Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Praca i pieniądze

Nowe rozporządzenie w sprawie zasiłku dla bezrobotnych na permitteringu

Redakcja

10 lutego 2014 08:01

Udostępnij
na Facebooku
1
Nowe rozporządzenie w sprawie zasiłku dla bezrobotnych na permitteringu

 

Ministerstwo pracy i polityki socjalnej zmieniło przepisy dotyczące zasad przyznawania zasiłku dla bezrobotnych na przestoju. NAV ma dostosować do nich swoją praktykę.


Skuteczny sprzeciw

O protestach wobec praktyk NAV-u w związku z przyznawaniem zasiłku dla bezrobotnych wysłanym na przestój pracownikom, m.in. o kwestionowaniu prawa do zasiłku, jeśli sytuacja, która spowodowała permittering nie wynikła "nagle" i "nieprzewidzianie", pisaliśmy tutaj.

Wygląda na to, że sprzeciw przyniósł efekty.

- Zmieniamy rozporządzenie o zasiłku dla bezrobotnych podczas permitteringu tak, by mieć pewność, że osoby uprawnione do otrzymania tego świadczenia, dostaną go - mówi minister pracy i polityki socjalnej, Robert Eriksson.

Zmiana przepisów weszła w życie 3. lutego. Oznacza ona, że kiedy Urząd pracy i polityki socjalnej (NAV) będzie rozpatrywał podania o zasiłek dla bezrobotnych podczas permitteringu, z reguły aby pracownik został uznany za uprawnionego do zasiłku wystarczy, by pracodawca i pracownik byli zgodni w kwestii zaistnienia legalnego powodu do wysłania pracownika na permittering. Gdy strony stosunku pracy udokumentują taką zgodność NAV jedynie wyjątkowo będzie mógł drążyć, czy powód permitteringu był wystarczający.


 Uścisk
 Fot. Archiwum MN

 

Pracodawca i pracownik ramię w ramię

Z reguły NAV nie będzie podważał oceny stron, jeśli udokumentowana zostanie zgodność w następujących punktach:

  • przyczyna wysłania pracownika na permittering spełnia warunki określone w umowie zbiorowej,

  • permittering jest skutkiem czynników, na które pracodawca nie ma wpływu,

  • pracodawca zrobił tyle, ile mógł (w rozsądnych granicach), by uniknąć wysłania pracownika na permittering.

Jeśli zgodności nie będzie lub nie będzie dokumentacji na jej potwierdzenie, NAV jak najbardziej będzie mógł dociekać zasadności permitteringu.

Pozostałe warunki

Oczywiście pracownik w dalszym ciągu będzie musiał spełnić zwykłe warunki, kwalifikujące do otrzymywania zasiłku dla bezrobotnych (wypracowany w poprzednim roku lub trzech poprzednich latach minimalny dochód, aktywne szukanie pracy i gotowość do podjęcia pracy, wysyłanie kart meldunkowych co dwa tygodnie).


Robert Eriksson 
 Robert Eriksson. Fot. Frp/Flickr.com

 

- Zmiana rozporządzenia nakazuje urzędowi pracy i polityki socjalnej przykładanie większej wagi do lokalnego porozumienia między pracodawcą a pracownikami w kwestii konieczności zastosowania permitteringu . Nie będzie jednak tak, że wszyscy, którzy wystąpią o zasiłek dla bezrobotnych podczas przestoju otrzymają go - zapowiada Robert Eriksson.

Co nagle to po diable

W nowym rozporządzeniu napisane jest jasno, że pracodawca musi zrobić tyle, ile w granicach rozsądku jest w stanie, by uniknąć wysyłania pracowników na permittering . Przyczyna permitteringu musi zatem wykraczać poza to, na co pracodawca ma wpływ. Nie stawia się natomiast wymogu, by przyczyny uzasadniające permittering musiały wystąpić nagle.



Źródło: NAV, regjeringen.no

Zdjęcie nagłówkowe: Archiwum MN




Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok