Listhaug: „Cały trzeci świat nie może przyjechać do Norwegii”. Facebookowa wojna o uchodźców

Sylvi Listhaug, Minister ds. Imigracji i Integracji wikimedia.org - FrPMedia - Creative Commons Attribution 3.0
Norwegia nie może przyjąć wszystkich
Takie wypowiedzi to nic nowego, biorąc pod uwagę wcześniejsze decyzje minister, która dążyła do zaostrzenia regulacji prawnych i większej kontroli napływających do Norwegii osób. Jej działania mają o tyle duże znaczenie, że eksperci zapowiadają imigrację do Europy o dużo większej skali niż ta, z którą mieliśmy do czynienia w latach 2014-2015. Jak podaje portal side3.no, liczba ludności, szczególnie w biednych krajach afrykańskich, będzie znacznie rosnąć, a to oznacza napływ coraz większej liczby osób poszukujących lepszych warunków życia w Europie, w tym – Norwegii.
Facebookowa wojna
Na wypowiedź Listhaug kilka dni później zareagował norweski aktor oraz przedstawiciel Partii Pracy (Arbeiderparti) w Stavanger – Kristoffer Joner. Na swoim profilu na Facebooku zamieścił post, w którym czytamy:
„Nazywam się Kristoffer i w dniu dzisiejszym stałem się użytkownikiem Facebooka. To mój pierwszy, i prawie na pewno ostatni, post na Facebooku. Chcę, żebyście go POLUBILI i UDOSTĘPNIALI, a teraz powiem wam dlaczego.”
W dalszej części postu czytamy, że Joner jest oburzony postem norweskiej minister. Wypowiedź z The New York Times, którą pochwaliła się Listhaug dotyczyła bowiem 7-latka z Afganistanu, który po ciężkich 4 latach został siłą odesłany do swojej ojczyzny z Norwegii.
„Sylvi ma prawo do własnych poglądów, ale to że nasza minister ds. imigracji i integracji, niezależnie od tego kim jest, okazuje brak szacunku dla innych, nie jest w porządku. To, że osoba reprezentują nasz kraj cieszy się z tragedii ludzkiej, jest wstrętne.”
To nie koniec walki
Sylvi Listhaug nie pozostała dłużna aktorowi. 21 listopada odpowiedziała mu na swoim Facebookowym profilu, zachęcając popierające ją osoby do głośnego wyrażania swoich poglądów. Zapowiedziała dalszą walkę o silną i zrównoważoną politykę azylową, która podtrzyma norweski dobrobyt, a osoby które się z nią zgadzają poprosiła o... polubienie lub udostępnienie jej postu.
Uchodźcy zarazili norweskich uczniów gruźlicą
W 2013 roku u dwóch uczniów ze szkoły tanecznej w Oslo wykryto gruźlicę. Był to początek największej od dziesięcioleci epidemii gruźlicy w Norwegii, która objęła łącznie 24 osoby. Źródło bakterii było nieznane – aż do teraz. Jak donosi Aftenposten, badania DNA wykazały, że bakteria przywędrowała do Norwegii aż z Afganistanu, w okresie, kiedy do Europy przybywali uchodźcy po inwazji USA w Afganistanie. Do Afganistanu trafiła natomiast z... ZSRR.
Bakteria pojawiła się w Norwegii pierwszy raz w 2009 roku. W 2011 i 2012 roku zdiagnozowano ją u trzech kolejnych azylantów.
Według Aftenposten, problem gruźlicy nie istniał w Norwegii do roku 1966, kiedy odkryto 201 nowych przypadków. W 2015 było ich natomiast aż 318, z czego większość wykryto podczas obowiązkowych kontroli uchodźców.
źródła: nettavisen.no, side3.no, Facebook, aftenposten.no
To może Cię zainteresować
23-04-2019 10:46
0
0
Zgłoś
28-11-2016 15:47
39
0
Zgłoś