Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Jeszcze nie jest za późno na pracę sezonową. Pracownicy poszukiwani w turystyce i handlu Praca i pieniądze
Maja Zych 17 czerwca 2019
12:05

Jeszcze nie jest za późno na pracę sezonową. Pracownicy poszukiwani w turystyce i handlu

2
Skomentuj
Duże możliwości znalezienia pracy na wakacje zawdzięcza się przede wszystkim zagranicznym turystom, którzy coraz chętniej odwiedzają Norwegię. MN
Druga połowa czerwca to czas, kiedy większość osób szukających wakacyjnej pracy ma już zapewnione stanowisko – nie oznacza to jednak, że nie ma już możliwości znalezienia etatu na sezon. Lato to bowiem w niektórych branżach najbardziej pracowity okres, a zapotrzebowanie na pracowników jest dużo większe – wciąż istnieje dlatego duża szansa na znalezienie pracy w gastronomii czy turystyce.
Szukając pracy na wakacje, warto jednak pamiętać, aby nie dać się oszukać nieuczciwym pracodawcom, którzy próbują wykorzystać niewiedzę i nieznajomość przepisów u imigrantów zarobkowych.
Reklama

Wciąż jest szansa na pracę

Branże, takie jak turystyka, hotelarstwo czy gastronomia przeżywają w letnich miesiącach czas najbardziej intensywnej pracy, co przekłada się też bezpośrednio na zwiększenie liczby etatów. Zgodnie z badaniami przeprowadzonym przez organizację Virke, która zrzesza przedsiębiorców w branży usługowej, także w tym roku wiele firm zamierza zatrudnić dodatkową pomoc na wakacje. Największy popyt na pracowników można zaobserwować w branży turystycznej oraz w handlu artykułami codziennego użytku. Jednocześnie wielu pracodawców zaprzecza, że o pracę sezonową trzeba starać się już na początku roku – wiele firm dopiero rozpoczyna proces rekrutacji, dlatego znalezienie wakacyjnej pracy w Norwegii wciąż leży w zasięgu ręki.

– Mimo że jest dość późno, wciąż są dobre możliwości w branżach, w których lato jest najbardziej zapracowanym okresem w roku – mówi w rozmowie z NRK dyrektor Virke Horneland Kristensen.

Uwaga na nieuczciwych pracodawców

Szukając pracy tymczasowej w Norwegii warto zabezpieczyć się przed ewentualnymi oszustami, którzy chętnie łamią przepisy, oferując zbyt niskie stawki lub pracę na czarno. Podstawową sprawą powinno być dlatego podpisanie umowy – to w niej jasno przedstawione zostaną warunki zatrudnienia, gwarantowana pensja, czas jej wypłaty czy ewentualne zasady wypowiedzenia. Jest to też dokument dający nam podstawę do walki o swoje prawa, kiedy pracodawca odmówi wypłaty pieniędzy czy zwolni pracownika z dnia na dzień. Ważne jest też, aby każdorazowo dokładnie przeczytać zawieraną umowę oraz wyjaśnić z pracodawcą wszelkie wątpliwości – w ten sposób można uniknąć nieprzyjemności i stresu podczas pracy za granicą.

Warto też pamiętać, że w niektórych branżach obowiązują stawki minimalne, które przysługują wszystkim pracownikom. Podejmując pracę, powinno się dlatego najpierw sprawdzić, ile za godzinę zarabia osoba na danym stanowisku i czy pracodawca nie stara się wykorzystać niewiedzy zagranicznego pracownika.

Wszelkie nieuczciwe praktyki ze strony pracodawcy powinno się zgłosić do norweskiej Inspekcji Pracy (Arbeidstilsynet).

Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
tomasz k
tomasz k 18-06-2019 09:16

Kto tu przyjedzie przy tym kursie waluty.W Polsce nie wiele mniej sie zarabia.Tutaj zycie jest cholernie drogie a o tym juz nikt nie pisze.

Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Nominalna a efektywna stopa oprocentowania - jakie są różnice i którą się sugerować?

Nominalna a efektywna stopa oprocentowania - jakie są różnice i którą się sugerować?

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr Reklama

Bliżej nas