Pieniądze ze zwrotu podatku
z Norwegii w 2 tygodnie!
Sprawdź
zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Poznać ludzi i ich historię – IPN organizuje konkurs dla polskich uczniów Polacy w Norwegii
Jakub Sępka 11 stycznia 2017
08:00

Poznać ludzi i ich historię – IPN organizuje konkurs dla polskich uczniów

Skomentuj
Polscy uczniowie mogą wziąć udział w konkursie IPN-u Fot. fotolia - royalty free

Instytut Pamięci Narodowej organizuje konkurs historyczny „Milenium na uchodźstwie” z okazji 50. rocznicy tysiąclecia chrztu Polski.  Konkurs ma być zachętą, by zapoznać się z lokalną historią oraz ludźmi, którzy wnieśli w nią swój wkład.
50 lat temu Polacy obchodzili tysiąclecie chrztu Polski. Z okazji jubileuszu Instytut Pamięci Narodowej ogłasza konkurs zatytułowany „Milenium na uchodźstwie”. Kieruje go do uczniów w wieku 7-18 lat, którzy na co dzień uczą się w zagranicznych szkołach.
Reklama

Świat usłyszał o Polsce

Na stronie IPN prof. Jan Żaryn, senator RP i historyk, w skrócie opisuje uroczystości milenijne z 1966 r., wyjaśniając ich znaczenie.

– Pięćdziesiąt lat temu, w 1966 r., Polacy mieszkający na emigracji w różnych częściach świata – od Nowej Zelandii, przez państwa europejskie, po Stany Zjednoczone i Amerykę Południową – brali udział w uroczystościach religijno-patriotycznych upamiętniających 1000-lecie chrześcijańskiej Polski. [...] Dzięki lokalnym inicjatywom Polonii cały ówczesny świat mógł dostrzec Polaków i ich historię. Drukowano znaczki pocztowe z wizerunkiem orła w koronie, karty pocztowe, ale także budowano świątynie katolickie, organizowano koncerty i publikowano prace poświęcone Polsce – pisze prof. Żaryn.

W uroczystościach brały udział ważne zagraniczne osobistości – prezydenci i premierzy państw zachodnich oraz przedstawiciele episkopatów.

IPN powiększa swoje zbiory

Uczniowie mają zebrać materiały źródłowe i relacje, które pomogą odtworzyć obchody milenijne w poszczególnych krajach na wszystkich kontynentach świata, a zdobyte informacje przekazać w formie prac konkursowych.

Uczestnicy będą rywalizować w dwóch kategoriach wiekowych: młodszej (7-11 lat) oraz starszej (12-18 lat). Prace konkursowe mogą być indywidualne lub grupowe (maksymalnie 3 osoby). Młodsza grupa ma je wykonać w formie plastycznej: rysunek, plakat, obraz, komiks itp.), a starsi – w formie filmu lub prezentacji multimedialnej.

Do prac należy również dołączyć wykorzystane materiały historyczne. Mogą to być skany dokumentów, spisane relacje świadków, zdjęcia lub nagrania filmowe. IPN zastrzega sobie prawo do zatrzymania tych materiałów i swobodnego zarządzania nimi.

Nagroda Senatora RP

Zwycięzcy otrzymają gry planszowe i książki.  Na laureatów czeka też nagroda ufundowana przez prof. Jana Żaryna, senatora RP.

Termin nadsyłania prac to 3 maja 2017, rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do 9 czerwca. IPN opublikuje wyniki na swojej stronie internetowej i powiadomi laureatów drogą mailową.

Na stronie internetowej Instytutu dostępny jest regulamin konkursu, gdzie organizatorzy zawarli wszelkie informacje na jego temat.


Informacji na temat konkursu w imieniu IPN udziela Olga Tumińska

Zachęcamy do wzięcia udziału!
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych

Bliżej nas