Polityka
Po wizycie Stoltenberga: Polska może być przykładem dla NATO
4

Jens Stoltenberg złożył wczoraj swoją pierwszą wizytę jako sekretarz generalny NATO w Polsce. „NATO jest w Polsce i z Polską."
Jens Stoltenberg, były premier Norwegii, wyruszył wczoraj w swoją pierwszą zagraniczną podróż już jako sekretarz generalny NATO. Na samym początku Norweg odwiedził Polskę i spotkał się z prezydentem Bronisławem Komorowskim oraz premier Ewą Kopacz.
Na spotkaniu omówiono przede wszystkim rolę Polski w kontekście niestabilnej sytuacji na Ukrainie. Stoltenberg zapowiedział, że NATO będzie utrzymywać trwałą obecność i aktywność o charakterze obronnym we wschodniej części Sojuszu. Sekretarz generalny pochwalił również wkład Polski we wspólne zdolności obronne i udział w misjach.

Polska wzorem
Stoltenberg podkreślał również, że Polska jest wzorem dla innych państw zrzeszonych w NATO:
- NATO jest wdzięczne za wkład Polski do Sojuszu i za to, że postanowiliście podnieść limit na wydatki obronne do 2% PKB, inne państwa powinny się na was wzorować.
Norweg dodał również, że głównym zadaniem NATO jest obrona państw członkowskich przed atakami. Obiecał, że NATO będzie wspierać Polskę i stać przy jej boku. Polska jest według niego oddanym członkiem Sojuszu już od momentu przystąpienia do niego.

Minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna, sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg i minister obrony Tomasz Siemoniak, fot. facebook.com/NAT
Bronisław Komorowski zapewnił Stoltenberga, że Polska, zgodnie ze zobowiązaniami, które wzięła na siebie po szczycie w Newport, będzie wspierać modernizację ukraińskiego systemu obronnego, wspomniał również o planowanym na 2016 rok szczycie NATO w Warszawie „w Pałacu Prezydenckim, w Sali Kolumnowej, gdzie kiedyś podpisano Układ Warszawski".
To wy patrolujecie niebo
Stoltenberg odwiedził także 32. Bazę Lotnictwa Taktycznego w Łasku, gdzie spotkał się z lotnikami NATO.
- Wasza praca jest bardzo ważna. To właśnie wy, ludzie pochodzący z różnych państw, patrolujecie niebo nad naszymi wschodnimi państwami członkowskimi i wysyłacie dzięki temu wiadomość, że NATO jest tu dla nich.
Po spotkaniu ze Stoltenbergiem, premier Polski Ewa Kopacz powiedziała, że kwestie bezpieczeństwa są dla Polski i NATO najważniejsze. Zwłaszcza, jeśli się weźmie pod uwagę sytuację za wschodnią granicą:
- Konflikt zbrojny za naszą wschodnią granicą sprawia, że zarówno Polska, jak i cały Sojusz Północnoatlantycki nie mają prawa zlekceważyć powagi sytuacji.
Polska po raz kolejny została zapewniona o poparciu NATO w razie potrzeby. Realne obietnice czy tendencyjne zapewnienia?
Źródło: gazeta.pl, nrk.no, zdjęcie frontowe: wikimedia.org - Magnus Fröderberg - Creative Commons Attribution 2.5
Reklama
To może Cię zainteresować
4
08-10-2014 09:17
2
0
Zgłoś
07-10-2014 15:52
1
0
Zgłoś