Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Umowa, jasne warunki i wynagrodzenie: do tego ma prawo pracownik sezonowy Praca i pieniądze
Maja Zych 25 czerwca 2019
12:20

Umowa, jasne warunki i wynagrodzenie: do tego ma prawo pracownik sezonowy

6
Skomentuj
Powyżej 11-godzinnej zmiany pracownikom przysługuje dodatkowa przerwa. pexels.com
Praca sezonowa – w szczególności w Norwegii – może być świetnym źródłem dodatkowych dochodów, dlatego wielu Polaków wciąż decyduje się na spędzenie lata nad fiordami. Część pracodawców wykorzystuje jednak brak obeznania z prawem oraz nierzadko młody wiek takich osób, naginając prawo i oferując im gorsze warunki niż stałym pracownikom. Tymczasowa umowa nie może jednak oznaczać nielegalnego w świetle przepisów stosunku pracy – każdy pracownik ma bowiem prawo do jasnej umowy, odpowiednio wysokiego wynagrodzenia czy przerw.
W artykule przedstawiamy podstawowe zasady, z którymi powinna zapoznać się każda osoba wyjeżdżająca do Norwegii na wakacje.
Reklama

Umowa to podstawa

Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, zanim rozpocznie się pracę w Norwegii, musi być podpisanie umowy – nie ma tutaj znaczenia, czy pracę podejmuje się na miesiąc, dwa, czy na stałe. Jest to dokument, który gwarantuje pracownikowi obiecane warunki i daje możliwość egzekwowania swoich praw w przypadku napotkania nieuczciwej firmy. Umowa powinna przede wszystkim zawierać informacje o czasie pracy, wynagrodzeniu oraz terminie wypłaty, a także warunki i czas wypowiedzenia.

Pracownik, który nie podpisał umowy, nie jest jednak pozbawiony praw, które gwarantują mu zapisy w kodeksie pracy (Arbeidsmiljøloven).

Uwaga na nielegalne stawki

Wielu pracowników sezonowych znajduje zajęcie w branżach, w których minimalne wynagrodzenie regulowane jest przez prawo – należą do nich m.in. gastronomia, hotelarstwo, sprzątanie czy rolnictwo. Oznacza to, że żaden pracownik – niezależnie od rodzaju umowy oraz ewentualnej przynależności do związków – nie może zarabiać mniej niż ustalona stawka. Do tego każdy ma prawo do płatnych nadgodzin oraz szkolenia, podczas którego pracownik zostanie zapoznany z obowiązkami oraz zasadami bezpieczeństwa.

Obowiązkowa przerwa

Warto też pamiętać, że każdemu pracownikowi powyżej pięciu i pół godzin pracy przysługuje przerwa – jeśli łącznie dzienna zmiana wynosi osiem godzin lub więcej, czas odpoczynku musi trwać minimalnie pół godziny. Ważne jest też, że jeśli zmiana trwa więcej niż 11 godzin, pracownik ma prawo do kolejnej półgodzinnej przerwy, która wlicza się do czasu pracy.

Jeśli pracownik podczas przerwy musi przebywać w miejscu pracy lub nie jest zapewnione odpowiednie pomieszczenie do odbycia przerwy, czas odpoczynku wliczany jest do czasu pracy.

Komu zgłosić nieprawidłowości?

Jeśli pracodawca postępuje niezgodnie z przepisami lub pracownik ma wątpliwości w kwestii swoich praw, warto skontaktować się z odpowiednimi organami. W Norwegii taką funkcję pełni Inspekcja Pracy (Arbeidstilsynet) – na ich stronie internetowej można też znaleźć przydatne informacje na temat praw przysługujących poszczególnym grupom pracowników, z których większość dostępna jest także w języku polskim.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
didowsky
didowsky 18-07-2019 13:19

a czy przypadkiem nie jest tak ze przy stawce akordowej zarobki musza byc tak ustalone aby nie byly wiecej niz 20% nizsze od tej godzinowej ?

1
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Onty_Ja_Gabriel_3.
Onty_Ja_Gabriel_3. 18-07-2019 10:48

didowsky napisał:
po pierwsze , jesli nie wiesz jak powinno wygladac minimalne akordowe wynagrodzenie to prosze nie wypowiadaj sie , a juz na pewno nie w takim ofensywnym stylu bo ja tylko zadalem pytanie. Poza tym prosze powiedz gdzie \\\'psiocze\\\' na tego darczynce. Myslisz ze kazdy bedzie dawac sie oszukiwac ? Jesli jest cos zapisane w prawie to powinno byc respektowane. NIE MA CZEGOŚ TAKIEGO W PRAWIE PRACY, JAK MINIMALNE AKORDOWE WYNAGRODZENIE !. I nie będę tutaj wnikał w szczegół, ponieważ uważam iż jesteś \"botem tej administracji\" jedynie by podbijać temat.
I jeszcze jedno.
Ja nie myślę, lecz ja to wiem, że psioczycie.
Najpierw jak niewolnicy, godzicie się na każde urągające warunki, \"podpisując\" cyrografy. PAMIĘTAĆ TRZEBA IŻ UMOWA USTNA, JEST RÓWNIEŻ WAŻNA W NORWEGI I NIE ZAWSZE JEST WYMAGANA UMOWA PISEMNA!.
Następnie wylewacie morze jadu i nienawiści, ponieważ nie dajecie rady fizycznie i psychicznie na danym projekcie.
Ponadto zanim następnym razem zaczniesz się znowu głupio bronić, to chociaż przeczytaj dokładnie inne odpowiedzi na zadawane pytania.
To tyle z mojej strony w tym administracyjnym sztucznym temacie.

-1
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
boj fra oszlo
boj fra oszlo 18-07-2019 08:55

...stawka wydaje sie bardzo niska
...obyscie sie nie ,,pozabijali,,rodacy wsrod tych krzakow goniac za akordem(rekordem )
...zwroc uwage przede wszystkim na warunki socjalne- mieszkanie,prysznic,toaleta,bo z tym bywa tragicznie czasami
...jezeli cos bedzie nie tak to wzywaj Inspekcje Pracy na pole...

-1
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
didowsky
didowsky 18-07-2019 00:46

po pierwsze , jesli nie wiesz jak powinno wygladac minimalne akordowe wynagrodzenie to prosze nie wypowiadaj sie , a juz na pewno nie w takim ofensywnym stylu bo ja tylko zadalem pytanie. Poza tym prosze powiedz gdzie \'psiocze\' na tego darczynce. Myslisz ze kazdy bedzie dawac sie oszukiwac ? Jesli jest cos zapisane w prawie to powinno byc respektowane.

1
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Onty_Ja_Gabriel_3.
Onty_Ja_Gabriel_3. 17-07-2019 08:58

didowsky napisał:
Jeśli pracodawca proponuje stawkę akordową za 1kg malin około 14 koron, a prawo ustala minimalne wynagrodzenie godzinne w tej branzy na okolo 115koron per h. Jak moge ubiegac sie o swoje ? Jeżeli podpiszesz umowę akordową to wtedy , nie obowiązuje stawka godzinowa.
Ponadto nie ma obecnie stawki 115-kr/t.
Jest oficjalna stawka minimalna dla sezonowych pow.18-roku, 123,15-kr/B.
Jednak, jest też stawka dla \"stażystów-praktykantów\" 70% stawki, dla stałych bez wykształcenia /143,05 - 70%/ co daje 100,135-kr. I to są obecnie stawki legalne, praca w tzw. akordzie /na kg.. szt., m3, koszyczki i inne wynalazki, też jest legalna dlatego.
NIKT, NIKOGO ,NIE ZMUSZA DO PODPISYWANIA TAKIEJ CZY INNEJ UMOWY.
Jednak umowę już podpisaną, trzeba niestety przestrzegać i nie psioczyć na forach za plecami \"darczyńcy, wrednego krwiopijcy\".

Odpowiedz
Zgłoś komentarz
didowsky
didowsky 16-07-2019 23:39

Jeśli pracodawca proponuje stawkę akordową za 1kg malin około 14 koron, a prawo ustala minimalne wynagrodzenie godzinne w tej branzy na okolo 115koron per h. Jak moge ubiegac sie o swoje ?

Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Otrzymałeś inkasso? Doradca finansowy radzi, co robić

Otrzymałeś inkasso? Doradca finansowy radzi, co robić

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr Reklama

Bliżej nas