Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Potwierdź swoje wykształcenie w Norwegii

Reklama

Polacy w Norwegii

Przemytem Polska stoi

Redakcja

07 stycznia 2014 08:49

Udostępnij
na Facebooku
18
Przemytem Polska stoi

Polacy odpowiadają za największą część przemytu alkoholu i papierosów do Norwegii. W razie wpadki, nawet siedząc w więzieniu dostają pieniądze od swoich szefów.

Witajcie w gnieździe przemytników

Nic, tylko przemytnikiem być - taką konkluzję można było wysnuć po obejrzeniu poniedziałkowego programu dokumentalnego "Insider", tym razem poświęconego polskim szmuglerom papierosów i alkoholu.

Według wyliczeń twórców programu, opartych o dane norweskiego urzędu celnego, obywatele Polski co roku przemycają do Norwegii około trzech milionów litrów piwa i 350 000 litrów wódki i spirytusu.

Twórcy dokumentu zabierają widzów między innymi do Drawska Pomorskiego, miasta słynącego jako największe gniazdo przemytników, gdzie spotykają się z mężczyzną, który, jak sam przyznaje, od pięciu lat szmugluje alkohol do Norwegii.

Praca marzeń

- Tutaj, w Polsce, nie ma lepszej pracy. Są tacy, którzy zaczęli przewozić kontrabandę 20-25 lat temu i ciągle działają w tym biznesie - opowiada przemytnik, a następnie przyznaje, że już dwukrotnie zdarzyło mu się odsiadywać w Norwegii trzymiesięczne wyroki za przemyt. I bynajmniej nie wspomina tego ze zgrozą:

- Norweskie więzienie to jak trzygwiazdkowy hotel - mówi.

Ujawnia także, że siatka przemytnicza, do której należy dbała o to, by podczas odsiadki dostawał swoistą "pensję" - pieniądze za nieujawnianie tego, dla kogo pracuje.
- Dostawałem 100 złotych za każdy dzień od gościa, który kieruje całym biznesem.

Żyć nie umierać - przynajmniej póki trzyma się buzię na kłódkę. Podczas rozmowy z norweskim dziennikarzem mężczyzna nie pokazuje twarzy i mówi, że gdyby to zrobił albo gdyby zdradził, kto jest jego szefem, byłby martwy.


sprit-taxi 
 Fot. Dagbladet (zrzut ekranu)

 

Bibobus dla Norwegów

Autor dokumentu, Stein Morten Lier, przeprowadza też wywiad z Polakiem, który jeździ w Oslo "spirytusową taksówką" ("sprit-taxi"). Dzwoni do niego młodzież, w tym osoby poniżej 18 lat i zamawia wódkę z dostawą na miejsce, po cenach dużo niższych, niż oferuje Vinmonopolet.

Polacy odpowiadają za ponad połowę przemytu

- Za 60% przemytu alkoholu i papierosów w naszym regionie odpowiedzialni są Polacy - mówi Asle Faberg z placówki celnej w Svinesund. - O wielu z nich wiemy, że odbywają nawet 200 - 300 podróży promem między Polską, a Szwecją, co świadczy o tym, że jest to dobrze zorganizowana działalność na dużą skalę.

Na samym tylko przejściu granicznym w Svinesund celnicy rekwirują do 30 000 litrów nielegalnie wwożonego alkoholu tygodniowo. Co więcej, uważają, że to, co udaje im się zatrzymać to maksymalnie 10% ogólnej ilości przemycanych towarów.
Źródło: Dagbladet

Zdjęcie nagłówkowe: Dagbladet tv (zrzut ekranu)

Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


DANUTA FORTUNA

10-01-2015 18:33

ale z ciebie zwykły głup może i nie z prowincji ale kogo to obchodzi skąd

Kacper Pajak

23-01-2014 15:40

I tak jak ktoś rozpozna ich głosy to będą do odjebania...

jacek dziemianczyk

09-01-2014 21:18

(Z)aładować (D)owiewść (R)ozładować

marek zegarek

09-01-2014 14:19

.zwykly kurwa lump - spójrzcie na niego. ciota z drawska . cham z pod lasu . Boże jakie gangusy?- ci norwedzy to najglupszy naród na swiecie.

Jon Doe

08-01-2014 15:02

Ponura_Panda napisał:
Luzak123 napisał:
Jaka Mafia? to pajace z prowincji
no prawdziwy pan przemytnik za 100zł dziennie ja jebe, ale się uśmiałem


To jest kieszonkowe do pobytu w hotelu w ktorym jest allinclusive, tak to malo? :-P

K T

08-01-2014 12:52

Na tym polega caly problem aby dotrzec do prostych ludzi z przekazem by wreszcie zrozumieli ze kapitalizm jest najsprawiedliwszym mozliwym ustrojem ktory kazdemu daje pelnie mozliwosci oraz czyni kazdego odpowiedzialnym za wlasne zycie. Niestety jest to trudne poniewaz ludzie ciagle przez media sa zalewani falami mniej lub bardziej socjalistycznej propagandy od SLD przez PO po PiS.... A wszyscy socjalisci razem sa przeciw Korwinowi poniewaz chce im odebrac to co jest dla nich najwazniejsze niezaleznie od przynaleznosci partyjnej: KORYTO

K T

08-01-2014 12:34

Korwin reprezentuje jedyna prawdziwie kapitalistyczna partie w Polsce. Reszta to poprostu rozny stopien zlodziejskiego socjalizmu. Prawdziwa prawica to kapitalizm i wolnosc osobista. Jedno laczy sie zreszta z drugim.

Kazdy ma prawo do wolonsci w sprawach ktore dotycza tylko jego osoby tak jak i powinien byc surowo karany jesli naruszy wolnosc innej osoby. Jedyne kwestie sporne to ewentualnie gdzie konczy sie wlasna wolnosc a gdzie zaczyna wolnosc innych osob.

Lecz w niektorych kwestiach sprawa jest bardzo prosta jak np. uzywki (ktore sa poruszane w tym temacie poniewaz etanol takze jest substancja narkotyczna). Wszystkie zalegalizowac oraz ewentualnie oblozyc akcyza pokrywajaca koszta ewentualnego zwiekszonego zapotrzebowania na Policje scigajaca przestepstwa dokonane pod wplywem. Co do kosztow opieki zdrowotnej to sprawa miedzy zazywajacym a ubezpieczycielem a jesli niewykupi ubezpiecznia to proste niech zdechnie a koszta ewentualnych pogrzebow osob bez srodkow na pogrzeb beda rowniez mogly byc wliczone do NISKIej akcyzy.

Podobna kwestia sa wieziena gdzie skazani powinni wykonywac prace aby mieli prawo do jedzenia. Mogliby rowniez byc wykorzystani w ramach prywatnego wolnego rynku np. na zasadzie: Prywatna firma placi za jedzenie dla wiezniow, zakwaterowanie w sposob uniemozliwiajacy ucieczke oraz pensje dla straznikow w zamian moze dowolnie korzystac z sily roboczej skazanych. W przypadku gdyby okazalo sie to nieoplacalne panstwo ewentualnie doplaca czesc pensji straznikow. Ergo kara staje sie prawdziwa kara, koszta utrzymania skazancow ida drastycznie w dol o ile calkiem nieznikaja co oznacza mozliwosc zmniejszenia stopnia okradania obywateli w formie podatku/akcyzy.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok