Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Polityka

Przemoc pod osłoną – norweska kampania społeczna

Marysia Duszyńska

07 września 2014 06:15

Udostępnij
na Facebooku
Przemoc pod osłoną – norweska kampania społeczna

Pod ładną przykrywką może znajdować się przerażająca prawda. Ta kampania społeczna pokazuje realny problem, mający miejsce we wszystkich zakątkach świata.


Widzimy zwykłe zdjęcie ślubne młodej pary. Czy coś tu może być nie tak?

A jednak - przemoc może się kryć się wszędzie, jest dobrze zamaskowana i rzadko widać ją na pierwszy rzut oka. 

przemoc domowa
screenshot podaj.to

Przemoc wobec kobiet jest globalną epidemią. Niestety trudno jest zwrócić uwagę społeczeństwa na ten poważny problem. Przemoc domowa nadal rzadko kiedy jest zgłaszana. Dlatego właśnie norweska kampania stara się wywołać szok, pokazując, że ten problem istnieje bliżej nas niż myślimy. 

Fakt, że tego typu kampanie są potrzebne i ważne, jest wspierany przez statystyki. Co trzecia osoba w Polsce zna kobietę, która jest ofiarą przemocy w rodzinie. Tylko w 2012 roku  w naszym kraju 77 tysięcy osób doświadczyło tego typu agresji. Amnesty International podaje, że „na świecie więcej kobiet w wieku od 15 do 44 lat umiera na skutek przemocy, niż raka, malarię czy w wypadkach drogowych. Codziennie jedna na pięć kobiet w Europie staje się ofiarą przemocy". Co więcej, co trzecia kobieta na świecie będzie ofiarą gwałtu lub przemocy fizycznej, a około 2,3 mln Amerykanek jest co roku gwałconych lub bitych przez swoich partnerów. 

Te porażające statystyki to tylko część prawdy skrywanej przez wiele kobiet. Norweska kampania pokazuje, że nie możemy być nigdy pewni, jak wygląda „szczęśliwy związek" w czterech ścianach zamkniętego domu. Co ciekawe, zdjęcia z norweskiej kampanii zainteresowały środowiska indyjskie, walczące z problemem agresji fizycznej. A jest to problem naprawdę ogromny: około 70% kobiet w Indiach jest ofiarami przemocy. Indie stworzyły własną kampanię, a także poruszyły problem przemocy wobec mężczyzn. 

przemoc domowa
screenshot m.bollywoodshaadis.com

Pozytywne jest to, że coraz więcej krajów organizuje własne ruchy walczące z przemocą domową.

przemoc domowa
Bułgarski plakat kampanii przeciwko przemocy domowej, wikipedia.org

przemoc domowa
Plakat Arabii Saudyjskiej przeciwko pierwszej zorganizowanej tam kampanii przeciwko przemocy domowej, screenshot m.bollywoodshaadis.com

Dzięki takim zabiegom, coraz więcej osób może dowiadywać się i zapobiegać przemocy domowej. Warto więc informować innych o takich problemach, udostępniać artykuły i zdjęcia z kampanii, można również przekazać jakąś kwotę na działania Amnesty International. 

Źródła: podaj.to, mamamia.com.au, codziennikfeministyczny.pl, m.bollywoodshaadis.com, amnesty.org.pl
Zdjęcie frontowe: fotolia - royalty free


Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok