Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

9
Obawy przed utraceniem zdolności do pracy przez Polaków

W latach 70-tych XX wieku do Norwegii w celach zarobkowych przybyło wielu Pakistańczyków. Przez pierwsze lata fali ich imigracji do Norwegii, byli porządnymi pracownikami, na których można było polegać.
Obecnie wielu z nich nie jest w stanie pracować. Szefowa UDI (Utlendingsdirektoratet), Ida Børrese przyznaje, że boi się, że sytuacja powtórzy się w przypadku Polaków.

Na początku lat 70-tych XX wieku do Norwegii przybyło wielu imigrantów zarobkowych z Pakistanu, Turcji, Indii, czy Maroka. Pracowali więcej niż Norwegowie i wykonywali usługi na bardzo wysokim poziomie. Dziś wielu z nich z powodu tak niezwykle ciężkiej pracy jest niezdolnych, do jej wykonywania lub w skrajnych przypadkach niepełnosprawnych.

Børrese widzi w pracy Polaków wiele podobieństw i jest tym zmartwiona. Uważa, że sytuację robotników z krajów Europy Wschodniej trzeba koniecznie zmienić. Raport „Kiedy imigranci zarobkowi poznają państwo dobrobytu" jasno pokazuje, że ok. 50% robotników przybyłych do Norwegii w latach 1971-75 było niezdolnych do pracy w 2000 roku, podczas gdy Norwegowie dalej pracowali na swoich stanowiskach.

Portal vl.no podaje przykład pana Dariusza, robotnika z Polski pracującego przy budowie dróg w Oslo. Polak pracuje minimum 50 godzin tygodniowo, podczas gdy tydzień pracy trwa w Norwegii 37,5 godziny.
To jest zupełnie normalne, że pracuje się tyle godzin. Nie czuję się zmęczony - mówił w wywiadzie dla portalu. Pan Dariusz jest tylko przykładem tego, jak ciężko pracują imigranci. Szefową UDI niepokoi ta sytuacja, obawia się, że Polacy podzielą los Pakistańczyków.

Autor raportu Knut Røed uważa, że trzeba zapewnić dzisiejszym imigrantom inny los. Mówił również, że nie można stawiać znaku równości między robotnikami przybyłymi do Norwegii w latach 70-tych i teraźniejszymi. Lars Østby z Centralnego Urzędu Statystycznego, zgadza się z jego zdaniem i dodaje, że Polacy pracujący dziś w Norwegii mają lepsze warunki i „bardziej przypominają Norwegów" niż Pakistańczycy.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


mateusz P

18-02-2010 23:12

Hej. Z mojego punktu widzenia nie wolno brac wszystkich jedna miarą wiadomo ze pod wzgledem pracy zaden norweg czy pakistanczyk chinczyk nam niepodskakuje, nasza zawzietosc upartosc i dazenie do celu jest bardzo duza. Ludzie przyjezdzajac w 75 i pracujac 25 lat do 2000roku fizycznie wcale im sie nie dziwie ze maja dosc bo cieple posadki norwegow w biurach nie mozna porownac do pracy przy drogach itp
p.s Przeciez wiekszosc i tak tu jest za pieniedzmi (nieprawda?)

K L:

16-02-2010 11:31

Olivcia i Angelinnka wy chyba nie wiecie co piszecie ,sorry ale wyzywacie norwegow od brudasow to cos chyba nie tak .Cos wam sie w glowie poprzewracalo.Nie bede komenowac odkogo bardziej smierdzi i kto jest czystrzy. Nikt was nie prosi o pomoc i sprzatanie tu. Wracajcie do kraju gdzie jest tak wspaniale jak piszecie.Taka cudowna ta Polska i nasz narod he he he tu kon by sie usmial. Banda zlodziei ktora tylko czeka aby dogrzebac sie do koryta i wszystko sobie zagarnac.Dziwicie sie czemu Polska takiej kasy nie ma.

Olivia :)

14-02-2010 22:41

good point..

Sławek r

14-02-2010 12:06

gdyby nie ropa dalej pasali by owce tylko. brudasy takie to sa do tego ze szok. maja kase wiec sie tu pracuje .. i tyle

krzysztof k

09-02-2010 20:00

zgadzam sie z przedmowca nic dodac nic ujac

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok