Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

4
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Polacy w Norwegii

Kiedy „500+”, a kiedy barnetrygd? [TO MUSISZ WIEDZIEĆ]

Iga Jaruszewska

02 lipca 2017 08:00

Udostępnij
na Facebooku
5
Kiedy „500+”, a kiedy barnetrygd? [TO MUSISZ WIEDZIEĆ]

Polacy, którzy pracują w Norwegii i wychowują dzieci, mogą liczyć na różnego rodzaju wsparcie finansowe. Fot. fotolia - royalty free

Polacy, którzy pracują w Norwegii i wychowują dzieci, mogą liczyć na różnego rodzaju wsparcie finansowe, między innymi zasiłek rodzinny (barnetrygd) i fundusze z polskiego programu „500+”. Wyjaśniamy, na czym polega różnica pomiędzy tymi świadczeniami i komu one przysługują.
Od czasu wprowadzenia programu rządowego „Rodzina 500+”, warunki pobierania norweskiego zasiłku rodzinnego przez Polaków uległy zmianie. Istnieją określone zasady, które regulują wysokość pobieranych świadczeń zarówno w kraju rodzinnym, jak i w Norwegii.
Reklama

Barnetrygd – na czym polega?

Barnetrygd, czyli zasiłek rodzinny, to podstawowe świadczenie socjalne na dzieci w wieku 0-18 lat, które można uzyskać z Norwegii. Barnetrygd przysługuje każdemu dziecku od momentu urodzenia, do osiągnięcia pełnoletności, jeśli jego rodzic:

– pracuje w Norwegii,
– odprowadza składki socjalne w Norwegii,
– pobiera opodatkowane zasiłki– tj. chorobowy, macierzyński, ojcowski lub dla osób bezrobotnych.

Jeżeli ktoś pracuje w Norwegii, ale posiada meldunek z dzieckiem w innym kraju EOG i jest jego prawnym opiekunem, to także nabywa prawo do pobierania barnetrygd. Kwota przypadająca na jedno dziecko wynosi 970 koron. W przypadku samotnego rodzica kwota ta może dodatkowo zostać rozszerzona o kolejne 970 koron.

Natomiast, jeśli rodzic pobiera również w Polsce podobne świadczenia na dziecko, zostanie mu wypłacona różnica pomiędzy zasiłkiem norweskim a kwotą otrzymywaną z tego tytułu w kraju rodzinnym (jeżeli kwota norweskiego barnetrygd jest wyższa od polskiego „500+”).

Program „500+” – kiedy przysługuje?

„500+” to świadczenie przydzielane jako pomoc w wychowywaniu niepełnoletnich dzieci. Ci, którzy mają pod opieką tylko jedno, muszą spełnić kryterium dochodowe (dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie może przekroczyć 800 zł netto), natomiast od drugiego dziecka wysokość otrzymywanego wynagrodzenia nie ma znaczenia.

Należy pamiętać, że dochód osiągnięty w krajach UE i EOG (np. w Norwegii) wlicza się w dochód rodziny. W Polsce zasiłek określa się jako świadczenie wychowawcze, jednak w kontekście ustawodawstwa międzynarodowego „500+” traktuje się jak zwykłe świadczenie rodzinne, a więc pełni taką samą rolę jak np. barnetrygd.

Kiedy barnetrygd, a kiedy „500+”?

Ogólna zasada wynikająca z ustawy o pomocy w wychowywaniu dzieci brzmi następująco:

Świadczenie wychowawcze („500+”) nie przysługuje tym rodzinom, które już pobierają za granicą świadczenie o podobnym charakterze. Zatem, nie można uzyskiwać barnetrygd w Norwegii oraz „500+” w Polsce jednocześnie. Świadczenia realizuje tylko jedno z państw – pierwszeństwo ma to, w którym pracuje się zarobkowo.

Często jednak jest tak, że oboje rodziców pracuje w różnych krajach. Wówczas świadczenia wypłaca to państwo, na terenie którego zameldowane są dzieci – jeśli mieszkają w Norwegii, to prawo do wypłacenia zasiłku rodzinnego automatycznie ma państwo norweskie. Jeśli natomiast dzieci mieszkają w Polsce, to świadczenie na pierwsze dziecko wypłaca Norwegia, natomiast drugie (i każde kolejne) korzysta ze świadczeń „500+”. Jest to jednak drugorzędne kryterium i bierze się je pod uwagę tylko w wyżej przedstawionym przypadku.

Podsumowując, w Polsce prawo do świadczenia rodzinnego „500+” na pierwsze dziecko można zdobyć tylko, jeśli nie przekroczy się określonego w ustawie dochodu maksymalnego. Zatem osoby, którym nie przysługuje „500+” na pierwsze dziecko w Polsce z powodu wysokiego dochodu, otrzymują zasiłek na to dziecko z Norwegii.

źródło: program500plus.pl
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


MultiNOR Konsultant

13-07-2017 08:21

miti35 napisał:
Czy jest szansa odzyskac pieniadze w Polsce za te miesiace ,ktore NAV nakazalzwrocic?
Zasiłek 500+ w Polsce w takiej sytuacji powinien zostać zwrócony do momentu, w którym osoba zainteresowana powinna pobierać świadczenie w Polsce, nawet od 01.04.2016.

Więcej informacji: www.multinor.no/zasilek-na-dzieci/zasilek-rodzinny.html

Mieczyslaw Jarosz

12-07-2017 23:22

Czy jest szansa odzyskac pieniadze w Polsce za te miesiace ,ktore NAV nakazalzwrocic?

Piotrek MMM

03-07-2017 19:30

Mi w Norwegii, nie dość że nie przyznali barnetrygd na drugie dziecko (mam dwójkę), to ponieważ w Polsce teraz płacą więcej niż w Norwegii to nawet odliczają mi tą różnicę z zasiłku na pierwsze dziecko (dostaję 912kr zamiast 970kr).
Dodatkowo straciłem zasiłek za 10 miesięcy (bardzo dużo pieniędzy!) ponieważ przez te 10 miesięcy czekałem na rozpatrzenie wniosku z NAV. NAV przysłał decyzję odmowną, więc złożyłem wniosek o 500+ w Polsce. Ale że w Pl nie wypłacają zasiłku wstecz, to jestem te 10 miesięcy stratny. Wniosek jest rozpatrywany w Pl już 5 miesięcy. Zobaczymy.
Proponuję wszystkim składać w Pl wniosek od razu na wszystkie dzieci, pomino że z góry wiadomo że na 1-sze się niedostanie. Taka odmowna decyzja na 1-sze dziecko bedzie potrzebna do NAV żeby czasem nie zabrali Barnetrygd na pierwsze też.

patryk kowal

03-07-2017 15:42

Powinniście jeszcze dodać, ze Ci którzy maja więcej niż jedno dziecko w Polsce i nie złożyli wniosku o 500+ to musza zrobic to jak najszybciej bo nav zabiera pieniądze za jedno od 1.04. 2016. Ja już im oddałem i dużo innych osób. Teraz biorę na jedno dziecko w Polsce, a na drugie w Norwegii.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok