Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Ubezpieczenie samochodu

w Norwegii

Wyceń bezpłatnie
Praca i pieniądze

Potrzebny będzie mediator. Przerwano negocjacje w sprawie rozliczenia płac

Natalia Szitenhelm-Smeja

16 marca 2022 09:15

Udostępnij
na Facebooku
1
Potrzebny będzie mediator. Przerwano negocjacje w sprawie rozliczenia płac

Tegoroczne negocjacje rozpoczęły się w zeszłym tygodniu. /zdjęcie ilustracyjne stock.adobe.com/standardowa/Andrii Yalanskyi

15 marca związek zawodowy Fellesforbundet zerwał negocjacje ze stowarzyszeniem przedsiębiorców Norsk Industri dotyczące tegorocznego rozliczenia płac. W wypracowaniu kompromisu pomoże teraz krajowy mediator. 
Negocjacje dotyczące tzw. rozliczenia głównego trwały od zeszłej środy. Jak jednak informuje Fellesforbundet w komunikacie prasowym, “stronom nie udało się dojść do porozumienia”.  - Nasze żądania w tegorocznym rozliczeniu płac obejmują wzmocnienie siły nabywczej oraz ustawiczną i dalszą reformę edukacji - informuje związek.
Norsk Industri w opublikowanym oświadczeniu podkreśla, że obie strony będą musiały dołożyć starań, by uniknąć eskalacji sporu.

Ustalić priorytety

Związek zawodowy chce, aby tegoroczne rozliczenie płac było porozumieniem ogólnozwiązkowym. Oznacza to, że Norsk Industri i Fellesforbundet rozpoczynają negocjacje płacowe schematem frontfagsoppgjør, czyli głównym porozumieniem w sprawach priorytetowych. Jak wyjaśnia Konfederacja Norweskich Przedsiębiorców (NHO), oznacza to, że konkurencyjne branże zasiadają do rozmów jako pierwsze, ponieważ norweska gospodarka jest uzależniona od utrzymania wzrostu płac w granicach, które zaakceptują przedstawiciele danych sektorów. 

Termin mediacji upływa 31 marca.
nho, fellesforbundet, norsk industri
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


boguslawa galkowska

17-03-2022 16:14

to nie jest żadne rozlicznie płac (inaczej rozliczenie wynagrodzeń) tylko negocjacje w sprawie podwyżek WYNAGRODZEŃ. Proszę wyrażać się jasno i wyraźnie. Użycie "rozlicznie płac" w tłumaczeniu lønnsoppgjøret jest po prostu śmieszne i nie adekwatne do sytuacji.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok