Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Polacy wolą sprawdzone rozwiązania: pieniądze zarobione w Norwegii przelewają bezpośrednio na polskie konto Praca i pieniądze
Natalia Szitenhelm 03 lipca 2019
10:43

Polacy wolą sprawdzone rozwiązania: pieniądze zarobione w Norwegii przelewają bezpośrednio na polskie konto

Skomentuj
Najwięcej ankietowanych środki przelewa z konta norweskiego bezpośrednio na konto w Polsce. /Zdjęcie ilustracyjne fotolia.pl/royalty free
Choć kantor internetowy, w porównaniu z przewalutowaniem środków w banku, oferuje dużo korzystniejsze warunki, Polacy nadal wolą korzystać z przelewów bankowych, pokazuje najnowsza ankieta przeprowadzona przez MojąNorwegię.pl.
10 czerwca przeprowadziliśmy ankietę na temat preferowanych sposobów transferu pieniędzy z Norwegii do Polski. Pytaliśmy, czy w tym celu Polacy pracujący w Norwegii korzystają z: kantorów internetowych, przekazów bezgotówkowych/gotówkowych, przelewów bankowych (na rachunek NOK w Polsce/bezpośrednio na konto w PLN). 1910 ankietowanych odpowiadało także, co wpływa na to, w jaki sposób przekazują pieniądze do Polski.
Reklama

Przyzwyczajenia biorą górę

Prawie połowa respondentów (47,1 proc.) przelewa pieniądze bezpośrednio na konto PLN w Polsce. Drugą najczęściej zaznaczaną (19,4 proc.) przez respondentów odpowiedzią było: „nie wysyłam wcale”. Wyniki ankiety pokazują też, że stosunkowo niewiele osób przelewa środki za pośrednictwem kantoru internetowego (13,1 proc.) czy przekazów bezgotówkowych (4,2 proc.).

Jeśli jednak już korzystają z kantorów internetowych, zdecydowana większość ankietowanych (17,8 proc.) wybiera Transfer Go. Na drugim miejscu ex aequo (15,6 proc.) są Western Union i Revoult. Ankietowani typowali też Ferpay (6,7 proc.), Liderawalut.pl czy Trejdoo (oba kantory internetowe wskazało 2,2 proc. ankietowanych).

O to, dlaczego stosunkowo niewiele osób przelewa środki za pomocą kantorów internetowych czy przekazów bezgotówkowych, pytamy Patryka Domonia z Liderawalut.pl.

Jak pokazują wyniki ankiety, mimo znacznego rozwoju usług e-commerce w branży finansowej w ostatnich latach, osoby przesyłające walutę nadal głównie korzystają z przelewów bankowych. Na taką decyzję wpływają przede wszystkim przyzwyczajenia do starych, sprawdzonych rozwiązań oraz brak zaufania do firm finansowych z sektora pozabankowego. Jednak przewagą podmiotów, jakimi są kantory internetowe, jest przede wszystkim bardzo atrakcyjny kurs wymiany waluty. W porównaniu do wymiany w banku klienci kantorów mogą zaoszczędzić na jednej wymianie nawet kilkaset złotych. Samo zawieranie transakcji i korzystanie z systemów kantorów internetowych jest również bardzo intuicyjne – nie powinno sprawić problemów nawet osobom niemającym na co dzień kontaktu z komputerem. ~Patryk Domoń, Liderwalut.pl

Kurs korony, szybkość transakcji i bezpieczeństwo

Zdecydowana większość ankietowanych, bo 48,9 proc. odpowiedziała, że podczas wyboru sposobu transferu środków z Norwegii do Polski najbardziej liczy się dla nich oferowany kurs korony. Na sposób, w jaki przeleją pieniądze, wpływa też szybkość transferu (35,6 proc.), a także bezpieczeństwo transakcji (33,3 proc.). Ankietowani wskazywali także, że znaczenie mają dla nich ex aequo „niska lub brak opłaty za przelew” (24,4 proc.) i znajomość marki kantoru internetowego (24,4 proc.).  

Analizując odpowiedzi respondentów, można odnieść wrażenie, że większość z nich obawia się kantorów internetowych, mimo że aż 90 proc. ankietowanych nigdy z nich nie korzystało. Patryk Domoń wyjaśnia, dlaczego te obawy często są bezpodstawne.

Przede wszystkim nie należy obawiać się o bezpieczeństwo środków. Transakcje w kantorach internetowych są rozliczne za pośrednictwem rachunków bankowych, więc proces wymiany odbywa się tak samo jak przelew bankowy. Co do wiarygodności kantoru internetowego – przed zawarciem transakcji należy zweryfikować dany podmiot – jego historię działalności, kapitał oraz dane rejestrowe spółki. Obecnie na rynku istnieje wiele kantorów o ugruntowanej pozycji, posiadających bardzo pozytywne opinie. To takie podmioty zalecam wybierać. Kantor internetowy w porównaniu z przewalutowaniem środków w banku oferuje dużo korzystniejsze warunki. Spread walutowy - czyli różnica między kursem kupna a kursem sprzedaży – może być nawet ok. 10 razy niższy niż w przypadku kursu bankowego. Klienci kantorów, którzy regularnie wymieniają walutę, oszczędzają na każdej wymianie, wykonując praktycznie te same czynności, co w przypadku przelewu bankowego. Dodatkową przewagą kantorów internetowych jest możliwość zawierania transakcji i gwarancja kursu „z danej chwili" przez 24 godziny na dobę.~Patryk Domoń, Liderwalut.pl

Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Kredyt konsumencki w Norwegii

Kredyt konsumencki w Norwegii

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr Reklama

Bliżej nas