Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Polacy mogą tropić zwrot „polski obóz” w sieci. Pomoże aplikacja Muzeum w Auschwitz Polityka
Redakcja 16 lutego 2016
14:19

Polacy mogą tropić zwrot „polski obóz” w sieci. Pomoże aplikacja Muzeum w Auschwitz

11
Skomentuj
Auschwitz pixabay.com - CC0 License
Muzeum w Auschwitz przygotowało aplikację, która rozpozna zwrot „polskie obozy śmierci” i „polski obóz koncentracyjny”, podkreśli go i zasugeruje poprawny termin. Ma to być narzędzie prewencyjne. Tymczasem resort sprawiedliwości chce ścigać użycie zwrotu jako przestępstwo.

W 16 językach 

Aplikacja zainstalowana na komputerze rozpoznaje określenie w 16 językach i sugeruje jak je poprawić. Ma to być dobre narzędzie zwłaszcza dla redakcji prasowych. Jak stwierdziła agencja reklamowa FCB Warsaw, która stworzyła aplikację, to dziennikarze najczęściej powielają historycznie błędne określenie „polskie obozy”.  

– Choć znamy przypadki celowej manipulacji, a następnie odmowy umieszczenia sprostowania, to często błędy te biorą się z pośpiechu i braku wiedzy. Było to dla nas inspiracją do stworzenia aplikacji „Remember” – tłumaczy Agnieszka Heidrich z agencji reklamowej FCB Warsaw, cytowana przez portal tvn24.pl.

Z kolei Paweł Sawicki z Muzeum Auschwitz zaznaczył w rozmowie z Radiem Kraków, że głównym celem tego typu akcji jest nagłaśnianie używania fałszywych sformułowań tak, by w przyszłości tego typu sytuacje się nie zdarzały.
Screen: Aplikację „Remember” pobrać można bezpłatnie ze strony correctmistakes.auschwitz.org.
Screen: Aplikację „Remember” pobrać można bezpłatnie ze strony correctmistakes.auschwitz.org. Źródło: correctmistakes.auschwitz.org

Dość robienia z Polski sprawców Holokaustu. (...) Ta ustawa jest właśnie po to, aby w mediach zagranicznych nie szkalowano Polski, nie przypisywano nam współodpowiedzialności za Holokaust~wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki

5 lat kary 

Tymczasem Ministerstwo Sprawiedliwości przedstawiło wczoraj projekt zmian w prawie, które pozwolą Polsce na sądowe ściganie użycia błędnych zwrotów. Minister sprawiedliwości zapowiedział w poniedziałek na konferencji prasowej, że używanie określeń „polskie obozy zagłady” będzie przestępstwem.  

Proponowane przez resort zmiany w konstytucji i ustawie o Instytucie Pamięci Narodowej pozwolą na dochodzenie na drodze prawnej „ochrony dobrego imienia Polski”. Za „nieumyślne i wbrew faktom publiczne prezentowanie” takich treści groziłaby grzywna lub kara ograniczenia wolności do 5 lat.

Według nieoficjalnych informacji uzyskanych przez PAP, polskie MS chce odwołać się tutaj do europejskiej konwencji o zwalczaniu rasizmu i ksenofobii, według której wymierzone w jednym kraju kary finansowe dotyczące podmiotu z innego kraju europejskiego są uznawane przez sąd tamtego kraju bez powtórnego przeprowadzenia procesu. Śledztwo wszczynałby pion śledczy IPN, a wyrok byłby podawany do publicznej wiadomości.

Według propozycji MS, do 5 lat więzienia ma grozić za "publiczne i wbrew faktom przypisywanie Rzeczypospolitej Polskiej lub narodowi polskiemu udziału, organizowania lub współodpowiedzialności" za zbrodnie III Rzeszy. Śledztwo wszczynałby z urzędu Instytut Pamięci Narodowej, a wyrok byłby podawany do publicznej wiadomości.~PAP

12 tysięcy e-maili 

Polskie Ministerstwo Sprawiedliwości już wcześniej wiele razy występowało o wszczęcie śledztwa w sprawie przestępstwa polegającego na „publicznym znieważeniu narodu polskiego”. Ale do tej pory polskie sądy oddalały pozwy obywateli Polski za użycie przez zagraniczne media zwrotu typu „polski obóz”, ponieważ ten zwrot nie dotyczył bezpośrednio ani powoda, ani jego bliskich, ale odnosił się do „nieoznaczonej grupy adresatów”, informuje PAP. 

Przypomnijmy, że pod koniec zeszłego roku Norweska Rada Etyki Mediów (Pressens Faglige Utvalg, PFU) nie dostrzegła poważnego naruszenia zasad etyki dziennikarskiej w użyciu przez norweską gazetę lokalną zwrotu „polski obóz koncentracyjny”. W reakcji na werdykt oburzeni Polacy zalali skrzynki rady tysiącami e-maili.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
sykel
sykel 19-02-2016 21:48

a jak tam aż 562 norweskie obozy koncentracyjne

2
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
szasza
szasza 18-02-2016 09:16

Sebastian napisał:
Jak jednej i tej samej osobie zdarza się pytać i odpowiadać jednocześnie to jak to się nazywa...?...a tak ...schizofrenia .... zalecam wizytę u dobrego lekarza.
to tak jak gabriel

2
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
55555555 55555555
55555555 55555555 17-02-2016 21:07

Jak jednej i tej samej osobie zdarza się pytać i odpowiadać jednocześnie to jak to się nazywa...?...a tak ...schizofrenia .... zalecam wizytę u dobrego lekarza.

3
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
szasza
szasza 16-02-2016 20:57

jasta102 napisał:
coś z polskiego obozu
...
W grudniu 1920 r. wizytująca Tucholę komisja Ministerstwa Spraw Wojskowych raportowała: „W jednej ziemiance około 260 jeńców leżało na ziemi, bez pieców, drzwi i okien z odmrożonymi nogami, bez bielizny i obuwia, którzy czekali na dezynfekcję, aby ich można było umieścić w szpitalu lub obozie, ponieważ są kompletnie zawszeni”. Tylko w tym jednym pomieszczeniu komisja naliczyła trzy trupy.

Cały tekst: wyborcza.pl/1,76842,7780167,Straszny_los...w.html#ixzz40LwdTrJGty smieciu a powiedz ile tysiecy Japonczykow zginelo w amerykanskich obozach koncentracyjnych

1
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
szasza
szasza 16-02-2016 20:42

komunista sie odezwal

2
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
HeartB
HeartB 16-02-2016 20:34

Durniu nieuczony. W 1919/20 roku to Polacy napadli na Rosję.

-3
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
szasza
szasza 16-02-2016 20:02

Nalezalo sie ruskim po co napadali na Polske

6
Odpowiedz
Zgłoś komentarz

Bliżej nas