Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Polityka

Upadek przemysłu?

michal@mojanorwegia

10 sierpnia 2015 12:00

Udostępnij
na Facebooku
9
Upadek przemysłu?


Największy przemysł Norwegii słania się na nogach. Spadające ceny ropy spowodowały, że firmy naftowe nieustannie notują straty. Czy najbogatszemu rynkowi Europy grozi kryzys?

21 tys. na bruk 


Cena ropy naftowej od dłuższego czasu na całym świecie szybuje w dół. Od kiedy cena za baryłkę spadła poniżej 50 dolarów kondycja gospodarcza Norwegii ma się coraz gorzej. Koncerny ograniczyły swoje budżety inwestycyjne, co wpłynęło na przedsiębiorstwa świadczące dla nich usługi. Zaowocowało to tym, że w tym roku inwestycje spadną o 15 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Konsekwencją tego zaś jest zmniejszenie ilości miejsc na rynku pracy - od stycznia zeszłego roku pracę straciło 21 tys. osób. A końca zwolnień nie widać.

Miarą słabnącego pulsu gospodarki jest PMI (Purchasing Managers Index). Rzućcie okiem na dane, które pokazują spadek tego ważnego wskaźnika: 

Norweski indeks PMI: czerwiec, lipiec 2015

PMI to wskaźnik aktywności gospodarczej w sektorze produkcyjnym danego kraju. Powstaje w oparciu o informacje zebrane od menadżerów z całego kraju, którzy oceniają jak zmieniła się sytuacja w ich branży w relacji do poprzedniego miesiąca.


Ropa ciągnie za sobą koronę



Razem z wartością ropy naftowej spadła wartość norweskiej waluty - we wtorek dolar kosztował już 8,24 korony. Mimo tego, że przez całe lato korona waha się, ta cena jest najwyższa od czerwca. Należy spodziewać się więc, że ceny towarów i żywności znów wzrosną. 

Słaba korona - dobrze czy źle? Czytaj: Ceny żywności pójdą w górę.


żywność
fot. wikipedia.org


Brak rozwiązania


Nie ulega wątpliwości, biją na alarm norwescy politycy, że przemysł wymaga pomocy rządowej. Nacisk na premier Norwegii Ernę Solberg wywiera jej były rywal z opozycyjnej Partii Pracy, Karl Eirik Schjøtt-Pedersen , a obecnie, jako nowy dyrektor zarządzający Norsk Olje og gass, główny lobbysta norweskiego sektora ropy i gazu. Zażądał on od Solberg zmniejszenia obciążeń podatkowych dla i tak kulejącego już norweskiego rynku naftowego. Ma to jego zdaniem stworzyć nowe miejsca pracy.

Premier nie skrytykowała otwarcie tego pomysłu. Poprosiła jedynie o cierpliwość, wskazując, że opodatkowanie kluczowych dla Norwegii surowców eksportowych gazu i ropy musi być stabilne i przewidywalne. Jej Partia Postępu generalnie opowiada się za nie podwyższaniem podatków. 

Wybory ropą stoją


Sprawa ta ma również duże znaczenie w kontekście jesiennych wyborów. Store, główny przeciwnik Solberg, nie poparł jednoznacznie pomysłu na zaradzenie kryzysowi, który zaproponował jego kolega z Partii Pracy, Schjøtt-Pedersen, ale również otwarcie się jemu nie sprzeciwił.  Naraził się tym na krytykę Partii Postępu, która wskazuje, że Store wydaje się nie mieć żadnego własnego pomysłu na zaradzenie kryzysowi. Riposta Store'a była szybka i celna: zauważył, że rząd sam nie zrobił zbyt wiele, aby poradzić sobie z kryzysem. 

Uroki słabej korony


Czy oznacza to, że norweska gospodarka wejdzie w okres recesji? Nie ! Słabsza korona to świeży powiew dla firm zajmujących się eksportem towarów i usług zagranicę. Słabsza korona sprawia także, że zatrudnianie norweskich dostawców ropy za granicą jest korzystniejsze. Dzięki temu norweskie koncerny naftowe mają szansę otworzyć się na nowe rynki i rozpocząć wydobycie w innych częściach globu - na przykład w zachodniej Afryce. 

Ale nawet jeżeli korona nagle się umocni i tak nie uda jej się wrócić na tory, którymi toczyła się jeszcze kilka lat temu. Ta sytuacja jest w sumie niekorzystna dla Norwegii, choć korzystna dla Europy i świata. Także norweskie firmy eksportujące ropę i gaz mają przed sobą dobry okres.  



źródło: newsinenglish.no, e24.no, vg.no, stocklink.no
zdjęcie frontowe: fotolia.com - royality free
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Jon Doe

11-08-2015 08:29

No i ropa rozliczana jest w USD od 2013 kurs poszedł z 5.9 do 8.2 kr za 1 USD. prawie o 40 %, więc spadki ceny ropy w przeliczeniu na kr nie aż takie wielkie.

Krowa no i co ty za jakieś nazwy firemek tu wstawiasz, mało kto słyszał o nich.

Jan .

11-08-2015 01:37

No dobrze, slaba korona to szansa dla norweskich ekspotrerow. Wszpaniale, det gar bra, jest swietnie a bedzie jeszcze lepiej. Jesli pominiemy kwestie lososia i sektor energetyczny (ktory w dupe wlasnie bierze az trzeszczy), to jakie mamy w Norwegii norweskie firmy ktore mogly by cokolwiek importowac? COKOLWIEK...

Przypominam ze Freja to nie jest norweska firma, tylko amerykanska...

Co Norwegia produkuje takiego, w czym mogla by konkurowac cenowo z Europa? Ziemniaki? Zarty jakies... Moze kalosze?
Norwegowie jak na razie nie radza sobie nawet w handlu wewnetrznym, 3/4 kupowanych w Norwegii artykulow przemyslowych jest Made In China, Rynek malych sieci juz stracili, teraz stracili IKE (markety IKA, RIMI i Matkroken)... Za chwile firmy typu Lidl zrobia drugie podejscie do norweskiego rynku, ale tym razem z takiego KIWI to ziejacy lej po bombie (w ekonomicznych kategoriach myslac) zostanie. Norgesgruppe sie sypie i rozsprzedaje po kawalku...

Najbardziej podobala mi sie koncowka artykulu: "Czy oznacza to, że norweska gospodarka wejdzie w okres recesji? Nie ! Słabsza korona to świeży powiew dla firm zajmujących się eksportem towarów i usług zagranicę". Tu brakuje mi juz tylko czegos w stylu "tania sila robocza z Norwegii zaleje rynki europejskie"...

Jon Doe

10-08-2015 21:33

cysiek33 napisał:
tylko gdzie norwedzy wyemigruja ?

Nie martw się o to gdzie wyemigruja, tylko tym że nie będziesz miał komu gazet wozić.

cysiek33

10-08-2015 19:49

tylko gdzie norwedzy wyemigruja ?

krzysztof ignaszak

10-08-2015 19:14

oj oj oj biada nam polaczki oj biada nam wielka

Dorota Hansen

10-08-2015 18:54

Oby kurs korony spadal przez jakis czas i miejsca pracy dla specjalistow od wszystkiego byly redukowane...
Wtedy nadejda lepsze czasy dla nas wszystkich.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok