Polityka
Donald Tusk na czele Unii Europejskiej
44

Po raz pierwszy w historii Polak zostanie przewodniczącym Rady Europejskiej. Formalnie obejmie stanowisko na początku grudnia.
Podczas swojego pierwszego przemówienia, świeżo wybrany przewodniczący Rady Europejskiej, oświadczył że to jego ostatnia konferencja prasowa w Brukseli jako szef polskiego rządu dlatego, po krótkim wstępie w języku angielskim, przemawiał już po polsku. Obiecał, że do grudnia, kiedy oficjalnie obejmie nowe stanowisko, podszkoli swoje kompetencje językowe i nie będzie już potrzebował tłumacza. Jak na wybór nowego przewodniczącego reagują europejskie media?

foto: flickr.com/robdeman
Norweska prasa wytyka Donaldowi Tuskowi fakt, że nie mówi płynnie ani po francusku ani po angielsku. Ma również wątpliwości co do jego możliwości negocjacyjnych. Jednak inne słynne europejskie dzienniki chwalą wybór nowego przewodniczącego Rady Europejskiej. The Wall Street Journal nazwał premiera „Zwycięzcą Europy Wschodniej” natomiast francuski Le Figaro pochwalił postawę polskiego premiera w sprawie opowiedzenia się za sankcjami dotyczącymi Rosji w związku z trwającym konfliktem na Ukrainie. Zagraniczne media podkreślają również, że Polska jest największym beneficjentem wsparcia finansowego dzięki dotacjom Unii Europejskiej oraz, że nasz kraj zanotował duży wzrost gospodarczy podczas gdy wiele państw zmagało się z kryzysem w strefie euro. Wielki sukces Polski na europejskiej scenie politycznej również chociaż na chwilę zjednoczył polskich polityków, którzy pogratulowali premierowi sukcesu.

foto: aftenposten.no
Premier podkreśla, że Europa musi trzymać się razem oraz, że Wielka Brytania nie powinna wycofywać się ze wspólnoty. David Cameron poparł kandydaturę Donalda Tuska ponieważ liczy na to, że nowy przewodniczący będzie pozytywnie nastawiony na nowe reformy we Wspólnocie. Na wybór Donalda Tuska na Przewodniczącego Rady Europy wpłynęła również silna presja aby Bruksela zajęła stanowcze, krytyczne stanowisko w sprawie konfliktu na Ukrainie. Zachodni korespondenci uważają, że wybór polskiego premiera na tak prestiżowe stanowisko to ważny znak dla krajów, które niegdyś znajdowały się za żelazną kurtyną.
– Unia Europejska stoi przed ważnymi zmianami i wyzwaniami. Niestabilna sytuacja na Ukrainie i polityka w krajach śródziemnomorskich to teraz najważniejsze kwestie, którymi powinien się zająć. Donald Tusk ma dużo doświadczenia w stosunkach z Rosją, będzie to bardzo pomocne żeby rozwiązać trwający na wschodzie Europy konflikt – powiedział Vidar Helgesen, norweski polityk i dyplomata w kontaktach z Unią Europejską.

foto: wikimedia.org
Co z Norwegią?
Norwegowie martwią się czy Donald Tusk nie skupi się za bardzo na sprawach Europy Środkowej i nie zapomni o krajach leżących na Północy. Politycy uspokajają, że nie ma się czego obawiać.
– Myślę, że sprawy Europy Północnej nie będą zapomniane. Polska to kraj silnie związany z Norwegią. W naszym państwie jest wielu Polaków. Polska utrzymuje stosunki i prowadzi interesy również ze Szwecją – mówi Helgesen.
Donald Tusk będzie sprawował swój urząd przez dwa i pół roku.

foto: aftenposten.no
źródło: aftenposten.no
źródło zdjęcia frontowego: wikimedia.org - European People's Party - Creative Commons Attribution 2.0
Reklama
To może Cię zainteresować
7
06-09-2014 21:57
1
0
Zgłoś
06-09-2014 21:30
2
0
Zgłoś
05-09-2014 17:59
2
0
Zgłoś
05-09-2014 16:11
1
0
Zgłoś
05-09-2014 11:14
1
0
Zgłoś
04-09-2014 22:06
3
0
Zgłoś
04-09-2014 20:23
2
0
Zgłoś
04-09-2014 13:21
4
0
Zgłoś
04-09-2014 11:41
2
0
Zgłoś