Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

  • Oslo, Oslo, Norwegia
  • Bergen, Vestland, Norwegia
  • Jessheim, Akershus, Norwegia
  • Stavanger, Rogaland, Norwegia
  • Kristiansand, Agder, Norwegia
  • Ålesund, Møre og Romsdal, Norwegia
  • Trondheim, Trøndelag, Norwegia
  • Brønnøysund, Nordland, Norwegia
  • Mo i Rana, Nordland, Norwegia
  • Bodø, Nordland, Norwegia
  • Sandnes, Rogaland, Norwegia
  • Fredrikstad, Østfold, Norwegia
  • Drammen, Buskerud, Norwegia

1 NOK

Praca i pieniądze

Chcą podwyższenia wieku emerytalnego

klaudia@mojanorwegia.pl

09 stycznia 2015 11:41

Udostępnij
na Facebooku
Chcą podwyższenia wieku emerytalnego


Dwoje na pięciu Norwegów jest zdania, że trzeba podwyższyć minimalny wiek emerytalny, który obecnie wynosi 62 lata.



Rząd postanowił podwyższyć maksymalny wiek emerytalny w dwóch etapach – najpierw do 72 lat, później do 75 lat. Wymogiem otrzymania wcześniejszej emerytury jest wypracowanie emerytury odpowiedniej wysokości. 

Towarzystwo emerytalne Storebrand zleciło firmie Norstatt przygotowanie ankiety wśród 1000 obywateli norweskich na temat tego, czy uważają, że dobrym pomysłem jest podwyższenie minimalnego wieku emerytalnego. 

Wielu chce podwyższenia 


Badania pokazują, że dwoje na pięciu Norwegów jest zdania, że należy podwyższyć wiek emerytalny. 45% ankietowanych mężczyzn jest za podwyższeniem wieku emerytalnego, kobiety są do tego nastawione bardziej sceptycznie. Tylko 34% kobiet jest za zmianą wieku emerytalnego. 


starsza pani

foto: flickr.com/ Nate Grigg


Jon Hippe z Fafo przypomina o zmianach z 2011 roku w prawie dotyczącym emerytur. Wtedy wybrano korektę emerytur zamiast podwyższenia wieku emerytalnego. Oznacza to, że emerytura jest dostosowana do przeciętnej długości życia obywatela. Ze względu na coraz większą przeciętność długość życia, obywatele muszą coraz dłużej pracować, aby otrzymywać podobne świadczenia emerytalne. 

- Główną zmianą w prawie jest to, że emeryci płacą za siebie w przypadku przejścia na wcześniejszą emeryturę. Niektóre kraje podwyższają minimalny wiek emerytalny, ale nie Norwegia – mówi Hippe. - Minimalny wiek emerytalny może zostać podwyższony o kilka lat, ponieważ ludzie mogą łączyć świadczenia emerytalne z praca przez bardzo długi okres, przede wszystkim od 62 do 75 roku życia. Wydłużenie wieku emerytalnego będzie wymagać od pracodawców większej elastyczności. 

Zdaniem Hippe nie należy się na razie przejmować minimalnym wiekiem emerytalnym. Jego zdaniem należy najpierw się skupić na ustaleniu stawek emerytalnych dla pracowników sektora publicznego. 

Jest innego zdania 


Dyre Haug z towarzystwa emerytalnego Storebrand jest innego zdania. Uważa, że ankieta pokazuje, że zmiana wieku emerytalnego jest ważna dla obywateli Norwegii. 


emeryci

foto: flickr.com/ SpareBank 1


- Coraz wyższa długość życia, lepsze zdrowie i zmiany w przyzwyczajeniach konsumenckich sprawiają, że ludzie zaczynają się zastanawiać nad tym, jak długo będą musieli pracowac na godną emeryturę – mówi Haug. - Najwyższy czas rozpocząć dyskusje na temat minimalnego wieku emerytalnego. Trzeba to zrobić, ponieważ w ciągu ostatnich 25 lat, średnia wieku wzrosła o 5 lat. 

Jego zdaniem należy zmienić minimalny wiek emerytalny, a nie maksymalny, nad którym debatuje rząd. Maksymalny wiek emerytalny wynosi obecnie 70 lat. 

Wziąć sprawy we własne ręce 


Obecnie wiek, w którym można przejść na emeryturę jest od 62 roku życia do 70. Rząd zastanawia się nad zmianą według której obywatele będą mogli iść na emeryturę od 62 roku do 75 roku życia. 


Emerytura

foto: fotolia.pl


- Jeśli wydłużamy ten okres, należałoby dostosować również wiek minimalny do zmiany – mówi Haug. - Myślę, ze to logiczne, aby pracować dłużej, jeśli nasza średnia wieku jest wyższa o niemalże 10 lat. 

Doradca emerytalny Alexandra Plahte jest zdania, że obniżony wiek do 62 roku życia jest sprzeczny z logiką, gdyż większość państw europejskich wydłużyła swój wiek emerytalny. 

- Trzeba jednak pamiętać, że osoby, które przechodzą na wcześniejszą emeryturę mając 62 lata, nie wypadają całkowicie z rynku pracy. Pobierają oni częściową emeryturę z NAV i część pieniędzy jeszcze zarabiają w pracy. Z doświadczenia widać, że wiele osób decyduje się na prace i częściową emeryturę – mówi Plathe. 



Jakie jest zdanie na temat wieku emerytalnego? Czy też wolicie pracować dłużej? 



Źródło: nrk.no 
Zdjęcie frontowe: fotolia.pl - royalty free
Gość
Wyślij


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok