Polityka
Europejczycy wyrzucają tony owoców
6

Polscy rolnicy mają nadwyżkę śliwek, pojechali więc do Brukseli, aby je rozdać pod unijnymi budynkami. Nie udało się im sprzedać wszystkich owoców przez embargo, które nałożyła Rosja na UE, Norwegię, USA, Kanadę i Australię.

Akcja "Jedz jabłka na złość Putinowi", instagram.com/elaciarkowska
Krytycznie
Plantator jabłek, Robert Remiszewski, mieszka przy granicy z Białorusią i nie chce mieszać się do dyskusji o sytuacji politycznej na Ukrainie:
- To jednak moment krytyczny. 70 % handlu odbywało się z Rosją, szukamy nowych rynków zbytu.
W Holandii rolnicy w odpowiedzi na spadające ceny warzyw i owoców wyrzucili wiele ton tych produktów. Rolnicy mogą się teraz starać o otrzymanie pieniędzy za nadprodukcję z unijnych funduszy. Warunkiem jest zutylizowanie lub przekazanie warzyw i owoców na rzecz organizacji charytatywnych.
Jak podaje holenderski urząd statystyczny, państwo straciło ok. 300 milionów euro przez wstrzymanie handlu z Rosją. Europejskie sankcje wobec Rosji zostały wprowadzone po tym, jak samolot lecący z Amsterdamu do Kuala Lumpur został zestrzelony nad Ukrainą. W wyniku katastrofy zginęło wielu Holendrów.

Akcja #shareapear,instagram.com/nleen_
W Hiszpanii protesty rolników odbyły się w zeszłym tygodniu. Podobnie jak we Francji, które eksportowała owoce głównie do Rosji. Niemcy utknęli z tysiącami kiełbas, których nie mogą sprzedać. W Belgii gazeta Le Soir podliczyła, ile przeciętnie będzie musiał teraz zjeść każdy Belg, aby uniknąć kryzysu. Wyszło na to, że każdy musi zjeść jednego kotleta, 12 gruszek i trzy pomidory tygodniowo więcej.
Europejczycy zaczęli publikować zdjęcia podpisane tagiem #shareapear (podziel się gruszką), dzięki którym chcą wspierać rolników, którzy nie mają komu sprzedać towaru, a jednocześnie zachęcają do kupowania lokalnych produktów.
Cydr czy piwo
W Polsce embargo skłoniło do debaty na temat konsumpcji cydru. Minister gospodarki, Janusz Piechociński, namawia Polaków do zrezygnowania z wódki i piwa na rzecz cydru. Zaproponował też wprowadzenie wyjątku od ustawy alkoholowej, która zezwala jedynie na reklamowanie piwa. Wszystko po to, aby zużyć więcej jabłek. Ministerstwo Zdrowia obawia się jednak, że doprowadzi to do znacznego zwiększenia spożycia alkoholu wśród Polaków.
- Polacy nie pija mało - podkreśla Krzysztof Brzózka, dyrektor Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Komisja Europejska przeznaczyła już 125 milionów euro (ok. 1 miliard koron) na pomoc rolnikom, którzy nie są w stanie sprzedać swoich towarów. Handel z Rosją spadł o 14 % od stycznia do maja tego roku, latem sytuacja znowu się pogorszyła. W następnym tygodniu spotkają się ministrowie rolnictwa z całej UE, aby przedyskutować ostatnie wydarzenia.
Piliście już cydr?

Instagram.com/wariatelli
Źródło: ap.no, zdjęcie frontowe: fotolia - royalty free
Reklama
To może Cię zainteresować
01-09-2014 10:27
2
0
Zgłoś
01-09-2014 10:02
1
0
Zgłoś
01-09-2014 07:37
1
0
Zgłoś
29-08-2014 19:57
1
0
Zgłoś
29-08-2014 18:48
2
0
Zgłoś