Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Polityka

Czy Norwegii grozi konflikt z Rosją?

michał@mojanorwegia

05 sierpnia 2015 13:34

Udostępnij
na Facebooku
5
Czy Norwegii grozi konflikt z Rosją?


Dzisiejsza strzelanina w Oslo nie kończy pasma niefortunnych wiadomości dla Norwegii. Wczoraj Rosja skierowała oficjalne roszczenie do ONZ, żądając uznania Bieguna Północnego za jej terytorium.

W zasadzie chodzi o część Oceanu Arktycznego, na której leży Biegun Północny. Gra jest warta świeczki - szacuje się, że Rosjanie mogliby wydobyć z tego terenu 5 mld ton ropy naftowej rocznie. Według najnowszych badań, spoczywa tam ponad 100 mld ton ropy naftowej oraz prawie 70 bilionów metrów sześciennych gazu ziemnego.

baryłka ropy
fot. wikipedia.org

Na czym opierają swoje roszczenia Rosjanie?


Rosja argumentuje, że grzbiety Mendeleev i Lomonosov, ciągnące się pod Oceanem Arktycznym, są przedłużeniem rosyjskiego szelfu kontynentalnego. Rosyjska Agencja Informacyjna (RIA Novosti) podaje, że według najnowszych badań wspomniane pasma mają charakter kontynentalny. One i basen między nimi powinny więc należeć do Rosji.

Co na to Norwegia?


Norweskie prognozy dotyczące tego sporu są raczej ponure. Większość komentatorów zgadza się, że spór nie zniknie z dnia na dzień, będzie raczej się zaostrzał. Głównie dlatego, że według amerykańskich naukowców grzbiety, takie jak Mendeleev i Lomonosov, nie stanowią w ogóle części szelfu kontynentalnego. Z kolei Rosja wyraźnie sygnalizuje, że Arktyka jest dla niej kluczowa. 

Najnowszym i najjaskrawszym sygnałem były ćwiczenia wojskowe, które Federacja Rosyjska przeprowadziła w kwietniu na terenie Bieguna Północnego.

arktyka
fot. wikipedia.org

Skąd ten spór?


Jest pięć krajów, dla których Arktyka jest kością niezgody:  Norwegia, Rosja, Kanada, USA i Dania. Ich szelfy kontynentalne pozwalają na wysuwanie roszczeń wobec Arktyki. 

Norwegia jest jedynym krajem w tej piątce, którego roszczenie zostało zaakceptowane przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Obecnie zarówno Rosja, jak i Dania złożyły wnioski do ONZ o stwierdzenie przynależności części Bieguna Północnego do swojego terytorium. O ile Dania dopomina się o swoją część Arktyki pierwszy raz, o tyle historia rosyjskich żądań sięga roku 2001. Wtedy zostały one oddalone jako niedostatecznie oparte na naukowych dowodach.

Istnieją obawy, że spór o Arktykę może osiągnąć poziom konfliktu zbrojnego. Część komentatorów uznaje za pozytywny znak to, że Rosja wybrała drogę prawną w tym konflikcie. Jednak wydarzenia ostatnich miesięcy (aneksja Krymu, zaangażowanie w konflikt w Donbasie) świadczą o tym, że Rosja często zaniedbuje formalną drogę dochodzenia swoich roszczeń.źródło: nrk.no, thelocal.no, 
zdjęcie frontowe: wikimedia.org - Presidential Press and Information Office - Creative Commons Attribution 4.0
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Magda Lena

06-08-2015 13:57

Rosja - Putin robi co chce...nikt go nie zatrzyma. Ostatnio przesunął sobie granicę o 1,5 km w głąb Gruzji (z terenu Osetii Południowej) tylko po to by mieć kontrolę nad ropociągiem, który tamtędy przebiega. I nikt nic nie zrobił...

Jon Doe

05-08-2015 16:44

I to wszystko w tych trzech beczkach się zmieści :-D

cysiek33

05-08-2015 16:22

USA mogą przegrać z Rosją „energetyczną wojnę” w Arktyce, jeśli nie pospieszą się z opanowaniem własnego szelfu arktycznego, pisze w artykule dla portalu American Thinker amerykański analityk wojskowy, emerytowany pułkownik David Hunt.

Czytaj więcej: pl.sputniknews.com/swiat/20150504/330331.html#ixzz3hwymeEMD

USA nie mogą konkurować z Rosją w Arktyce, ponieważ nie mają niezbędnych zasobów, aby dogonić Federację Rosyjską, która już teraz znacznie wyprzedziła Amerykę, pisze Newsweek.

Czytaj więcej: pl.sputniknews.com/swiat/20150708/642052.html#ixzz3hwz8uhgJ

Antyrosyjskie sankcje Zachodu uderzyły w USA w Arktyce
USA straciły wspaniałą możliwość kontynuowania współpracy z Rosją w Arktyce, teraz Rosja szuka nowych partnerów do realizacji projektów w regionie, a amerykańskie firmy ponoszą duże straty z powodu antyrosyjskich sankcji - pisze amerykańskie czasopismo The National Interest.
Czytaj dalej: pl.sputniknews.com/polish.ruvr.ru/2015_0...-USA-w-Arktyce-3218/

no to teraz uSSrael wprowadzi demokracje w norwegi

krzysztof ignaszak

05-08-2015 16:08

Brawo bracia Rosjanie ! Niech zyje Rosja !

Gjelds Monitor

to narzędzie do monitorowania Twoich pożyczek i kart kredytowych w Norwegii.

Porównanie Twoich rat

na tle innych kredytobiorców. Pomocna ocena warunków Twoich pożyczek i kart kredytowych.

Refinansuj i oszczędzaj

Dowiedz się czy możesz obniżyć wysokość swojej raty za pomocą refinansowania.

Ponad 6 500 razy

użytkownicy włączyli monitorowanie swojego zadłużenia w Norwegii.

ZALOGUJ SIĘ

Bezpieczne logowanie przez

Facebook Messenger YouTube Instagram