Polityka
Integracja za wszelką cenę? Ani Norwegia, ani Polska nie chcą przyjąć uchodźców
12

Obowiązkowe kwoty uchodźców to kwestia budząca spore kontrowersje. Europejczycy nie chcą być zmuszani do integracji.
Syryjscy uchodźcy dzielą Europę. Bruksela chciałaby, aby państwa członkowskie przyjęły pod swoje skrzydła obowiązkowe kwoty uchodźców, dostosowanych do indywidualnych możliwości państw.
Bez przesady z tą integracją
Włochy i Grecja - czyli państwa, które są pierwszym przystankiem na drodze uchodźców, do pomysłu podchodzą bardzo entuzjastycznie, nie będą musiały samodzielnie radzić sobie z dziesiątkami tysięcy uchodźców. Polska, Czechy, Hiszpania, Portugalia i kilka innych państw nie chce przymusowo opiekować się gośćmi z zupełniej innej kultury, wyznających inną religię, z którymi nie wiadomo co zrobić - nie bardzo jest dla nich praca, szkolnictwo też nie jest przygotowane na rozpoczęcie procesów adaptacyjnych.
Komisja Europejska chciałaby, aby kraje członkowskie UE w ciągu dwóch lat przyjęły 40 000 Syryjczyków i Erytrejczyków. Do Polski miałoby trafić 2659 uchodźców. To w teorii. W praktyce do Polski trafi 60 chrześcijańskich rodzin z Syrii. W 2014 roku w Polsce status uchodźcy przyznano 740 osobom, więc ponad 2000 osób nie wydaje się być realną liczbą.
Przyjęcie uchodźców nie jest takie łatwe - trzeba znaleźć im dach nad głową, zapewnić wyżywienie i kurs językowy. Dzieci trzeba umieścić w szkołach, a rodziców wprowadzić na rynek pracy. UE deklaruje co prawda, że na każdego uchodźcę przeznaczy kilka tysięcy euro, ale te pieniądze szybko się skończą. Poza tym Polacy nie są do ludności napływowej nastawieni przyjaźnie. Często uchodźcy, którzy mają trafić do Polski (czyli syryjscy chrześcijanie), są myleni z muzułmanami, a ci ostatni nie cieszą się sympatią Polaków.
Nie ma miejsca
Norwegia uchodźców przyjmuje już od wielu lat, dlatego plany przyjęcia 10 000 Syryjczyków nie były szczególnie zaskakujące. Ostatecznie do krainy fiordów przyjedzie 8 000 uchodźców. Tutaj kwestia przyjęcia azylantów również jest motorem napędowym wielu dyskusji.
W Norwegii poszczególne gminy decydują o tym, ilu uchodźców są w stanie przyjąć. W tym tygodniu zarząd gminy Hurum podejmował decyzję o tym, czy będzie można przyjąć dodatkowych uchodźców w ciągu kolejnych dwóch lat.
- Osoby, które uciekają są często dobrze sytuowane. To właśnie oni będą potrzebni w Syrii po zakończeniu wojny. Czy zastanowiliście się kiedyś nad tym zjawiskiem? Trzeba powstrzymać te tragiczne ucieczki z Syrii przez morze Śródziemne - powiedział polityk Frp (która jest znana z tego, że nie do końca sprzyja imigrantom), Trond Røed.
Argument dotyczący tego, że ustalenie tożsamości uchodźców jest kłopotliwe, pojawia się dość często. Osoby komentujące sprawę obawiają się, że część przybyszów z państw ogarniętych wojną nie ma czystych intencji, a do Norwegii chcą przemycać elementy dżihadu. Norwegia i tak poświęca dużo czasu i pieniędzy na pomoc uchodźcom, niektórzy Norwegowie woleliby, aby pomagać nie poprzez udzielanie azylu, a na miejscu, w Syrii.
Zarówno w Polsce i w Norwegii mówi się o tym, że rządy nie potrafią rozwiązać miejscowych problemów typu bieda, niedożywienie, bezrobocie i wykorzystywanie systemu zapomóg socjalnych, a chcą aktywnie uczestniczyć w pomaganiu uchodźcom. Norwegowie aby lepiej zobrazować swoje poglądy podkreślają, że niedługo będzie ich mniej, niż uchodźców (przyjmą 8000 szczęśliwców, a ci z koeli postarają się sprowadzić rodzinę, znajomych itp.).
Co ma większy sens? Sprowadzania uchodźców z państw ogarniętych wojną, czy udzielanie pomocy na miejscu? Przyjmowanie uchodźców to z pewnością działania, które pozytywnie wpływają na wizerunek państwa, zwłaszcza wśród organizacji typu ONZ. Które zachowanie jest Wam bliższe - Polski, która wzbrania się przed przyjmowaniem dużych ilości uchodźców, czy Norwegii, która już od wielu lat tworzy obcokrajowcom w potrzebie warunki do życia?
Źródło: nettavisen.no, onet.pl, newsweek.pl, zdjęcie frontowe: fotolia - royalty free
Reklama
To może Cię zainteresować
20-06-2015 00:59
0
0
Zgłoś
20-06-2015 00:44
0
0
Zgłoś
19-06-2015 22:10
1
0
Zgłoś
19-06-2015 22:07
1
0
Zgłoś
19-06-2015 21:59
1
0
Zgłoś
19-06-2015 18:28
2
0
Zgłoś
19-06-2015 18:19
0
0
Zgłoś
19-06-2015 17:51
3
0
Zgłoś