Dzień Flagi RP. Dziś swoje święto ma także Polonia

Polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. stock.adobe.com/standardowa/FOTOWAWA

ssb
Szanowni Państwo, Drodzy Rodacy,
Z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą, Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Święta Konstytucji 3 Maja, pragnę złożyć Państwu najserdeczniejsze życzenia i z najwyższym szacunkiem podziękować za wierność korzeniom, troskliwe pielęgnowanie polskości, podtrzymywanie narodowego ducha, ojczystej mowy, tradycji i kultury polskiej oraz budowanie dobrego wizerunku Polski, dobrego imienia Polaków w Norwegii i wysokiej pozycji naszego Narodu w świecie.
Uchwalenie Ustawy Rządowej przez Sejm Wielki w dniu 3 maja 1791 r. było wielkim wydarzeniem nie tylko w dziejach Polski, ale i w dziejach świata. Jako Naród – mamy prawo do wielkiej dumy: naszym wielkim dorobkiem, na którym wzorowały się inne państwa Europy i świata jest Konstytucja 3 Maja, stanowiąca rewolucyjne rozwiązania ustrojowe, przyjęta przez reprezentację narodu. To my, Polacy, pokazaliśmy światu wzór parlamentaryzmu, wzór budowania nowoczesnego ustroju państwowego, ale także wzór myślenia o sytuacji Ojczyzny.
W Dniu Święta Polonii i rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, która dla Polaków stała się symbolem i źródłem niepodległości, życzę Państwu, zdrowia, optymizmu, radości i sukcesów na polu rodzinnym i zawodowym. Życzę niezłomności i siły ducha, dalszego umacniania znaczenia Polonii w Norwegii, rozwoju edukacji polonijnej oraz wspólnego świętowania polskości i celebrowania naszych wartości narodowych – pod dumnie powiewającą, naszą piękną, biało-czerwoną Flagą.
Z poważaniem,
Anna Śmiałek-Grzyb
Konsul RP
Dzień Polonii i Polaków za Granicą ustanowiono w 2002 roku. Jego inicjatorem był Senat RP. Uchwała ustanawiająca Święto mówi o zapewnieniu emigrantom praw mniejszości narodowej, rozwijaniu języka ojczystego języka, a także o promowaniu polskiej kultury.
Dzień Polaków za Granicą ma również podkreślić wkład Polonii w odzyskiwanie przez Polskę niepodległości.
Biało-czerwona
Polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła, godła RP, i bieli Pogoni – rycerza galopującego na koniu, będącego godłem Litwy.
Oba godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Dlatego też na fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła.
Barwy biała i czerwona zostały uznane za narodowe po raz pierwszy 3 maja 1792 roku, podczas pierwszej rocznicy obchodów uchwalenia konstytucji. Natomiast pierwsza regulacja prawna polskiej flagi została przyjęta w uchwale przez Sejm Królestwa Polskiego w 1831 roku.
ssb, mojanorwegia, gov.pl

To może Cię zainteresować