Polacy wygrali sprawę z norweską firmą. Przerwą błędne koło?

Polacy wygrali sprawę z norweską firmą. Przerwą błędne koło? screenshot/frifagbevegelse.no
W odpowiedzi na artykuł firma ClockWork Recruitment sp. z o.o. wystosowała oficjalne oświadczenie, którego treść zamieszczamy poniżej:
Oficjalne Oświadczenie firmy Clockwork Bemanning AS:
Sąd stwierdził, że standardowa umowa, którą Clockwork Bemanning AS oraz pozostałe agencje w Norwegii stosują, jest legalna.
Sąd Rejonowy w Bergen przyznał sześciu pracownikom, na podstawie indywidualnych ocen, zatrudnienie na stałe w pełnym i niepełnym wymiarze godzin. Sąd uwzględnił dokumenty Clockwork, które nie były ważne już od marca 2014 roku.
Werdykt nie jest ostateczny, a Clockwork rozważa odwołanie.
Clockwork zawsze płaci za zwolnienia chorobowe, feriepenger (pieniądze na wakacje) i jest jedną z pierwszych firm, która otrzymała certyfikat jakości "Revidert Arbeidsgiver". Ostatni audyt w Clockwork odbył się w lutym 2017 r. i potwierdził, że nasza firma działa zgodnie z prawem norweskim.
Ta sytuacja wiele nas nauczyła i na pewno sprawi, że Clockwork stanie się jeszcze lepszą firmą. Wspieramy pracowników, którzy poprzez rozwój swoich umiejętności zawodowych i językowych starają się o prace bezpośrednio u naszych klientów.
Pozwali pracodawcę – wygrali
Polacy walczyli nie tylko o odszkodowanie, ale także o wypełnienie luki prawnej, która doprowadza do takich sytuacji: w świetle prawa firmy mogą zatrudniać na umowy krótkoterminowe nawet tych, którzy pracują tak jak zatrudnieni na umowie stałej. Wymogiem jest jedynie zgoda pracownika. Jak tłumaczą pozywający Clockwork Bemanning, nasi rodacy często skłonni są przystać na dużo gorsze warunki pracy ze względów finansowych lub zwyczajnej niewiedzy, a pracodawcy lub pośrednicy – wiedząc to – przygotowują im nieuczciwe, wiecznie przedłużane umowy. Agencja już od dłuższego czasu była obserwowana przez norweską Inspekcję Pracy. Pozew zbiorowy Polaków zadziałał jak punkt zapalny, który oprócz przywrócenia pracownikom wiary we własne siły, dał nadzieję na wypełnienie krzywdzącej luki prawnej. – Norweski sąd wciąż uważa, że umowy są zgodne z prawem – zaznaczają pracownicy.
Jednak, jak podkreślają Polacy, tym razem urzędnicy sami przyznali, że pracodawca próbował obejść przepisy, świadomie działając na niekorzyść pracownika. Wyrokiem sądu z 24 marca br. firma zmuszona jest wypłacić każdemu z sześciu pozywających 20 tys. koron odszkodowania. Mężczyźni otrzymają także długoterminowe umowy o pracę – trzech z nich na pełnym etacie.
To niedopuszczalne, że pracownik wykonujący swoją pracę musi ciągle martwić się o to, czy otrzyma pensję
Sami, bezbronni i bezsilni
Badaczka skontaktowała się z 15 Polakami (zarówno kobietami, jak i mężczyznami) na co dzień pracującymi w Norwegii. Każdy z nich działał w innej branży. Niestety – każdy pracował też na umowach krótkoterminowych, niezabezpieczonych przez pracodawcę i nieszczególnie dobrze opłacanych. Engebrigtsen opierała się głównie na rozmowach z pracownikami i relacjach ich współpracowników. Czego się dowiedziała?
– Większość z Polaków w Norwegii pracuje na umowach krótkoterminowych, a pracodawca nie zapewnia im pieniędzy pomiędzy zleceniami. To ciągły stres – mówi Engebrigtsen. Badaczka podkreśla też, że kwestia potencjalnego braku wynagrodzenia spędza sen z powiek każdemu z uczestników badania. – To niedopuszczalne, że pracownik wykonujący swoją pracę musi ciągle martwić się o to, czy otrzyma pensję – mówi.
„Przecież każdy robi dugnady”
Niestety, „przedsiębiorczy” pracodawcy coraz częściej uciekają się do nieuczciwych zagrywek, wiedząc, że Polacy w dalszym ciągu nie są przyzwyczajeni do skandynawskich realiów. Obcy nam „dugnad” łatwo przedstawić im jako ekwiwalent darmowej pracy dla szefa, a pensję wypłacić w papierosach czy z trzytygodniowym opóźnieniem. Argument nieuczciwego pracodawcy? „Przecież każdy Polak tak robi”.
źródło: frifagbevegelse.no
To może Cię zainteresować
28-03-2017 09:30
5
0
Zgłoś
28-03-2017 08:01
3
0
Zgłoś
28-03-2017 06:03
9
0
Zgłoś
27-03-2017 20:44
4
0
Zgłoś
27-03-2017 18:49
14
0
Zgłoś
27-03-2017 18:40
15
0
Zgłoś