

Akademię poprzedziła uroczysta msza w kościele św. Olafa U. z okazji swięta Królowej Polski celebrowana przez Duszpasterza Polaków w Norwegii O. Marka Szewczyńskiego w obecności Ambasadora RP w Norwegii Wojciecha Ludwika Kolańczyka wraz z małżonką oraz przedstawicielami organizacji polonijnych.

Uroczystą Akademię z okazji 218. rocznicy Konstytucji 3 Maja, w imieniu Polaków mieszkających w Norwegii otworzyła Pani prezes Polskiego Klubu w Norwegii Edith Stylo, wyrażając wielkie uznanie dla zgromadzonej Polonii za okazana wiarę i chęć solidarności. Ma nadzieje ze współpraca z tutejszą polonią będzie układać się jak najlepiej.
Następnie głos zabrał Ambasador Polski w Oslo, Pan Wojciech Ludwik Kolańczyk. Podziękował organizatorom i zgromadzonym za zaproszenie i udział w obchodach

Imprezę uświetnił Koncert polskiej poezji śpiewanej w wykonaniu Piotra Piechy, który odtworzył nasze piękne narodowe pieśni. Główna atrakcją wieczoru była liryka patriotyczna, religijna i osobista krakowskiej poetki Barbary Urbańskiej, znanej również jako inicjatorki Narodowego Instytutu Kultury Polskiej oraz Zwierzynieckiego Kola przyjaciół Sztuk Wszelkich w Krakowie.
Występ Pani Barbary Urbańskiej zapoczątkował powołanie Saloniku poezji polskiej Klubu Polskiego w Norwegii. Na koniec przybyli goście otrzymali poczęstunek.

Święto Konstytucji 3 Maja było szczególnie ważne dla tutejszej Polonii, która mogła pokazać swój nierozerwalny związek z Polską.
3 maja 1791 uchwalono pierwszą konstytucję w nowożytnej Europie, a drugą, po amerykańskiej, na świecie. Konstytucja ta została uchwalona przez Sejm Wielki, który został zwołany w październiku 1788.Uchwalenie Konstytucji 3 maja zostało uznane za święto już 5 maja 1791.Po odzyskaniu niepodległości w 1918, rocznica Konstytucji 3 maja została uznana za święto narodowe uchwałą Sejmu Ustawodawczego z 29 kwietnia 1919. Po II wojnie światowej obchodzono je do 1946, kiedy w wielu miastach doszło do demonstracji studenckich. Od tego czasu władze komunistyczne zaprzestały i zabroniły publicznego świętowania, a próby manifestowania były często tłumione przez milicję. Święto to zostało oficjalne zniesione ustawą z 18 stycznia 1951 o dniach wolnych od pracy. Święto Narodowe Trzeciego Maja przywrócono do kalendarza świąt państwowych ustawą z 6 kwietnia 1990 (weszła w życie 28 kwietnia).
ljk

Reklama
To może Cię zainteresować