Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Praca i pieniądze

„Lepsze to niż zasiłek”. Bezrobotni Norwegowie emigrują za chlebem do Szwecji

klaudia@mojanorwegia.pl

09 sierpnia 2016 10:28

Udostępnij
na Facebooku
„Lepsze to niż zasiłek”. Bezrobotni Norwegowie emigrują za chlebem do Szwecji

Bezrobotni Norwegowie emigrują do Szwecji fotolia.com - royalty free

Od dawna nie było w Szwecji tak dużego zapotrzebowania na pracowników – nie ma pielęgniarek, inżynierów budowlanych, informatyków. Tymczasem w Norwegii coraz większe bezrobocie. Dlatego jej mieszkańcy decydują się na emigrację do sąsiada, nawet jeśli to oznacza pracę za niższą stawkę.
Bezrobocie w Norwegii rośnie już od dłuższego czasu ‒ w maju było na poziomie 4,7 proc., co oznacza, że ponad 130 tys. osób pozostawało bez pracy. Zdesperowani Norwegowie decydują się na wyjazd do Szwecji w poszukiwaniu pracy. Jest to odwrócenie znanego od lat trendu ‒ do tej pory to Szwedzi wyjeżdżali do Norwegii za chlebem, kuszeni przez wyższe zarobki. Teraz przestaje się to opłacać. Norweski rynek pracy podupada, a szwedzki kwitnie.

‒ Szwedzka wypłata jest lepsza niż norweski zasiłek ‒ podsumowuje zaskakującą zmianę Jon Erik Dølvik, badacz z Instytutu Badań Społecznych FAFO. Jego zdaniem płace w Szwecji są dużo wyższe niż przed laty.

Młodzież nie chce zasiłków

Bezrobocie najczęściej dotyka młodzież, która dopiero wchodzi na rynek pracy. Według norweskiego Centralnego Biura Statystycznego (SSB) problem ten dotyka 22 tys. bezrobotnych w wieku od 15 do 24 lat.

Jednak nie tylko młodzież ma utrudniony dostęp do pracy. Masowe zwolnienia w przemyśle naftowym sprawiły, że specjaliści do tej pory zatrudnieni w branży również rozważają wyjazd z Norwegii.

‒ Norwegowie mogą "szukać szczęścia" w Szwecji. Przepracowanie kilku lat w Szwecji jest dobrym rozwiązaniem. Później można wrócić do Norwegii, jak już się poprawi tutejszy rynek pracy ‒ mówi ekonomista Terje Strøm z NyAnalyse, norweskiej firmy zajmująca się ekonomią społeczną.

Dzięki uchodźcom

Szwedom brakuje wielu pracowników, zwłaszcza informatyków, architektów, nauczycieli, sprzedawców i inżynierów budownictwa. Jednym z powodów większego zapotrzebowania rynku pracy jest znaczna liczba uchodźców, która trafiła do Szwecji.

– Gwałtowny napływ uchodźców uruchomił wydatki z budżetu,  które z kolei zwiększyły zapotrzebowanie na pracowników o 2 proc., tworząc około 160-189 tys. nowych miejsc pracy ‒ tłumaczy Strøm.   

Kiedy premier Szwecji Stefan Löfven zapowiedział, że chce obniżyć napływ uchodźców i imigrantów, przedstawiciele przemysłu naciskali na zwiększenie imigracji zarobkowej.

Teraz Löfven zaprasza także Norwegów.

– Pamiętam jak mój poprzednik, Fredrik Reinfeldt, zachęcał rodaków do zarobkowych wyjazdów do Norwegii. Dziś to bezrobotni Norwegowie są u nas mile widziani – powiedział Löfven w rozmowie ze stacją NRK.

‒ W ciągu ostatnich dziesięciu lat setki tysięcy Szwedów wsparło swoją pracą rozwój norweskiej gospodarki. To fantastyczne, że teraz Norwegowie mogą zrobić to samo ‒ podsumowuje Strøm.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok