Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

4
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Praca i pieniądze

Rząd wydłużył „permittering” do 52 tygodni. To dobra wiadomość także dla Polaków

Redakcja

07 kwietnia 2016 08:00

Udostępnij
na Facebooku
1
Rząd wydłużył  „permittering” do 52 tygodni. To dobra wiadomość także dla Polaków

Decyzja ma ogromne znaczenie także dla Polaków pracujących w Norwegii. Fot. Fotolia - royalty free

Norweski rząd zgodził się wydłużyć okres tymczasowego zwolnienia z pracy, czyli tzw. permitteringu, z 30 do 52 tygodni. Decyzja ma ogromne znaczenie także dla Polaków pracujących w Norwegii.
Norweski związek zawodowy Fellesforbundet i organizacja branżowa Norsk Industri, uzyskały zgodę premier Erny Solberg na wydłużenie z 30 do 52 tygodni okresu permitteringu, czyli tymczasowego zwolnienia z obowiązku wykonania pracy przy zachowaniu zatrudnienia. Związki chcą wydłużyć permiterring, by uniknąć masowego strajku, który grozi norweskiemu przemysłowi.

– Uzyskaliśmy zgodę rządu na wydłużenie do 52 tygodni okresu, w którym pracownik będzie mógł pobierać zasiłek dla bezrobotnych – tłumaczy Jørn Eggum, dyrektor Fellesforbundet.

Dobra zmiana za późno

Jonas Gahr Støre, szef Norweskiej Partii Pracy, Arbeiderpartiet, uważa, że rząd podjął dobrą decyzję, ale stało się to zbyt późno.

–  Ta zmiana jest dobra, ale przychodzi nieco za późno. Oczywiste jest też to, że rząd podjął tę decyzję wbrew własnej woli. Zarówno Erna Solberg, jak i Siv Jensen (minister finansów – red.) od dłuższego czasu były przeciwne wydłużonemu okresowi permitteringu – mówi w wywiadzie dla NTB, Norweskiej Agencji Prasowej.

– Ta decyzja ma ogromne znaczenie także dla Polaków pracujących w Norwegii – mówi  Borys Borowski z firmy MultiNor. – Zmiana ta powoduje, że okres pobierania zasiłku na permitteringu zostaje zrównany z podstawową długością pobierania świadczenia w przypadku utraty pracy.

Rok na zasiłku

Jakie to ma skutki w praktyce? Pracownik pozostaje zatrudniony, ale zyskuje cały rok na znalezienie nowej pracy.  

– W przypadku chociażby polskiego stoczniowca, jeżeli jego aktualny pracodawca ma problem z zapewnieniem płynności zleceń, pracownik nadal jest zatrudniony, ale zyskuje rok na znalezienie nowego miejsca pracy. W tym czasie pobiera zasiłek, więc nie pozostaje bez środków na utrzymanie – mówi Borowski.

Zyskują także pracodawcy, przede wszystkim więcej czasu na pozyskanie nowych projektów bez konieczności wypowiadania umów sprawdzonym pracownikom.

Elastyczne rozwiązania

Przypomnijmy, że norweski rząd szuka nowych rozwiązań, które pomogą uelastycznić rynek pracy i ustabilizować rosnące bezrobocie. Rok temu wprowadzono np. przepisy, które miały ułatwić pracodawcom zatrudnianie na czas określony, ale według nowych badań zdecydowana większość norweskich firm nie korzysta z tej możliwości.

Dlaczego tak się dzieje? Nowe przepisy brzmią dobrze tylko teoretycznie. W praktyce tymczasowe zatrudnienie nie może objąć więcej niż 15 proc. zatrudnionych pracowników, a umowę na czas określony można podpisać jedynie na 12 miesięcy. Po wygaśnięciu poprzedniej umowy na czas określony przez przez kolejne 12 miesięcy nie można zawrzeć kolejnej takiej umowy – nawet z innym pracownikiem. Ponadto z pracownikami zatrudnionymi na czas określony nie można podpisywać porozumienia dotyczącego czasu pracy.

– Warunki zatrudnienia na czas określony stawiane przez ustawodawcę nawet po zmianach z lipca 2015 roku, czyli po teoretycznym uelastycznieniu przepisów, są dość  trudne do wprowadzenia w praktyce – podsumowuje Anna Korpalska z firmy doradczej Novum.  

Permittering może więc okazać się jednym z najlepiej funkcjonujących rozwiązań, które pomagają firmom i pracownikom przetrwać trudny okres.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


krzysztof ignaszak

07-04-2016 20:26

Polaczki biedaczki wezta sie kurwa do roboty a nie tylko permiteringi i zasilki !!!!

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok