Praca i pieniądze
Eksport zasiłku dla bezrobotnych do Polski
Norweski system socjalny pozwala na trzymiesięczny eksport zasiłku dla bezrobotnych (dagpenger) za granicę. Jak to zrobić?
Możliwość eksportu dagpenger
ma na celu zwiększenie skuteczności podczas poszukiwania zatrudnienia. Spełniając odpowiednie warunki osoba, która straciła pracę, może przez 3 miesiące pobierać zasiłek dla bezrobotnych przebywając poza granicami Norwegii.
Czy każdy może przenieść zasiłek?
Prawo do eksportu zasiłku mają obywatele kraju Europejskiego Obszaru Gospodarczego, którzy są zarejestrowani w NAV jako osoby aktywnie poszukujące pracy i pobierają już zasiłek od minimum 4 tygodni.
Prawa do przeniesienia zasiłku nie
mają natomiast osoby prowadzące działalność gospodarczą, renciści, osoby pobierające zasiłek otrzymywany w wyniku bankructwa oraz udziałowcy w działającej spółce.

Jak długo można otrzymywać eksportowany zasiłek?
Eksport zasiłku trwa maksymalnie 3 miesiące. Nie wszyscy jednak mogą otrzymywać przeniesione świadczenie tak długo. Należy pamiętać, że podstawowym ograniczeniem jest ilość tygodni na jaką przyznane zostało dagpenger.
Przykładowo, jeśli pan Paweł ma prawo do zasiłku dla bezrobotnych przez 52 tygodnie, a pobiera je już od 40 tygodni, to eksportować może już tylko pozostałe mu 12 tygodni.
Co trzeba zrobić aby przenieść zasiłek do Polski. Pierwszym krokiem jest złożenie do NAV podania o wydanie druku PD U2 (zamiennie nazywanego SED U008). Umożliwia on eksport norweskiego świadczenia poza granice kraju. Druk można odebrać najwcześniej 7 dni przed wyjazdem do Polski. Radzimy o nim pamiętać, ponieważ opuszczając granice Norwegii bez ważnego PD U2 tracimy prawo do pobierania zasiłku.
Wyjątkami są wyjazd na weekend lub urlop, ponieważ za te okresy nie otrzymuje się zasiłku. Inaczej traktowani są również pracownicy rotacyjni przebywający na
permitteringu. Z powodu specyficznego trybu pracy mogą oni pobierać dagpenger poza granicami Norwegii.
Następnym krokiem jest dostarczenie wspomnianego PD U2 do wojewódzkiego urzędu pracy odpowiedniego dla miejsca zamieszkania. Ważne jest, aby zrobić to w trakcie pierwszego tygodnia od przyjazdu do Polski (w przypadku, gdy część wymaganego okresu przypada w dni wolne od pracy, termin ten zostaje przedłużony). Jeśli druk złożony zostanie później, stracimy wypłaty za dni od opuszczenia Norwegii do momentu dostarczenia druku. Ostatnim wymogiem jest wysyłanie drogą elektroniczną karty meldunkowej do NAV, regularnie co 2 tygodnie.

3 miesiące i co dalej?
Po upływie 3 miesięcy, jeśli nadaj jesteśmy bezrobotni i nie wykorzystaliśmy wszystkich tygodni na jakie zostało nam przyznane dagpenger, możemy powrócić do Norwegii i kontynuować poszukiwania pracy. Jeśli zameldujemy się na północy przed upłynięciem 3 miesięcy, to zasiłek będzie wypłacany od chwili powrotu. Jeśli jednak wrócimy do Norwegii później, musimy ubiegać się o wznowienie zasiłku dla bezrobotnych. Urząd ponownie sprawdza czy mamy prawo do pobierania świadczenia, podstawa według której wyliczana jest dzienna stawka zasiłku pozostaje jednak bez zmian.
Zdjęcie frontowe: wikimedia.org - Ssu - Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported
Reklama

Reklama
To może Cię zainteresować
8