Polityka
Wolność mediów na świecie – Norwegia w czołówce

Obecnie swoboda przekazu informacji jest ograniczona w większości krajów świata. W tym samym czasie państwa nordyckie pozostają na szczycie Światowego Indeksu Wolności Prasy.
Międzynarodowa organizacja "Reporterzy bez Granic" poinformowała, że poziom wolności przekazu informacji drastycznie spadł w 2014 roku. Na stronie 2015 World Press Freedom Index możemy przeczytać: "Wojny, rosnące zagrożenie, przemoc podczas demonstracji i ekonomiczny kryzys - to wszystko powoduje, że wolność mediów zostaje ograniczona na wszystkich pięciu kontynentach".
Niezmiennie od pięciu lat Finlandia znajduje się na topie Światowego Indeksu Wolności Prasy. W tym roku zaraz po Finlandii jest Norwegia i Dania. Szwecja zajmuje 5. miejsce, a Islandia 21. W całym zestawieniu Polska uzyskała całkiem satysfakcjonujący wynik - miejsce 18.

printscreen: index.rfs.org
Podstawowe kryteria, brane pod uwagę podczas badania wskaźnika wolności prasy, to niezależność mediów, bezpieczeństwo i wolność dziennikarzy oraz prawne, instytucjonalne i infrastrukturalne środowisko, w którym działają media. Dwie trzecie ze 180 państw objętych badaniem 2015 World Press Index wypadło w tych kryteriach gorzej niż w roku poprzednim.
Rosja, czwarte państwo należące do okręgu Morza Barentsa razem z Finlandią, Norwegią i Szwecją, znalazła się na 152. miejscu, o 4 miejsca niżej niż w 2014 roku. Presja wywierana na niezależne media jest nieustannie w Rosji wzmagana poprzez wprowadzanie drakońskich praw, blokady stron internetowych i niezależnych serwisów informacyjnych, które zostają poddawane kontroli lub brutalnie zwalczane.

Wolność prasy w 2014 roku, printscreen: wikipedia.org
W Norwegii prawie w ogóle nie dochodzi do nadużyć wobec dziennikarzy. Wolność słowa przejawia się tutaj na różnych poziomach. Żadne źródło informacji nie musi działać w podziemiu. Jednak, mimo tego, że obecnie w kwestii wolności słowa Norwegia przoduje, to nie zawsze tak było, historia swobody przekazu informacji ma w Norwegii również swoje ciemne momenty. Szczegóły kształtowania się wolności wypowiedzi i poszanowania praw człowieka w Norwegii znajdują się na stronie Beacon for Freedom of Expression.
Ten "ciemny moment" objawia się również dzisiaj. Wolność słowa, która tak bardzo podkreślana jest w krajach nordyckich, jest przez wielu uważana za równie demokratyczną, co naiwną. Niestety ci, którzy szerzą mowę nienawiści, korzystają zbyt często z tej osłony, która - jak często się w praktyce okazuje - nie jest dostępna dla każdego w tym samym stopniu. Wynika z tego, że kraje, które znalazły się w czołówce najnowszej analizy, mają jeszcze dużo do zrobienia.
Źródła: barentsobserver.com, beaconforfreedom.org, wikipedia.org, index.rfs.org, theforeigner.no
Zdjęcie frontowe: fotolia - royalty free
Reklama

To może Cię zainteresować
5