Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Polityka

Związki zawodowe chcą, aby Norwegia odstąpiła od umów z EOG

Udostępnij
na Facebooku
Związki zawodowe chcą, aby Norwegia odstąpiła od umów z EOG


Umowa z EOG przyczynia się do prywatyzowania, podkopywania praw pracownika i zagraża fundamentom norweskiego dobrobytu - tego zdania są związkowcy.


Fellesorganisasjon (FO) to organizacja zrzeszająca pedagogów dziecięcych, socjonomów, opiekunów środowiskowych, naukowców i studentów. FO domaga się, by Norwegia odstąpiła od umów z EOG, bo te szkodzą Norwegii.

Bliżej UE?


Norwegia konsekwentnie trzyma się postanowienia  dotyczącego nie przystępowania do UE, ale w 1992 roku podpisała umowę z EOG, która dała jej dostęp do europejskiego rynku pracy. Celem podpisania umów było wzmocnienie handlu i powiązań ekonomicznych między stronami umowy, pozwolenie na wolny przepływ towarów, siły roboczej, umożliwienie obywatelom jednego państwa korzystania z usług w innych krajach i zezwolenie na wolny przepływ kapitału.

Współpraca w ramach umowy obejmuje również kwestie środowiskowe, naukowe, edukacyjne, kulturalne i społeczne. Polska wielokrotnie korzystała już z pomocy finansowej Norwegii w ramach umowy z EOG.

Dość tego


Związki zawodowe zrzeszone w LO (FO to jeden z nich) na zimowym zgromadzeniu w Trondheim debatowały nad kwestią umów Norwegii z EOG. Zarówno FO, Norsk Transportarbeiderforbund (pracownicy branży transportowej) i EL og IT-forbundet (pracownicy branży IKT, energetycznej i elektroinstalacyjnej) są zdania, że współpraca na zasadach «europejskich» szkodzi interesom norweskich firm.

Nei til EU

Związkowcy chcieliby mieć więcej do powiedzenia w kwestii płac minimalnych ustalanych na mocy umów zbiorowych, chcieliby też, aby norweskie prawo pracy stało ponad prawem UE, a nie odwrotnie.

Szwajcarski wzór


Rozmowy o tym, czy Norwegii potrzebna jest UE i umowy z nią zawarte pojawiają się w prasie i jako temat debaty publicznej bardzo często - znany jest ruch „Nei til EU". Co się Norwegom nie podoba? Często padają zarzuty dotyczące eksportu zasiłków, wsparcie finansowe, ustalone umową również wydaje się Norwegom zbyt wysokie. Przeciwnikom umów z EOG marzy się współpraca z UE na wzór szwajcarskiej - państwo podpisywało umowy bilateralne, które ułatwiają współpracę z UE, ale nie narzucają Szwajcarii rozwiązań prawnych.

Źródło: siste.no, ap.no, neitileu.no, zdjęcie frontowe: fotolia - royalty free


Nie pracuję, ale dostaję ponad 60% pensji. Skorzystaj z zasiłku!
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok