Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Polityka

Wybory samorządowe 2024. Czy Polacy przebywający w Norwegii mogą zagłosować?

Emil Bogumił

17 stycznia 2024 13:31

Udostępnij
na Facebooku
1
Wybory samorządowe 2024. Czy Polacy przebywający w Norwegii mogą zagłosować?

Udział w wyborach samorządowych zarezerwowany jest wyłącznie dla osób przebywających w Polsce. Fot. MN

Premier Donald Tusk podał datę wyborów samorządowych. I tura głosowania odbędzie się 7 kwietnia 2024 roku. Kto może oddać głos? Czy mają do tego prawo Polacy przebywający w Norwegii?
Datę wyborów samorządowych poznaliśmy 15 stycznia. Jak poinformował Prezes Rady Ministrów Donald Tusk, Polacy udadzą się do urn wyborczych 7 i 21 kwietnia. Drugi termin zarezerwowany jest dla gmin, w których kandydat na wójta, burmistrza lub prezydenta nie zdobędzie w pierwszej turze ponad 50 proc. głosów. Wówczas odbędzie się drugie głosowanie, w którym wezmą udział kandydaci i kandydatki, którzy uzyskali dwa najlepsze wyniki 7 kwietnia.

– W ten sposób rozpoczynamy kalendarz wyborczy dotyczący samorządów. Jestem w stałym kontakcie z władzami samorządowymi, po uzyskaniu pozytywnej opinii z Państwowej Komisji Wyborczej - to właściwie formalność, będziemy mogli przystąpić do tych ważnych wyborów. Mam nadzieję, że kwiecień będzie dobrym miesiącem dla polskiej samorządności – mówił w poniedziałek premier.

Wybory samorządowe 2024. Kto może zagłosować?

W trakcie wyborów samorządowych Polacy wybierają przedstawicieli rad gmin, powiatów, sejmików wojewódzkich oraz wójta, burmistrza i premiera. Starostowie i marszałkowie województw wybierani są w późniejszym terminie przez deputowanych. Jak wynika z przepisów Kodeksu Wyborczego, rawo udziału w głosowaniu przysługuje wszystkim obywatelom polskim, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 18 lat oraz stale zamieszkują na obszarze danej gminy, powiatu i województwa, co jest potwierdzone wpisem do stałego rejestru wyborców.

Obywatele Unii Europejskiej niebędący obywatelami polskimi mają prawo udziału w głosowaniu jedynie na poziomie gminnym, pod warunkiem, że stale zamieszkują na obszarze danej jednostki samorządu terytorialnego i są wpisani do stałego rejestru wyborców prowadzonego przez gminę.

Obywatele RP przebywający za granicą nie mają możliwości głosowania w placówkach dyplomatycznych, tak jak m.in. w przypadku wyborów parlamentarnych.

Głosować nie mogą osoby pozbawione praw publicznych, pozbawione praw wyborczych oraz ubezwłasnowolnione.

Głosować nie mogą osoby pozbawione praw publicznych, pozbawione praw wyborczych oraz ubezwłasnowolnione.Fot. Fotolia

W trakcie nadchodzących wyborów głos oddadzą jedynie osoby wpisane do rejestru wyborców. O odpowiedni stan prawny należy spytać w siedzibie gminy.

Źródła: PKW, MojaNorwegia.pl
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Wiktoria 24

17-01-2024 15:54

Praca psychoterapeuty w Norwegii

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok