Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

12
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Praca i pieniądze

Ponowne zaostrzenie przepisów dotyczących zasiłków dla bezrobotnych

info@multinor.no

19 czerwca 2019 08:00

Udostępnij
na Facebooku
2
Ponowne zaostrzenie przepisów dotyczących zasiłków dla bezrobotnych

Zmiana zasad prowadzi do skrócenia czasu pobierania zasiłku dla bezrobotnych poprzez możliwość szybszego i łatwiejszego znalezienia pracy. fotolia.pl/royalty free

Ostatnie lata pokazują ciągłe próby wprowadzania zmian, które mają zmniejszyć bezrobocie w Norwegii. Począwszy od usprawniania systemów, które mają pomóc znaleźć pracę, kończąc na umożliwianiu podnoszenia kwalifikacji zawodowych osobom, które obecnie nie posiadają zatrudnienia.
Równocześnie rząd wprowadza zmiany, które mają ograniczyć ich wydatki, czego efekty można zauważyć w zmianach przyznawania zasiłku dla bezrobotnych obowiązujących od 1 lipca tego roku.
Reklama

Minimalny dochód

Rokrocznie NAV określa, jaki dochód należy przekroczyć, aby nabyć prawo do ubiegania się o zasiłek dla bezrobotnych. Jest to zależne od wysokości stawki G (nor. grunnbeløpet), która na dzień 1 maja 2019 wynosi 99 858 kr. Na jej podstawie określono, że dochód minimalny za rok 2018 to 1,5 stawki G, czyli 149 787 kr, natomiast za ostatnie 3 lata, 3 stawki G, mianowicie 299 574kr. Ukłonem w kierunku tych, którzy osiągnęli za niski dochód w poprzednich latach, jest to, że od lipca tego roku będzie można uwzględniać również ten dochód, który osiągnęło się w roku bieżącym, do miesiąca poprzedzającego utratę pracy. Nie będzie również konieczne dołączenie dodatkowej dokumentacji. Powodem tej zmiany jest fakt, że NAV posiada bieżące informacje o dochodach raportowanych przez pracodawców elektronicznie. Ważne jest jednak to, aby pracodawcy raportowali wszystko do wewnętrznego systemu w terminie.

Wypłata świadczenia już od pierwszego dnia

Dotychczas osoba bezrobotna, której przyznano zasiłek dla bezrobotnych, otrzymywała świadczenie dopiero 4 dnia (nor. ventetid) po tym, jak nabyła prawo do wypłaty świadczenia. Od lipca tego roku okres ten przestaje obowiązywać, w związku z czym będzie ono wypłacane od pierwszego dnia.

Termin złożenia wniosku o zasiłek

Najbardziej znacząca zmiana dotyczy momentu, kiedy należy złożyć wniosek o świadczenie dla bezrobotnych. Do tej pory – po zarejestrowaniu się w systemie NAV jako osoba bezrobotna i wypełnieniu karty meldunkowej – można było złożyć podanie w ciągu 4 tygodni, po czym NAV wypłacał świadczenie wstecz. Od lipca reguła ta zostaje zniesiona. Aby uzyskać świadczenie za cały wymiar, należy złożyć odpowiedni wniosek wraz z rejestracją w systemie NAV już pierwszego dnia po zakończeniu stosunku pracy. 

Skrócenie terminów na dostarczenie odpowiedniej dokumentacji na pozór może wydawać się ułatwieniem dla osób bezrobotnych. Zobowiązują one jednak do podjęcia jak najszybszych działań, aby w pełni móc uzyskać świadczenie, do którego nabyło się prawo. Zmiana zasad prowadzi do skrócenia czasu pobierania zasiłku dla bezrobotnych poprzez możliwość szybszego i łatwiejszego znalezienia pracy. Należy pamiętać, że spełnienie wszystkich formalności jest procesem złożonym, dlatego też istotne jest jak najdokładniejsze przygotowanie odpowiedniej dokumentacji niezbędnej do uzyskania świadczenia. 

Artykuł powstał we współpracy z firmą Multinor.  
Reklama
Osoby mające pytania na temat zasiłków w Norwegii zapraszamy do kontaktu

Bezpłatna konsultacja telefoniczna MultiNOR:
pn-pt: 8:00-18:00
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Key Ar

19-06-2019 23:21

Bezrobotne w ogole nie powinno byc wyplacane. Kazdy kto chce, ten prace znajdzie. A te zasilki tylko rozleniwiaja ludzi.
Do roboty nieroby!

EWA J

19-06-2019 18:41

Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie regulaminu portalu
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok