Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

5
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Praca i pieniądze

Narażeni na dodatkowe koszty przesyłki

klaudia@mojanorwegia.pl

10 marca 2015 07:00

Udostępnij
na Facebooku
30
Narażeni na dodatkowe koszty przesyłki


Czy otrzymaliście wraz zamówioną paczką wezwanie do zapłaty dodatkowych kosztów? Sklep internetowy może zapłacić za niespodziewane koszty przesyłki.



Nowy próg cenowy zamówień przez internet stał się powodem wielu problemów. Osoby, które zamawiają towary zza granicy poniżej 350 koron otrzymują często wezwania do opłacenia dodatkowych kosztów za usługę. 

Nawet jeśli twoje zamówienie nie przekracza ceny 350 koron (wraz z przesyłką) to możesz otrzymać wezwanie do zapłacenia dodatkowych kosztów (nor. moms, gebyr). Powodem tych kosztów jest to, że niektóre firmy transportowe (takie jak np. DHL) dodają do opłaty oszacowane koszty za wykonanie usługi. Jeśli na przesyłce nie ma informacji o wysokości cła, jego oszacowana wysokość może znacznie przekraczać kwotę, którą miał klient zapłacić.

„To nie jest odpowiedzialność klienta” 


- Wiemy, że takie rzeczy się zdarzają, należy sobie zadać pytanie, czy jest to w porządku – mówi Ragnar Wiik z Forbruker Europa. 

Forbruker Europa jest częścią organizacji Forbrukerrådet. Norweski oddział jest częścią sieci, która odpowiada za bezpieczne zakupy na terenie państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego. 


logo Rady Konsumenta w Norwegii

foto: commons.wikimedia.org

Zarówno DHL, jak i Tollvesenet (Urząd Celny) twierdzą, że za odpowiednie oznaczenia na paczce odpowiada klient. Odpowiednie oznaczenie paczki pozwala uniknąć dodatkowych kosztów związanych z transportem. 

Forbruker Europa i Forbrukerrådet są zdania, że ten wymóg jest bez sensu, ponieważ klient nie ma żadnego wpływu na wysyłkę paczki aż do momentu gdy trafi do jego rąk. Na razie Rada Konsumenta nie ma żadnych przykładów popartych prawem, ale ma kilka rad dla klientów. 

Koszty opłaci sklep 


- Myślę, że tą sprawą powinny zająć się sklepy – mówi Anne Sofie Faye-Lund z Forbrukerrådet. 

Nowe prawo konsumenckie stworzyło wymóg na podstawie którego klient przed ukończeniem transakcji otrzymuje informacje o wszystkich ponoszonych kosztach. Przepisy te dotyczą wszystkich państw należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Nie jest do końca ustalone jak bardzo dokładnie sklepy muszą przedstawiać koszty, ale Faye-Lund jest zdania, że sklepy powinny powiadomić klienta o sumie końcowej i dołączyć informację o ewentualnych kosztach dodatkowych jakie może ponieść klient. 


Zakupy internetowe

foto: marketingfacts.nl

- Sklepy są zobowiązane uwzględnić w cenie swoich produktów podatek i inne dodatkowe koszty. Jeśli sklep nie zawiadamia o tych kosztach, klient nie ma obowiązku ich opłacać – mówi Faye-Lund. 

- Nowe przepisy przenoszą odpowiedzialność na sklepy – dodaje Ragnar Wiik z Forbruker Europa. 

Urząd celny zwraca koszty 


Tollvesenet informuje, że jeśli klient udowodni, że niepotrzebnie musiał ponieść dodatkowe koszty, to Urząd zwróci koszt opłaty celnej. 

Aby otrzymać zwrot kosztów, należy pokazać rachunek wystawiony przez sklep, a nie koszty, które narzucił na nas przewoźnik. 


dhl

foto: wikipedia.org

Zwrot u przewoźnika  


VAT nie jest najwyższym kosztem jaki możemy ponieść za paczkę. Koszty za usługę związane z opłatą VAT są często wielokrotnie wyższe niż sam podatek i nie są nałożone przez Tollvesenet, tylko przez przewoźnika. 

- Spedytor musi otrzymać zapłatę za wykonaną usługę, dlatego nie można żądać zwrotu pieniędzy za dodatkowe koszty. Można jedynie chcieć zwrotu podatku – mówi Therese Wilhelmsen Sund, szef komunikacji w DHL. 

DHL jest zdania, że działają według przepisów i czekają na jaśniejsze wskazówki z Tollvesenet. 


Czy spotkaliście się z taką sytuacją? Jak rozwiązaliście sprawę dodatkowych kosztów związanych z wykonaniem usługi? 



Źródło: dinside.no 
Zdjęcie frontowe: fotolia.com - royalty free
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Jon Doe

11-03-2015 12:31

ulven82 napisał:
Dlatego nie należy zamawiać towarów ze sklepów, które wysyłają innym przewoźnikiem, niż pocztą. W przypadku poczty w najgorszym razie zapłacimy vat + ok 130 koron opłaty dla poczty. Firmy takie, jak UPS czy DHL skasują zwykle po 500 nok. Bo mają jakiś tajemny cennik z utleggprovisjon, gdzie za obliczenie vatu jest ok 200 nok, za obliczenie cła podobnie, za sprawdzenie paczki, za każdą linię SKU w fakturze...w sytuacji, gdy zamówiliśmy np 10 śrubek, opłata w takich firmach może sięgnąć 800 - 1000 nok za oclenie.

Ostanio zamawiałem paczkę ( części samochodowe)z gebelsowa 330 kr towar, wysyłka 220kr DHL-em doliczyli mi tylko VAT 140kr o czym sklep nie raczył poinformować, ale i tak taniej niż kupując to w Norwegii.

Do 350 kr to sobie zamawiam towary z Chin, dostawa gratis, jak mam czas czekać około miesiąca. Ostanio zamówiłem ładowarkę za zawrotną kwotę 18kr i za darmo przyszła, tu zapłaciłbym ponad 200kr za wszystko. Zaoszczędzone w ten sposób piniondze mogłem zainwestować w 40% lokatę w vinmonopolet.

cyc cyc

11-03-2015 08:04

nie przegadasz zaslepione polonorki jak Wasilewska w Stalina

Łukasz Bernaś

10-03-2015 23:52

W zeszłym roku poleciałem do Polski i z powrotem za łącznie 98 koron w Wizz Air. Oczywiście bez bagażu. Więc wynika z tego że bardziej opłaca się polecieć do Polski, wysłać tam list polecony (wtedy będzie już krajowy) i wrócić. Będzie taniej niż zlecić przesłanie jednego listu Posten.

Chodzi o to że ceny niektórych towarów i usług są absurdalne nawet jak na Norweskie warunki.

Co do różnic w cenach to w Polsce na 1kg czereśni muszę pracować około 10min a w Norwegii godzinę.

pawel piotr

10-03-2015 23:14

ale nacpane

Anna Bak

10-03-2015 23:10

crow napisał:
Ach..... i znowu nie zrozumial. Co za debil

Wyliczyl, czy taniej jest wyslac list polecony za granice, czy wyjechac tam w podroz i zawiezc
Genialne, nieprawdaz. Kiedy juz jestem prawie pewna, ze cyc nie zaskoczy wieksza glupota, to on przychodzi z czyms nowym

Anna Bak

10-03-2015 23:05

Cyc, a teraz podaj jak sie ksztaltuja zarobki na swiecie i gdzie uplasowala sie Norwegia, a gdzie Polska

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok