Liczba imigrantów starających się o norweskie obywatelstwo zaczyna spadać.
Wśród najmniej zainteresowanych tą kwestią są pracujący imigranci, zwłaszcza pochodzący z Europy i Stanów Zjednoczonych. Pomiędzy nimi a uchodźcami powstała przepaść. Jedna strona prawie w ogóle nie jest zainteresowana otrzymaniem obywatelstwa, druga strona walczy o nie i angażuje w tę sprawę wszystkie swoje możliwości.
Źródło: aftenposten.no
Tylko jeden paszport
W zeszłym tygodniu biuro Statistics Norway opublikowało nowe statystyki pokazujące znaczący spadek liczby imigrantów, którzy mieszkają w Norwegii dłuższy czas i ubiegają się o norweskie obywatelstwo. Przypomnieć należy, że głównym kryterium otrzymania obywatelstwa, jest mieszkanie na stałe w Norwegii przez ostatnie 7 lat.
W 1996 roku 13,3% imigrantów spełniających to i pozostałe kryteria zostało obywatelami Norwegii. W 2013 roku ta liczba spadła do 4,4%. Zmieniać obywatelstwa nie chcą przede wszystkim Europejczycy i Amerykanie, nawet w sytuacji, gdy już żyją na Północy na stałe. Głównym powodem takiego stanu rzeczy może być fakt, że w Norwegii nielegalne jest posiadanie podwójnego obywatelstwa.
fot. fotolia.pl
- To sensowne wyjaśnienie, biorąc pod uwagę, że na przykład Polak uważa, że jego obywatelstwo w Unii Europejskiej jest na tyle wartościowe, że nie chce z niego rezygnować. Dla uchodźcy uzyskanie norweskiego obywatelstwa jest o wiele ważniejsze - mówi Silje Vatne Pettersen ze Statistics Norway.
Badając przyczyny spadku zainteresowania norweskim obywatelstwem, od ponad połowy respondentów biuro Statistics Norway otrzymało informację, że imigranci postaraliby się o nie, gdyby mogli zatrzymać swoje oryginalne obywatestwo. Jednak, jak podaje Kai Morten Terning z Ministerstwa ds. Dzieci, Równości i Integracji, w najbliższej przyszłości na pewno nie będzie to możliwe.
- Mamy w Norwegii zasadę pojedynczego obywatelstwa. Nie ma na razie możliwości, by zostało to zmienione - wyjaśnia Terning. Mówi również, że nie chce, by ten proceder stał się łatwiejszy.
Dyskusje w internecie
W mediach społecznościowych imigranci, w tym Polacy, często zadają pytania o korzyści posiadania norweskiego obywatelstwa.
"Czy ktoś z forumowiczów zdecydował się na ten krok - staranie się o norweskie obywatelstwo? Jeśli tak to jak potoczyły się te starania? (...) jakie korzyści daje uzyskanie obywatelstwa norweskiego?". Tego typu pytania pojawiają się na forum MojejNorwegii i na innych stronach. Odpowiedzi skupiają się raczej na kwestii zachowania polskiego paszportu i samej procedurze zmiany obywatelstwa niż na przedstawieniu rzeczywistych zalet posiadania norweskiego.
Wiele wypowiedzi skupia się również na dylematach związanych z narodową przynależnością i tożsamością.
Źródło: facebook.com/mojanorwegia
Najnowsze dane jednak pokazują, że chętnych Polaków i innych Europejczyków do zmiany obywatelstwa jest coraz mniej. Czy jedyną przyczyną takich statystyk jest problem podwójnego obywatelstwa? A może Norwegia po prostu przestała już być atrakcyjnym "krajem na stałe" dla europejskich imigrantów?
Źródła: norwaypost.no, ssb.no, mojanorwegia.pl, facebook.com/mojanorwegia
Zdjęcie frontowe: fotolia - royalty free
13-01-2015 16:07
1
0
Zgłoś
13-01-2015 15:18
4
0
Zgłoś
13-01-2015 08:52
3
0
Zgłoś
12-01-2015 23:15
0
-3
Zgłoś
12-01-2015 19:11
2
0
Zgłoś
12-01-2015 13:42
15
0
Zgłoś