Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Praca i pieniądze

Mieszkańcy Norwegii zapłacą 14 000 NOK podatku? W przeciwnym razie NAV może być niewypłacalny

Emil Bogumił

29 listopada 2023 17:05

Udostępnij
na Facebooku
12
Mieszkańcy Norwegii zapłacą 14 000 NOK podatku? W przeciwnym razie NAV może być niewypłacalny

Zmiany mają przyczynić się do utrzymania norweskiego systemu wypłaty świadczeń. Fot. MojaNorwegia

W ciągu 10 lat wydatki NAV wzrosły o 92 mld NOK. Norweski Urząd Pracy i Opieki Społecznej szacuje, że o podobną kwotę powiększą się w nadchodzącej dekadzie. Coraz większe nakłady na obsługę świadczeń spowodowane są wydłużonym okresem pobierania emerytur oraz coraz większą liczbą osób, które pobierają zasiłki.
Jak wyliczają przedstawiciele NAV, w 2032 roku każdy mieszkaniec Norwegii musiałby zapłacić 14 tys. dodatkowego podatku rocznie, by zrealizować wszystkie wypłaty, którymi obciążona jest instytucja. Kalkulacja ma zilustrować, jak zwiększają się wydatki na ubezpieczenie społeczne na przestrzeni dekady. Z listopadowego raportu wynika, że wydatki NAV:

1) wzrosły o 92 mld NOK w latach 2012-2022 i osiągnęły poziom 624 mld NOK rocznie,
2) wzrosną o kolejne 92 mld NOK w latach 2022-2032 i dobiją do wartości około 717 mld NOK.

Wydatki na świadczenia społeczne mają osiągnąć poziom 17,4 proc. PKB Norwegii kontynentalnej (bez uwzględnienia działalności na szelfie kontynentalnym) do 2032 roku. Obecnie wynoszą około 15,8 proc.
Główną przyczyny wzrostu wydatków NAV jest potrzeba coraz większych nakładów na wypłatę emerytur. Świadczenie będzie kosztowała w 2032 roku dodatkowe 59 mld NOK.

Główną przyczyny wzrostu wydatków NAV jest potrzeba coraz większych nakładów na wypłatę emerytur. Świadczenie będzie kosztowała w 2032 roku dodatkowe 59 mld NOK.Fot. Pixabay

Norwegia walczy ze starzejącym się społeczeństwem

Jak informuje NAV, poza zwiększeniem środków na wypłatę emerytur, dofinansowania wymagają także kwoty przeznaczone na zasiłki chorobowe, świadczenia pomocowe oraz związane z zatrudnieniem i usługi zdrowotne (m.in. farmaceutyczne karty przedpłacone). Z raportu wynika, że coraz większym obciążeniem dla finansów instytucji jest zwiększająca się absencja chorobowa. Od połowy 2019 do analogicznego okresu 2023 roku wzrosła z 4,7 do 5,5 proc. zatrudnionych. Lekarze coraz częściej wystawiają zwolnienia z tytułu zaburzeń psychicznych lub rozpoznań ogólnych i nieokreślonych, w tym uciążliwe zmęczenie i letarg.
Raport NAV powstał w oparciu o dane, z których wynika, że do 2032 roku wciąż rosnąć będzie populacja kraju fiordów, a średnia życia mieszkańców wydłuży się. Rząd zapowiedział pakiet reform, które mają przyczynić się do ograniczenia wydatków Urzędu Pracy i Opieki Społecznej. Osoby przebywające na zasiłkach mają być lepiej motywowane do powrotu na rynek pracy. Najpoważniejszym zabiegiem ma być reforma emerytalna, polegająca na stopniowym podwyższaniu wieku uprawniającego do przejścia na świadczenie. Działanie ma zapewnić w 2032 roku 31 mld NOK oszczędności.

W 1973 roku wiek emerytalny w Norwegii obniżono z 70 do 67 lat. Od tamtego momentu pozostał bez zmian. – Wydłuża się oczekiwana długość życia, a seniorzy są coraz zdrowsi, dlatego propozycja stopniowego podwyższania wieku emerytalnego ma sens. Samo w sobie będzie to skutkować niższymi kosztami emerytur i wzrostem zatrudnienia – motywują zmiany przedstawiciele NAV.

Źródła: E24, MojaNorwegia.pl
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Z Norwegii

30-11-2023 18:13

"Bogaty kraj" a ludzie z biedy kradną w sklepach.

jan kaczmarek

30-11-2023 17:51

He,he....dobre: "Lekarze coraz częściej wystawiają zwolnienia z tytułu zaburzeń psychicznych lub rozpoznań ogólnych i nieokreślonych, w tym uciążliwe zmęczenie i letarg"
To dotyczy co najmniej pół populacji Norwegii.
Taki kraj, takie geny, tacy ludzie, i nie ma bata żeby to się zmieniło.

Maniek7777

30-11-2023 16:31

A może zacząć myśleć realnie i zacząć używać samochodów spalinowych.Ropa jest sprzedawana za granicę,to fakt,ale innym faktem jest to ze,przykładowo jest o 100000 samochodów spalinowych mniej,to znaczy że mniej więcej co tydzień jest mniej tankowane o okolo ~ 30litrow i tym samym mniej pieniędzyza akcyzę,jest odprowadzanych do budżetu państwa,były próby oblupienia społeczeństwa z pieniędzy za użycie prądu,ale na szczęście narazie się nie powiodło.A trzeba jeszcze to przyznać że prąd jest tu rzeczywiście ekologiczny.MUSZĄ przyznać że bez ropy niema bogactwa Norwegi!Czy to się im i komuś podoba czy nie,ugh!!!Jak mawiali staży Indianie.

J M

30-11-2023 10:45

Xx1

30-11-2023 07:34

Praca powinna się po prostu opłacać. Pracujący na etacie powinni pozwolić sobie na wiele a mający firmy na jeszcze więcej. Siedzenie na socjalu powinno przynosić wstyd a pieniądze powinny być takie by ledwo starczyło na najgorsze mieszkanie i najtańsze jedzenie. Podpis powinien być w centrum miasta, kolejki za dużymi oknami, tak by pracujący mogli zobaczyć pasożytów a młode byki mogli zobaczyć pogardliwe spojrzenia pracujących. Wiem ze są ludzie bez honoru i im by to nie zrobiło różnicy, ale większość była by zmotywowana by skończyć z ta sytuacja. Całkowite zabranie pieniędzy to złe rozwiązanie, widzieliśmy w Polsce co się dzieje kiedy jest bieda, dziesiony, porwania, wymuszenia… Urzędnik, polityk to tez pasożyt, dlatego maja tyle zrozumienia dla leni, łatwo się dysponuje nie swoimi pieniedzmi.

JAREK MAZURKIEWICZ

30-11-2023 02:05

Ci przynajmniej pracują, ale są tacy imigranci, którzy nie chcą pracować, bo dostają zasiłki na wszystko.

Pawel Burza

29-11-2023 23:05

Czegoś tu nie rozumie . Eqinor ( Były Statoil ) Chwali się rekordowymi zyskami . Syfią całą Europę odnosząc rekordowe zyski z ropy i gazu . Chwalą się tym . Ale z siebie robią zielony skansen rabując swoich obywateli i ludzi płacących podatki . Ceny jak z kosmosu . Odsetki co miesiąc wyższe . Nav ? Pisze to bo już nie mają co pisać na swoją obronę . 14 % kadry na zwolnieniach lekarskich . Nie będę pisał tutaj dlaczego tak jest .

Martin19

29-11-2023 21:02

Panstwo z paru desek i farby ..z 5 lat będzie bida

witwar

29-11-2023 19:36

A gdzie te wszystkie pierdyliardy koron zarobione rekordowo przez ostatnie 3 lata? Ponoć miały być przekazane na tzw. Fundusz Emerytalny dla przyszłych pokoleń..
Cóż za paradoks, kraj który chwali się swoim bogactwem i zarobkami na arenie międzynarodowej sprawia że naród staje się coraz bardziej zadłużony i biedniejący...

ZST

29-11-2023 18:44

Wywalić uchodźców zarobkowych (tak zwanych Norów ...) .

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok