Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
8
Nauka języka norweskiego za darmo- marzenie czy realna szansa?

Klub Polski w Norwegii we współpracy z Komitetem ds. kontaktów między ludnością imigracyjną a władzami- w skrócie KIM ( Kontaktutvalget mellom innvandrerbefolkningen og myndighetene), zorganizował debatę, dotycząca sytuacji polskich migrantów w Norwegii.

Najważniejszym problemem trapiącym polską społeczność okazał się brak znajomość języka norweskiego. W dyskusji rozważano: czy Polacy potrzebują darmowej nauki języka norweskiego? W jaki sposób można to osiągnąć, co możemy zrobić? Dlaczego Polacy nie integrują się, nie tworzą silnej organizacji reprezentacyjnej?

Debata odbyła się w niedzielę 21-go lutego o godz. 17.00 w Sali Mariagarden przy Kościele Św. Olafa, na Akersveien 16C w Oslo.

Spotkanie miało na celu zmobilizowanie polskiej mniejszości narodowej do czynnego udziału w polityce, świadomego uczestniczenia i tworzenia życia codziennego.

Spotkanie prowadziła p. Edyta Stylo, prezes Klubu Polskiego w Norwegii.

Komitet, KIM reprezentowali p. Hassan Ali Omar oraz p. Sonia Angelina
Esperanza. Przybyli oni na spotkanie by poinformować o działalności KIM, wysłuchać nękających nas problemów, zaproponować możliwe rozwiązania. Na najbliższym spotkaniu z pozostałymi członkami KIM, przedstawią oni potrzeby polskiej mniejszości narodowej w Norwegii, a potem będą nas reprezentować w rozmowach ze Stortinget. KIM ma za zadanie ułatwienie dialogu między ugrupowaniami mniejszościowymi a władzami.

Pani Edyta Stylo przytoczyła szereg informacji, które unaoczniły jak ważne jest, aby się jednoczyć i działać razem, zmieniając tym samym trudną sytuację migrantów, m.in. Spośród 303 aktywnych organizacji mniejszości narodowych w Oslo tylko 2 są polskie. Okolok. 90% emigrantów z tzw. fali pracowniczej emigracji nadal nie włada norweskim. Emigracja pracownicza jest jedyną grupą mniejszości narodowych w Norwegii, która nie otrzymała jakiejkolwiek pomocy do bezpłatnej nauki j. norweskiego, pomimo tego, ze jest największa.

Podczas debaty Polacy dzielili się najbardziej drażliwymi problemami życia codziennego w Norwegii. Uczestnicy zaangażowali się emocjonalnie i otwarcie opowiadali o tym jak ciężko jest funkcjonować, jako pełnowartościowy obywatel w społeczeństwie, jeśli nie posługuje się komunikatywnie norweskim. Wiele osób nie ma możliwości finansowania kursów, nie może również liczyć na pomoc w swym otoczeniu. Gdy pojawiają się problemy łamania praw w pracy, nie mają gdzie się zwrócić o pomoc, informacje. Często czują się obywatelami drugiej kategorii. Jak mają funkcjonować rodziny, gdzie dzieci uczęszczają do norweskich przedszkoli, szkół; w jaki sposób rodzice władający często jedynie, j. polskim, mogą być wsparciem dla dzieci?

Jak pokonać błędne koło: szukam pracy- wymagany j. norweski- brak
pieniędzy na kurs- brak pracy bądź praca poniżej kwalifikacji?

Z debaty wypłynęło szereg wniosków, m.in. należy przedsięwziąć działania długodystansowe, pamiętać również o "tu i teraz", lecz przede wszystkim skupić się na przyszłości, choćby owoce pracy przyszłoby zbierać za kilka lat; Polacy powinni się integrować i tworzyć grupę, która będzie w stanie reprezentować społeczność polską w Norwegii i walczyć o jej prawa; żadna organizacja nie jest w stanie nam pomóc, jeśli my sami nie zapoczątkujemy procesu działania; jest ogromne zapotrzebowanie na naukę języka norweskiego.

Język jest podstawowym systemem komunikacyjnym, bez znajomości j.norweskiego nie jest możliwa pełna integracja, dialog międzykulturowy, stanowienie o losach polskiej mniejszości.

Chcemy darmowych kursów j. norweskiego? Walczmy o to razem.

Klub Polski w Norwegii wyszedł z inicjatywą tego spotkania w porozumieniu z wieloma innymi organizacjami polonijnymi w Norwegii, min.: Radio Polonia Oslo, Portal MojaNorwegia.pl, polskimi nauczycielami j. norweskiego dla AOF, jak i  Diecezją w Oslo.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Łukasz B

25-02-2010 06:32

Witam ja wogóle się dziwie dlaczego my Polacy od razu nie zaczynamy od nauki tylko najpierw praca a póżniej to już brak chęci. Mimo to jestem za norskkurs free

Mirek Hol

23-02-2010 17:51

Moja skromna rada. Wyrzucic anteny satelitarne, ogladac programy w telewizji norweskiej. Wszystko leci z napisami norweskimi. Ja tak glownie uczylem sie norweskiego. Czytalem rowniez norweskie gazety. Mimo, ze na poczatku sie malo rozumie to naprawde pomaga.
Gdy sie tylko odwiedza polska rodzine, to leci polska telewizja, a glowne tematy rozmow to krytyka Norwegii. Jak z takim nastawieniem integrowac sie w nowym otoczeniu?

Lukasz J.K

23-02-2010 02:05

Co zrobila do dzis Rada Polonii ???

Jak sie z nia skontaktowac ???

Dlaczego wszystko co sie dzieje wsrod tutejszej Polonii nie widzii swiatla dziennego ????

Co pisze o Polakach MSZ

Pozycja w kraju zamieszkania Polonia norweska jako grupa narodowa nie odgrywa znaczącej roli w miejscowym życiu społeczno-politycznym. W odróżnieniu od niektórych grup narodowych z innych kontynentów Polacy nie stworzyli jeszcze skutecznych instrumentów nacisku w celu zapewnienia realizacji praw i interesów. Polonia norweska jest praktycznie niezorganizowana w wymiarze ogólnokrajowym. Brakuje struktury reprezentującej polską społeczność wobec norweskich władz.

Pojedyncze przykłady sukcesu materialnego czy naukowego w żadnym stopniu nie przekładają się na pozycję Polaków jako społeczności. Nie istnieją praktycznie „kanały" wyjścia z życia polonijnego na zewnątrz. ???

Lukasz J.K

23-02-2010 02:04

Jak dlugo bedziemy nie mowami w tym kraju ??? Nie wspominam o jezyku mowie o naszej kulturze, naszym potencjale spolecznym przywiezionym z POLSKI

Czy kiedykolwiek zaczniemy sobie pomagac wzajemnie zamiast sie klocic ???

Jak do dej pory norweskie media koncentruja sie na sensacjach.Kiedy zaczna sie interswowac nami jako ludzmi godnymi do nasladowania ???

Czy znami az tak zle

A co do Rady Polonii

Konkrety Konkrety Konkrety!!!!!
Rada Jest wiec niech dziala a nie tylko narzeka. Najlepiej sie oglda z boku i komentuje

Ludzie obudzcie sie czas najwyzszy dzialac wspolnie

Lukasz J.K

23-02-2010 01:56

Polacy skupiają się wokół polskich parafii katolickich, niektóre środowiska na forach internetowych. Są to jednak grupy zamknięte, bez możliwości włączenia się osób nieznających języka polskiego.

marek cichosz

22-02-2010 21:57

dziękuje za informacje i tylko czekam na taką szansę.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok