Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Praca i pieniądze

Coraz więcej Norwegów bierze zapomogi

Udostępnij
na Facebooku
Coraz więcej Norwegów bierze zapomogi

Norwegowie coraz częściej korzystają z zapomóg socjalnych. Robią to nie tylko osoby bezrobotne, ale i te, które zarabiają mało.


Co sprawia, że coraz więcej osób nie radzi sobie z finansami i decyduje się na korzystanie z państwowej pomocy finansowej?


8345 koron miesięcznie


W 2013 roku z zapomóg socjalnych korzystało 120 800 osób. W porównaniu z rokiem 2012 nastąpił wtedy 5 % wzrost. W sumie wypłacono 5,1 miliarda koron, czyli ok. 8345 koron miesięcznie na osobę.  

Yngvar Åsholt pracujący w NAV poinformował, że spodziewano się takiego wzrostu liczby osób pobierających zasiłki:

- Zarówno liczba osób bezrobotnych, jak i tych pobierających zasiłki zmienia się w ciągu całego roku. W 2013 wzrosła liczba osób na bezrobociu, więc spodziewaliśmy się, że skorzystają z pomocy finansowej.

Korony


Rynek pracy ustala reguły


Największą grupę pobierającą zasiłki stanowią młodzi ludzie w wieku od 18 do 24  lat. Jest to oczywiście związane ze zmianami i z wahaniami na rynku pracy.

- Kiedy rośnie bezrobocie, to właśnie ta grupa jest najbardziej narażona na zwolnienia, ponieważ ma najkrótsze doświadczenie i pracuje często na umowach na zlecenie, na krótki termin. Wiele takich osób nie wypracowało sobie jeszcze prawa do np. dagpenger (zasiłku dla bezrobotnych), dlatego korzystają z innych zapomóg - mówi Åsholt.

Większość spośród tej grupy (64 %) stanowią samotni mężczyźni poniżej 20 roku życia.

Powodem takiej sytuacji może być fakt, iż młodzi ludzie coraz częściej rzucają naukę w szkołach średnich i podejmują pracę w sektorach, w których konkurencja jest ogromna. Rynek pracy w Norwegii jest nadal podzielony pod względem płci, a kryzysy ekonomiczne często występują w branżach zdominowanych przez mężczyzn.

Starsze osoby, które znajdują się w podobnych sytuacjach, wybierają raczej zasiłki chorobowe niż zapomogi socjalne.

Bezrobocie


10 % wszystkich osób, które pobierają zapomogi socjalne, traktują je jako dodatek do pensji. Osoby bezrobotne, które mają długi też chętnie korzystają z zapomóg.

Czy znacie kogoś, kto korzysta z zapomóg socjalnych? Czy państwowa pomoc jest czymś pozytywnym? A może młodzi Norwegowie powinni nauczyć się samodzielnie radzić sobie w życiu?

WIĘCEJ:

Młodzież bez pracy

Zadłużeni Norwegowie na wakacjach

 

 

Źródło: abcnyheter.no, ssb.no, zdjęcie frontowe: MN/K.Lukina


Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok