Polityka
Wzrosną wydatki na bezrobocie i uchodźców?
5

W środę rząd ogłosi nowy budżet na rok 2016. Jeśli przewidywania się spełnią, Norwegia po raz pierwszy w historii zacznie wydawać „zaskórkaniaki”, a premier Erna Solberg bedzie zmuszona odchudzić fundusz emerytalny (Oljefondet).
Wiemy już z przecieków, że trzeba będzie sięgać po rezerwy, bo budżet na rok 2016 zmierzy się z dwiema krzywymi: rosnącą dla bezrobocia i opadającą dla dochodów z ropy. Wszyscy więc wiedzą, o czym na pewno będzie mowa w środę: cena ropy jest w tej chwili warta mniej niż połowę tego co zeszłego lata. W budżecie Norwegii zapowiada się pierwsza wyrwa.
Odchudzanie funduszu
Od momentu powstania w 1996 roku, norweski fundusz emerytalny miał tak wysokie przychody, że ministrowie finansów czerpali z gromadzonych tam oszczędności niemal do woli. Coroczne budżety domykały się więc bez problemu - starczyło jeszcze na wilomiliardowe oszczędności, dzięki którym narodowa skarbonka pęczniała. Teraz trzeba będzie ją odchudzić.
- Kilka lat temu myśleliśmy, że to się stanie dopiero po 2020 roku. Niskie ceny ropy i słaba koniunktura oznaczają jednak, że szybciej dojdziemy do tego momentu, kiedy wydatki z dochodów z ropy przekroczą bieżące dochody – już w sierpniu progonozwał analityk DNB Markets w portalu E24.
„Aftenposten” prognozuje, że już w 2016 roku strumień petrokoron płynących z odwiertów ropy nie wystarczy do zasilenia budżetu, a obecna minister finansów z Partii Postępu (FrP), Siv Jensen, będzie prawdopodobnie tą pierwszą, która „uszczknie” z funduszu więcej niż powinna.
Stymulowanie budowlanki
Są i przecieki na temat tego, co znajdzie się w budżecie. Według nich, w 2016 roku Norwegia wyda 2,5 mld koron na utrzymanie infrastruktury, szczególnie na modernizację szkół i szpitali, tuneli, więzień i linii kolejowych. To pomoże podreparować zatrudnienie w branży budowlanej w czasie, gdy bezrobocie rośnie.
Na przykład 1,2 mld przeznaczone zostaną na remont budynku szpitala uniwersyteckiego w Oslo, a 200 mln na szpitale w południowej i zachodniej Norwegii. Minister transportu z FrP obiecał także 1,1 mld na bezpieczeństwo tuneli i 180 mln na zapobieganie powodziom i osuwiskom. Cały ten pakiet inicjatyw ma pobudzić gospodarkę i przeciwdziałać bezrobociu.
Pomoc humanitarna
Miliard koron pójdzie z kolei na doraźną pomoc humanitarną dla uchodźców. Norwegia przedłuży także swoją misję ratunkową na Morzu Śródziemnym o kolejny rok. Jeśli wierzyć przeciekom, rząd chce wykorzystać cześć pieniędzy przeznaczanych dotychczas na pomoc zagraniczną na walkę z terroryzmem i przestępczością zorganizowaną.
Reklama
To może Cię zainteresować
1
05-10-2015 22:46
0
0
Zgłoś
05-10-2015 19:21
1
0
Zgłoś
05-10-2015 19:08
1
0
Zgłoś