Praca podczas ciąży – zasiłek ciążowy

Zasiłek ciążowy to 100 % pensji wypłacane, aż do 3 tygodnia przed porodem, czyli rozpoczęcia okresu objętego urlopem macierzyńskim.
Zasiłek ciążowy, w języku norweskim noszący nazwę svangerskapspenger, jest inicjatywą mającą na celu ochronę zdrowia kobiet w ciąży. Jeśli kobieta i jej dziecko są narażeni na utratę zdrowia wynikającą z charakteru wykonywanej pracy, można ubiegać się o zasiłek. Zapisy o prawach kobiet w ciąży znajdują się w prawie pracy, prawie morskim, prawie o lotniczym oraz w wielu innych ustawach i rozporządzeniach. Osoby prowadzące własną działalność oraz freelancerzy traktowani są na podobnych warunkach jak osoby zatrudnione.

flickr.com/AgnesYves
100 % pensji
Zasady na jakich wyliczany jest zasiłek ciążowy jest identyczny jak przy zasiłku chorobowym (sykepenger). Wynosi on 100% pensji i wypłacany jest do 3 miesięcy wstecz od momentu złożenia podania. Dla osób prowadzących własną działalność i freelancerów wysokość zasiłku będzie odpowiadała średnim zarobkom z ostatnich 3 miesięcy.
Norweskie prawo pracy zobowiązuje pracodawcę do dostosowania zleconych zadań do możliwości pracownika. Z oczywistych przyczyn kobieta w ciąży nie zawsze może wykonywać pracę w szczególnie wymagających warunkach. Przykładami mogą być między innymi praca w pobliżu materiałów chemicznych, praca fizyczna lub praca w trudnych i stresujących warunkach. Czasami wystarczy zmiana planu pracy oraz wzgląd na stan pracownika. Innym razem niezbędna będzie zmiana stanowiska lub miejsca pracy w ramach firmy.
Jeśli lekarz lub położna stwierdzą, że wykonywana praca może przyczynić się do uszczerbku na zdrowiu, zatrudniający ma obowiązek podjęcia odpowiednich działań mających na celu zmianę warunków pracy. Jeśli jest to nie możliwe, urząd rozpocznie wypłacanie zasiłku.
W przypadku gdy wystarczające okaże się zmniejszenie ilości godzin pracy, urząd wypłaca część zasiłku. Pracownica otrzymuje natomiast wynagrodzenie na dotychczasowym poziomie ale odpowiadające ilości przepracowanych godzin. Istotne jest aby pamiętać, że zasiłek ciążowy ma na celu ochronę dziecka. Jeśli problemy chorobowe nie są bezpośrednio związane z ciążą, należy przejść na zasiłek chorobowy.

flickr.com/bibbit
Jak się ubiegać?
Aby uzyskać prawo do zasiłku ciążowego należy pracować przynajmniej 4 tygodnie, a dotychczasowy dochód musi przekraczać 44 185 NOK. Najpierw należy udać się z odpowiednim formularzem do lekarza lub położnej, w celu stwierdzenia czy warunki pracy zagrażają ciąży. Z oceną lekarza udajemy się do pracodawcy i tam wspólnie ustalamy dalsze kroki. Ostatecznie formularz donosimy lub dosyłamy do NAV.
Jeśli masz pytania lub potrzebujesz pomocy w sprawach związanych z zasiłkami, odwiedź www.multinor.no lub skontaktuj się z ekspertami +48 58 743 07 53 / +47 21 999 409.
pixabay.com - CC0

To może Cię zainteresować