Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Świętujemy Niepodległość: Ambasada RP organizuje koncert – wystąpi finalista Konkursu Chopinowskiego Polacy w Norwegii
Jacek Zduńczyk 07 listopada 2016
08:00

Świętujemy Niepodległość: Ambasada RP organizuje koncert – wystąpi finalista Konkursu Chopinowskiego

4
Skomentuj
Na koncercie wystąpi finalista Konkursu Chopinowskiego fotolia.com - royalty free
W piątek Święto Niepodległości. Z tej okazji w Ambasada RP w Norwegii organizuje jutro w Oslo koncert, na którym wystąpi polski pianista – finalista Konkursu Chopinowskiego. Wśród gości będą przedstawiciele norweskich władz, korpusu dyplomatycznego, a także Polonii.
Koncert organizowany jest przez Ambasadę Rzeczypospolitej Polskiej w Królestwie Norwegii z podwójnej okazji. Pierwszą jest odzyskanie niepodległości w 1918 roku, a drugą – oraz 1050 rocznica Chrztu Polski. Gwiazdą wieczoru będzie krakowianin Szymon Nehring, niezwykle utalentowany 21-letni pianista, który ma już bardzo bogaty dorobek artystyczny. W programie koncertu znajdą się przede wszystkim utwory Fryderyka Chopina. – Zgodnie ze zwyczajem Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej zaprosiła na koncert przedstawicieli norweskich władz oraz reprezentantów władz samorządowych miasta Oslo – mówi Małgorzata  Cichucka, I Radca Ambasady Rzeczypospolite Polskiej w Królestwie Norwegii. – Zaproszono także przedstawicieli korpusu dyplomatycznego oraz przedstawicieli Polonii.

Koncert odbędzie się w dniu 8 listopada o godz. 18, w sali Gamle Logen w Oslo.

Reklama
W ubiegłym roku ambasada także zorganizowała koncert z okazji 11 listopada. Na scenie wystąpił wtedy zespół The Kuraybers, który zaprezentował widzom muzykę jazzowo-folkową. Grupa składa się z Polaka, dwóch Norwegów, Katalończyka, Serba, Bułgara oraz mieszkańca Bośni i Hercegowiny. Tak, jak zróżnicowany jest skład grupy, tak różna też jest jej muzyka.
To już drugi konkurs organizowany przez Ambasadę. Rok temu wystąpił The Kuraybers.
To już drugi konkurs organizowany przez Ambasadę. Rok temu wystąpił The Kuraybers. Źródło: Ambasada RP w Norwegii

Zagra finalista Konkursu Chopinowskiego

Szymon Nehring, który wystąpi w tegorocznym koncercie z okazji Narodowego Święta Niepodległości, naukę gry na fortepianie rozpoczął już w wieku pięciu lat. Ukończył ogólnokształcące szkoły muzyczne I i II stopnia w Krakowie. Jego wieloletnią nauczycielką była Olga Łazarska, która należy do grona najlepszych  polskich pedagogów. Wykształciła wielu laureatów międzynarodowych konkursów pianistycznych. 

Obecnie Szymon Nehring studiuje w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy.  W swojej karierze muzycznej uzyskał wiele znaczących nagród na międzynarodowych konkursach pianistycznych. Nie sposób wymienić wszystkich. W 2010 zdobył pierwszą nagrodę w Budapeszcie, rok później trzecią, na międzynarodowym konkursie młodych pianistów w Petersburgu, potem były jeszcze sukcesy w Narwie (2012, pierwsza nagroda), Rzymie (2014, II miejsce i nagroda specjalna), Poznaniu ( 2014, I miejsce i sześć nagród specjalnych), Bydgoszczy (2014, pierwsza nagroda). Występował z wieloma orkiestrami symfonicznymi polskimi i zagranicznymi.  W 2015 roku jako jedyny solista z Polski dotarł do finału XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Występ Szymona Nehringa w Oslo na pewno zachwyci zaproszonych gości.
Koncert uświetni finalista Konkursu Chopinowskiego, Szymon Nehring.
Koncert uświetni finalista Konkursu Chopinowskiego, Szymon Nehring. Źródło: wikimedia.org/ CC-BY-SA-3.0/RadLes

Koncert w historycznej sali

Koncert odbędzie się w sali Gamle Logen, jednej z najpiękniejszych sal koncertowych w Oslo, która liczy sobie już 177 lat. Przebywali w niej, pracowali lub koncertowali wielcy norwescy twórcy o międzynarodowej sławie, tacy jak: Edvard Grieg – kompozytor, pianista i dyrygent, Henryk Ibsen - dramaturg i poeta, czy Ole Bull – skrzypek i kompozytor, który dzięki wielu koncertom w całej Europie zyskał międzynarodową sławę, równą niemalże genialnemu włoskiemu skrzypkowi Niccolo Paganiniemu. 

W budynku Gamle Logen odbywały się też ważne uroczystości. Swój 50-letni jubileusz funkcjonowania w unii ze Szwecją świętował tam Stortinget – norweski parlament, a król Haakon VII obchodził tam jubileusz 25-lecia panowania. W czasie drugiej wojny światowej budynek Gamle Logen został zajęty przez Niemców, gdy po wojnie wrócił on w norweskie ręce, okazało się, że zniknęły z niego cenne archiwalia  oraz piękne żyrandole. W 1945 roku w największej sali Gamle Logen odbył się proces norweskiego wojskowego i działacza faszystowskiego, Vidkuna Quislinga.

Odzyskana niepodległość i odzyskane święto

W listopadzie 1918 roku po 123. latach niewoli Polska odzyskała niepodległość.  Praktycznie przez cały okres dwudziestolecia międzywojennego wśród polskich polityków toczyły się spory, jaka datę wybrać, by upamiętnić to niezwykle ważne wydarzenie dla Polaków. Dzień ogłoszenia niepodległości Polski przez Radę Regencyjną (7 października 1918), czy może dzień utworzenia Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej w Lublinie z Ignacym Daszyńskim na czele (7 listopada 1918 ), a może dzień powrotu Józefa Piłsudskiego do Polski z niewoli w twierdzy magdeburskiej (10 listopada), czy może wreszcie dzień, w którym Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową oraz naczelne dowództwo podległych jej wojsk (11 listopada)? 11 listopada we francuskim Compiegne podpisano także rozejm, który kończył I wojnę światową.

Spory co do wyznaczenia terminu obchodów były tak duże, że dopiero w obliczu narastającego zagrożenia kolejnym światowym konfliktem, polski sejm i podjął ustawę (23 kwietnia 1937) o ustanowieniu państwowych obchodów Święta Niepodległości w dniu 11 listopada. Wcześniej, 8 listopada 1926 roku prezes Rady Ministrów wydał okólnik o ustanowieniu 11 listopada dniem wolnym od pracy.  Organizowano wtedy defilady i odprawiano uroczyste msze za kraj. W Polsce międzywojennej tylko dwukrotnie obchodzono 11 listopada jako oficjalne święto państwowe – w 1937 i 1938 roku. Co ciekawe, były one bojkotowane przez narodowców, zwolenników Romana Dmowskiego. W czasie drugiej wojny światowej obchodzenie Święta Niepodległości było zabronione, podobnie w okresie władzy komunistycznej. W 1945 roku komuniści ustanowili dzień 22 lipca dniem święta państwowego dla uczczenia wprowadzenia manifestu PKWN. Obchodzenie Święta Niepodległości aż do1989 roku, kiedy to sejm podjął uchwałę przywracającą Narodowe Święto Niepodległości, było zakazane. Władza często wysyłała milicję i ZOMO, by uniemożliwić zorganizowanie i przeprowadzenie obchodów. Słynne Marsze Niepodległości organizowane są od 2010 roku.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
forrestjohn Janek
forrestjohn Janek 08-11-2016 05:58

Dla ciebie nie widzę ratunku

5
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Jabin Hazo
Jabin Hazo 07-11-2016 22:08

forrestjohn napisał:
A któż tak ciebie zniewolił ,ha?
No przeciez pisze,ze siedzi w watykanskich lochach. Przykuty jest do kamiennej sciany
i poddawany torturom,az do czasu gdy zrozumie swoje bledy.
A jesli to nie nastapi to spala go na stosie.
Nie bedzie pierwszym ani ostatnim ,ktorego spotyka ten los.
Szwadrony Macierewicza wylapuja takich na ulicach i oddaja w rece Rydzyka,
a ten pierwszym transportem wysyla ich do Watykanu.
Wiec uwazajcie i badzcie czujni ,nie znacie dnia ani godziny.

2
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
forrestjohn Janek
forrestjohn Janek 07-11-2016 18:42

A któż tak ciebie zniewolił ,ha?

3
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Ryszard Pobozny
Ryszard Pobozny 07-11-2016 18:24

Inaczej mowiac obchodzimy Swieto Niepodleglosci razem ze "swietem zniewolenia " Polakow przez Watykan.

4
Odpowiedz
Zgłoś komentarz

Bliżej nas