Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Reklama

Rata w Norwegii już od618kr

Sprawdź ratę

Usługa realizowana przez DigiFinans.no | Priseksempel: Eff. rente 15,82%, 100 000 kr. over 5 år, etablering 950 kr., Tot. 142 730 kr.

Praca i pieniądze

Bezcłowe zakupy w internecie jednak za 350 koron

Udostępnij
na Facebooku
3
Bezcłowe zakupy w internecie jednak za 350 koron


Rząd zmienił swoją decyzję odnośnie wysokości kwoty wolnej od cła, stosowanej przy zakupach internetowych.  To już nie zapowiadane 500 koron, ale 350.



Norweski rząd ustalał niedawno szczegóły budżetu państwa na rok 2015. Szumnie zapowiadano zmiany, zwłaszcza w zakresie nieoclonych zakupów internetowych. Górna granica, która nie miała podlegać nałożeniu cła i podatku VAT miała wynosić 500 koron. Okazało się, że propozycja wywołała burzę polityczną, oburzenia na kryli też przedsiębiorcy w Norwegii. Koniec końców nieoclone zakupy w zagranicznych sklepach internetowych  zrobimy za 350 koron, wliczając koszty przesyłki.

Za wcześnie, by wydawać osądy


350 koron na zakupy to nadal kwota, która martwi niektórych przedsiębiorców. Wśród nich jest Olav Vinje, szef sklepu internetowego komplet.no:

- Musimy dokonać jakiejś krytycznej analizy, z uwzględnieniem tego, jak rynek będzie wyglądał w przyszłości. Czy możemy zaryzykować podniesienie granicy wolnej od cła do 500 koron? A może do 750? Co się wtedy stanie? Jest jednak za wcześnie, żeby wydawać osądy dotyczące nowej sytuacji, sam nie wiem, czy przeniosę sklep np. do Szwecji.

W podobnej sytuacji jest wielu sprzedawców. Sklep na terenie UE oznaczałby handel wolny od cła w ramach wspólnoty. Nowe zasady wprowadzone przez rząd nie zachwycają ich - zagraniczne sklepy często oferują darmową wysyłkę do całej Europy. Pierwotnie wyliczano, że wzrost kwoty wolnej do cła do wysokości 500 koron pozbawi pracy ok. 10 000 osób w Norwegii. Teraz ta liczba nie będzie aż tak dramatyczna.

Zakupy internetowe
fot. flickr.com/scriptingnews

A co na to konsumenci?


Konsumenci nie są zachwyceni. Według nich stracą na włączeniu kosztów przesyłki w kwotę wolną od oclenia, jeśli sklep nie oferuje darmowej przesyłki, to jej koszt często przekracza 150 koron. Brak rozróżnienia w przypadku części nowych i używanych również boli osoby lubiące internetowe zakupy - kupowanie używanych części jest przyjazne środowisku i konsumenci chcieliby być za to nagradzani.

Norwegowie narzekają też na ograniczony rynek, na którym nie funkcjonuje wiele firm. Niektóre produkty można sprowadzić wyłącznie z zagranicy, ale po naliczeniu cła zakupy stają się nieopłacalne.

Zgadzacie się z Norwegami? Zagraniczne zakupy są wygodne, szczególnie dla osób, które mieszkają z dala od sklepów oferujących duży asortyment. Korzystacie z ofert sklepów internetowych? Czy nowa granica Was cieszy?



Źródło: e24.no, zdjęcie frontowe: fotolia - royalty free

 

Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Antoni Perez

23-11-2014 21:57

Jest. Østre Kullerød 4, Sandefjord. Właściciel Komplett AS. Źródło informacji: www.bdb.no www.komplett.no

Rafał M.

23-11-2014 19:41

Nie ma sklepu komplet.no ...

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok