Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

10
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Polityka

Raport Forsvaret: Norwegia nie jest przygotowana na atak wojskowy

Natalia Szitenhelm

21 kwietnia 2016 08:00

Udostępnij
na Facebooku
Raport Forsvaret: Norwegia nie jest przygotowana na atak wojskowy

W najnowszym raporcie Forsvaret na 2015 rok stwierdzono, że Norwegia nie jest przygotowana na atak wojskowy. Fot. Fotolia - royalty free

W swoim raporcie na 2015 rok Norweskie Siły Zbrojne (Forsvaret) przyznają, że Norwegia nie jest gotowa na atak wojskowy. – To duży problem, że nie jesteśmy wystarczająco przygotowani – powiedział rzecznik armii, Eystein Kvarving.
W zeszłym tygodniu w poniedziałek szef Norweskich Sił Zbrojnych (Forsvaret), Haakon Bruun-Hansen, dostarczył minister obrony Ine Eriksen Søreide raport na 2015 rok, w którym stwierdzono, że Norwegia nie jest przygotowana na atak wojskowy.

Według raportu jedną z przyczyn niskiego stopnia gotowości Norwegii i braku przygotowania na atak jest mniejsza liczba ćwiczeń przeprowadzanych przez wojsko.– Ćwiczenia NATO i zwiększona obecność żołnierzy w Arktyce odbywały się kosztem treningów i szkoleń. Pochłonęły również znaczną ilość środków finansowych, które trzeba było pozyskać z innych obszarów – powiedział Bruun-Hansen.

Dodał też, że norweska armia cierpi z powodu zaległości w konserwacji sprzętu, braku części zamiennych i zwiększonych kosztów. – Obecnie struktura wydatków nie jest w stanie zapewnić odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa – stwierdził szef Forsvaret.

„To duży problem, że nie jesteśmy przygotowani”

Według rzecznika armii, Eysteina Kvarvinga, norweskie operacje militarne poza granicami kraju sprawiły, że wojsko jest mniej przygotowane, by reagować na zagrożenia wewnątrz Norwegii.

– Najważniejszą kwestią dla Forsvaret jest obecnie opracowanie długoterminowej strategii, która pozwoli nam stawiać czołom wyzwaniom – atakowi wojskowemu na Norwegię. To duży problem, że nie jesteśmy wystarczająco przygotowani – podsumował Kvarving.

Będą zamykać bazy wojskowe?

Jak podała gazeta „Dagens Næringsliv”, Ine Eriksen Søreide zaproponowała, żeby zlikwidować około 1,5 tys. miejsc pracy w ministerstwie obrony, a także, by zamknąć dziewięć baz wojskowych. To elementy długoterminowego planu dla Forsvaret, który prawdopodobnie dopiero w czerwcu zostanie przedstawiony w parlamencie.

Propozycja Søreide szczegółowo zakłada zwolnienie 1,1 tys. pracowników umundurowanych i 450 cywilnych. Dzięki temu w ciągu czterech lat Forsvaret mogłoby zaoszczędzić 2,4 mld koron, a w ciągu 20 lat – 23 miliardy koron.

Celem planu przedstawionego przez minister obrony, a zatwierdzonego przez norweski rząd jest wprowadzenie nowych inicjatyw, ale także zapewnienie ciągłości między finansowaniem armii, a jej strukturami i zadaniami.


Źródło: dn.no, thelocal.no, norwaytoday.info
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok