlopu. 

Przeniesienie urlopu 


Wszystkie dni urlopowe, które nie zostały wykorzystane w przeciągu roku, „przechodzą” na następny rok. Dotyczy to również przypadków gdy pracownik nie był w stanie wykorzystać urlopu z powodu długotrwałej choroby. 

Niewykorzystane dni urlopowe mogą być przeniesione na następny rok, nie wolno ich rekompensować finansowo. Nie wolno wypłacać świadczeń urlopowych za niewykorzystane bądź przeniesione dni urlopu. 

Choroba

foto: flickr.com/flowers-of-the-sea

Choroba podczas urlopu 


Aby móc przesunąć niewykorzystane dni urlopowe z powodu choroby, trzeba mieć 100% sykemeld. Takie żądanie, wraz ze zwolnieniem lekarskim należy dostarczyć pracodawcy zaraz po powrocie do pracy. 

Wykorzystanie urlopu podczas urlopu macierzyńskiego/ tacierzyńskiego 


Pracownicy mogą, ale nie muszą, wykorzystać dni urlopowe podczas urlopu macierzyńskiego/ tacierzyńskiego. Urlop, który nie zostanie wykorzystany, będzie przeniesiony na następny rok. 

Urlop podczas okresu wypowiedzenia 


Pracodawca nie ma prawa narzucić pracownikowi urlopu podczas okresu wypowiedzenia. Pracownik musi się na taki układ zgodzić. Wyjątkiem jest sytuacja gdy okres wypowiedzenia jest dłuższy niż 3 miesiące. 

Pracownik ma prawo do wykorzystania urlopu u nowego pracodawcy jedynie pod warunkiem rozpoczęcia pracy w tym samym roku przed 30 września. 

rodzina

foto: fotolia.pl

Urlop w nowej pracy 


Pracownik ma prawo do urlopu również w nowej pracy. Aby domagać się urlopu u nowego pracodawcy, należy mieć niewykorzystane dni urlopowe z poprzedniego miejsca zatrudnienia. 

Pracownik, który rozpocznie pracę przed 30 września może domagać się pełnego urlopu w tym samym roku urlopowym. Jednak 3 tygodnie urlopu podczas okresu wakacyjnego (1.06-30.09) przysługują osobom, które rozpoczęły prace przed 15 sierpnia roku urlopowego. Gdy pracownik zaczyna pracę po 30 września, ma on prawo do tygodnia urlopu podczas danego roku. 



Źródła: arbeidstisynet.no, lovdata.no 
Zdjęcie frontowe: fotolia.pl - royalty free
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Pawel1112

22-01-2018 20:33

Czy oprócz feripengi 25 dni urlopu są płatne czy nie?

baltazar1

18-09-2017 20:07

Wątek może stary ale dołączam się do pytania. Jak wygląda sprawa z pracownikami pracującymi jako VIKAR?
Do 31.07 pracowałem jako vikar w agencji, a od 1.08 prauje jako fast ansatt w firmie w której pracowałem "przez agencje".
Chodzi mi o to że dni w których nie pracowałem - miałem wolne (pracując jako vikar), powinienem odjąć od ustawowych 25 dni w roku?

MIROSLAW SZYMANOWSKI

16-02-2015 05:16

Miało być DYMANI! !!!

MIROSLAW SZYMANOWSKI

16-02-2015 05:12

Jak wygląda sprawa z pracownikami na vikariacie? masa ludzi tak pracuje ale cicho sza o ich prawach i są dumni przez agencje

Katarzyna Lewandowska

15-02-2015 22:01

A jak wyglada sprawa pracownikow na vikariacie? Pracuje juz od 3 lat w jednej firmie właśnie na taka umowę.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok