
Foto: Paweł Arczewski/Studio Kvadrat Fotografane iLogic News |
Zaproszenie tego zespołu nagrodą dla jego uczestników oraz promocją Polski, polskiej kultury i naszej tradycji narodowej, wobec Norwegów oraz wszystkich grup mniejszościowych zamieszkujących Królestwo.
Program zaprezentowany przez "Lasowiaków" - to pełny profesjonalizm i kunszt artystyczny, który wzbudzał entuzjazm wśród wszystkich uczestników Festiwalu!
ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ W DZIALE FOTOREPORTAŻE
"Piękna młodzież, piękne kostiumy, cudowne układy choreograficzne, perfekcyjnie wykonane przez zespół sprawiały wrażenie, że jest to zespól zawodowy, a to tylko amatorzy" -
„Wyróżnialiśmy się w Norwegii na tle innych grup. Polski folklor okazał się niezwykle atrakcyjny i przyciągnął największą uwagę – mówił choreograf i kierownik artystyczny "Lasowiaków” Marek Zaremba .
Zdaniem Zaremby, Norwegowie wiedzą o Polsce bardzo mało i widok polskich tancerzy robił na nich wrażenie – Kiedy szliśmy w paradzie przez Oslo, wielu Norwegów robiło sobie z nami zdjęcia. Polskie stroje ludowe zrobiły furorę – zaznaczył. Wyjazd był także okazją do poznania przez młodzież kolejnego kraju – dodał.
„Lasowiacy” zostali przyjęci na lunchu w polskiej ambasadzie przez Ambasadora Wojciecha Kolańczyka. Zwiedzili fiordy, zobaczyli norweską architekturę. Zostali zaproszeni na tournee po Norwegii, przez dyrektora Paulus Sykehjem Geira Hansena, co najlepiej świadczy o tym jakie zrobili wrażenie.
Zespół Pieśni i Tańca „Lasowiacy" powstał w Zakładowym Domu Kultury w Stalowej Woli w 1956 roku z istniejących już wcześniej samodzielnych grup artystycznych:
W roku 2000 z inicjatywy Marka Zaremby kierownika artystycznego, wychowanka Ignacego Wachowiaka powołano do życia Stowarzyszenie Sympatyków Zespołu Pieśni i Tańca "Lasowiacy", którego patronem stał się wybitny, znany na całym świecie choreograf zespołu "Lasowiacy" Ignacy Wachowiak.
Nazwa Zespołu „Lasowiacy" wiąże się z mało znanym regionem etnograficznym, zamieszkiwanym przez puszczańskich chłopów, zwanych od słowa las - „Lasowiakami", obejmującym tereny dawnej Puszczy Sandomierskiej.
Zasadniczym celem Zespołu jest ratowanie od zapomnienia ludowych pieśni i tańców regionu lasowiackiego, tworząc w artystycznym opracowaniu suitę lasowiacką i suitę grębowską, które pozwalają piękne lasowiackie pieśni tańce zachować dla współczesnych miłośników folkloru.
Piotr Jaźwiński – Koordynator projektu w imieniu zespołu „Lasowiacy”, składa podziękowania
PODZIĘKOWANIA!
Ambasador Polski w Norwegii - WOJCIECH L. KOLAŃCZYK
Państwo Abramowscy
Lebara AS - MAJA GALIŃSKA
Polska Kuchnia w Oslo - MICHAŁ JEZIOROWSKI
TOMASZ SŁODOWNIK
Paulus Sykehjeme - GEIR HANSEN
Studio Kvadrat Fotografane(PAWEŁ ARCZEWSKI, WŁODZIMIERZ KOŚCIELNIAK, KRZYSZTOF BOROWIAK)
MAGDALENA MATYJAS
Polska Sobotnia Szkoła im. Jana Pawła II w Oslo - Dyrektor szkoły HANNA SAND
ANNA EDVARDSEN
OJCIEC MAREK SZEWCZYŃSKI
Związek Polaków w Norwegii - BOGDAN KULAS
MIROSŁAW KACZMARCZYK
Klub Polski w Norwegii IZA I PAWEŁ POLIŃSCY, EDYTA STYLO, DANIEL SACHMATA
Polski sklep Polonus OSLO/DRAMMEN
Radio Polonia Oslo
Podróż podróż do Norwegii doszła do skutku dzięki wsparciu finansowemu przez prezydenta Andrzeja Szlęzaka i Bank Spółdzielczy w Stalowej Woli.
Lasowiacy - dziękujemy Wam, za kawałek polskości w Norwegii!
(MN/L.J.K)

To może Cię zainteresować