Polityka
Jest nowy budżet: niższe podatki i wyższe wydatki
1

Znamy już nowy budżet Norwegii na 2016 rok. Będą cięcia podatków i wyższe wydatki, które Norwegia sfinansuje rekorodową sumą z oszczędności naftowych.
Minister finansów Siv Jensen (Frp) właśnie potwierdziła: będą niższe podatki i wyższe wydatki z państwowego funduszu emerytalnego. Ciężar podatkowy zostanie zmniejszony w sumie o 9,1 mld koron, a sfinansuje go rekordowa ilość pieniędzy pochodzących z oszczędności.
W przyszłym roku rząd chce wyjąć z państwowej "skarbonki" Oljefondet, państwowego funduszu majątkowego, o 25 mld koron więcej, tym samym zwiększając udział środków z funduszu w finansowaniu budżetu do 194 mld koron. To tylko i aż 2,8 proc. zysków funduszu.
- Czy to prawda, że jest pani pierwszym norweskim ministrem, który z funduszu wyciągnie więcej niż włoży? - pytano podczas dzisiejszej konferencji prasowej - Czy postępuje pani właściwie wyciągając z funduszu 3,8 mld koron?
- Nie należy rozbijać skarbonki i wgryzać się w majątek funduszu - zgodziła się Jensen - Ale my tego nie robimy.
Minister zapewnia, że na potrzeby budżetowe zostanie wykorzystane jednynie 2,8 proc. zysków, co oznacza, że majątek wartego 830 mld dolarów funduszu majątkowego nie będzie naruszony.
Ambasador śpi spokojnie
Także ambasador Norwegii w Polsce uspokaja, że niska cena ropy nie zagraża norweskim finansom. Zapytany przez nas o to, jak Norwegia zamierza zmniejszać udział ropy w swoim PKB, Karsten Klepsvik opowiedział, że niższe dochody ze sprzedaży ropy nie są powodem do pesymistycznych prognoz dla norweskiej gospodarki. Spodziewa się, że w dłuższej perspektywie zapotrzebowanie na energię Indii i Chin zapewni norweskiej ropie kolejne lata zbytu.
- Być może niższe ceny ropy okażą się dla Norwegów nawet zbawienne, dając im impuls do oszczędzania – powiedział Klepsvik na ostatnim spotkaniu Skandynawsko-Polskiej Izby Gospodarczej w Warszawie.
W sytuacji niskich cen ropy naftowej rząd Norwegii chce przede wszystkim stymulować gospodarkę poprzez niższe podatki i inwestycje. Podatek od dochodów przedsiębiorstw ma zostać obniżony z obecnych 27 do 25 proc. w 2016 roku i o dalsze 2 proc. w 2018. Będą też hojniejsze pakiety na zwalczanie bezrobocia.
- Ropa nie jest już tym samym motorem wzrostu naszej gospodarki, jakim była - przyznaje Siv Jensen - W obliczu restrukturyzacji gospodarki najważniejszą rzeczą, jaką możemy zrobić, jest stymulowanie wzrostu w konkurencyjnej branży prywatnej. Koncentrujemy nasze wysiłki na tych obszarach, które zostały najbardziej dotknięte przez spadek cen ropy naftowej.
Zdjęcie frontowe: NRK Nyheter
Reklama
Reklama
To może Cię zainteresować
1
07-10-2015 19:58
1
0
Zgłoś