Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Polityka

Międzynarodowe manewry BALTOPS 2017: do Szczecina przypłyną największe okręty wojenne

Monika Pianowska

29 maja 2017 08:00

Udostępnij
na Facebooku
Międzynarodowe manewry BALTOPS 2017: do Szczecina przypłyną największe okręty wojenne

Podczas BALTOPS 2017 Polska wcieli się w rolę państwa-gospodarza. wikimedia.org - Michael Rumbach - public domain

1 czerwca na Morzu Bałtyckim rozpoczną się coroczne ćwiczenia marynarki wojennej BALTOPS. Manewry będą miały swój początek w szczecińskim porcie – przypłynie tam ponad 40 okrętów wojennych z 14 państw, m.in. z krajów skandynawskich. Niektóre jednostki będzie można zwiedzać.
W Szczecinie statki pozostaną do 3 czerwca, a same ćwiczenia BALTOPS potrwają do 18 czerwca i zakończą się w niemieckiej Kilonii. Organizatorem manewrów jest Dowództwo Morskich Sił Uderzeniowych i Wsparcia NATO (Naval Striking and Support Forces NATO – STRIKFORNATO). Polska występuje w roli państwa-gospodarza.

Portowy początek BALTOPS

W Szczecinie, gdzie zaplanowano część portową BALTOPS, pojawi się ponad 40 okrętów wojennych z Norwegii, Szwecji, Danii, Finlandii, Belgii, Estonii, Francji, Holandii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Wielkiej Brytanii i USA. Marynarka Wojenna RP skieruje do udziału w ćwiczeniu pięć trałowców oraz dwa okręty transportowo-minowe.

– W szczecińskim porcie załogi okrętów będą uczestniczyły w odprawach, omawianiu działań i przygotowaniach do zasadniczej części działań – poinformował kmdr ppor. Jacek Kwiatkowski z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża
1 i 2 czerwca część cumujących w porcie handlowym i przy Wałach Chrobrego okrętów udostępni zwiedzającym swoje pokłady. Następnie jednostki popłyną do Bałtyku, na poligon morski MW RP.
Manewry BALTOPS w 2015 roku.
Manewry BALTOPS w 2015 roku. naveur-navaf.navy.mil

Ćwierć wieku na morzu z NATO

Według informacji udzielonych przez Kwiatkowskiego podczas ćwiczeń wspólnych działań morskich żołnierze będą doskonalić m.in. techniki poszukiwania i zwalczania okrętów podwodnych, wojny minowej, obrony powietrznej czy operacji desantu morskiego.
 
Manewry morskie BALTOPS organizowane są od 1972 roku, a Polska Marynarka Wojenna uczestniczy w nich już po raz 25. Od 1993 ćwiczenia odbywają się w ramach programu Partnerstwa dla Pokoju. Celem BALTOPS jest demonstrowanie obecności morskiej NATO w rejonie Morza Bałtyckiego.

Źródła: forsal.pl, szczecin.onet.pl
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok