
Pomalowana wieża kontroli lotów Fot. sigurdutsola |
Trójmiejski artysta i bolid Kimiego Raikkonena
Mariusz Waras pochodzi z Gdyni, gdzie ma swoją pracownię. Poza tym pracuje w gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Tam m.in. wykłada projektowanie graficzne. A poza tym: maluje. Jego murale powstają - jak sama nazwa wskazuje - głównie na murach domów i innych obiektów w przestrzeni miejskiej. Ale nie tylko.
W lipcu tego roku M-city ozdobił malunkiem... bolid Kimiego Raikkonena, kierowcy Formuły 1.
Jak sam o tym mówi:
- Z propozycją współpracy wyszła firma sponsorująca drużynę Lotus 1. Zgodziłem się. W ramach rocznego kontraktu pojawiła się szansa pomalowania bolidu. Było to o tyle trudne, że pojazd składa się z nierównych powierzchni, jest śliski i dlatego trzeba pracować ostrożnie. Poza tym wszystko odbywało się pod presją czasu i kamer, ale ostatecznie udało się wykonać projekt.
Pomalowany bolid wprawdzie nigdy nie wyjechał na tor, ale był pokazywany w relacjach telewizyjnych z wyścigu Formuły 1 w Budapeszcie, gdzie zaprezentowano go po raz pierwszy.
![]() |
Pomalowany bolid Raikkonena i mural w hangarze teamu Lotus 1 Fot. eratuszgdynia.pl |
Miasta świata
Wiele murali Mariusza Warasa można zobaczyć w Trójmieście: na jednym z bloków na gdańskim osiedlu Zaspa, na tyłach kina Neptun, na budynku Algi w Sopocie, czy na rogu ulic Żeromskiego i Świętego Wojciecha w Gdyni.
![]() |
Transatlantyki - mural Mariusza Warasa w Gdyni Fot. streetartnews |
Ale na jego prace można natknąć się w przestrzeni miejskiej metropolii na całym świecie: w Sao Paulo, Londynie, Pradze, Budapeszcie... Teraz do tych miast dołączyło Stavanger.
Nuart Streetart Festival i wieża kontroli lotów
Ostatnim dziełem Mariusza Warasa jest mural na wieży kontroli lotów lotniska Sola w Stavanger, który został ukończony kilka dni temu.
Jak mówi sam M-city, coraz częściej dostaje nietypowe zlecenia. To zadanie było niezwykłe z dwóch względów: po pierwsze, mimo iż wieża kontroli lotów jest obiektem strategicznym, nikt nawet nie próbował ingerować w projekt, czy kolorystykę. Po drugie: to największy pod względem powierzchni budynek, jaki zdarzyło się malować artyście. Wieża lotniska w Sola ma 40 metrów wysokości, a do pomalowania było 600 metrów kwadratowych.
![]() |
Prace przy tworzeniu wielkopowierzchniowego graffiti na wieży kontroli lotów w Stavanger Fot. nuartfestival.no |
Mural na wieży powstał w ramach festiwalu sztuk ulicznych Nuart (Nuart Street Festival). Tworzenie go trwało sześć dni, z czego pierwszy zajęło ustawianie rusztowań. Jak przyznał artysta, wykonanie tego muralu stanowiło największe wyzwanie w jego dotychczasowej karierze. Ponadto, nim wyjechał ze Stavanger, nie miał nawet okazji, by dokładniej przyjrzeć się swemu dziełu po rozebraniu rusztowań:
- Nawet nie zdążyłem zobaczyć efektów na żywo, ale chyba wszyscy byli zadowoleni - podsumował.
![]() |
Ukończony mural. Fot. streetartnews.net |
Podoba się Wam nowy "image" wieży kontroli lotów na Sola?
Na podstawie: eratuszgdynia.pl. streetartnews.net, trojmiasto.pl
To może Cię zainteresować
02-10-2013 23:54
0
0
Zgłoś
24-09-2013 16:07
0
0
Zgłoś
23-09-2013 18:08
0
0
Zgłoś