Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

5
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Polacy w Norwegii

Dzień Flagi RP. Dziś swoje święto ma także Polonia

Natalia Szitenhelm-Smeja

02 maja 2022 07:39

Udostępnij
na Facebooku
Dzień Flagi RP. Dziś swoje święto ma także Polonia

Polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. stock.adobe.com/standardowa/FOTOWAWA

2 maja to Dzień Flagi RP, a także Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Polacy od lat stanowią w Norwegii najliczniejszą grupę imigrancką.
Zgodnie z najnowszymi danymi Centralnego Biura Statystycznego (SSB) opublikowanymi w marcu 2022, nad fiordami mieszka obecnie 105,5 tys. osób polskiego pochodzenia. Ponadto, jak informuje SSB, Polacy to grupa, która w ostatnim roku najbardziej wzrosła liczebnie, co ma miejsce już kilka lat z rzędu. Na początku 2022 mieszkało w kraju o 3,3 tys. Polaków więcej niż rok wcześniej.
Poniżej: na wykresie widać, jak dużą przewagę liczebną mają Polacy nad innymi nacjami zamieszkującymi Norwegię. Litwinów, drugich co do liczebności w kraju fiordów, jest o ok. 60 tys. mniej niż polskich obywateli. Czarnym kolorem oznaczono liczbę Polaków w Norwegii, zaś zielonym - liczbę dzieci urodzonych w polskich rodzinach - wynosi ona prawie 16 tys.

ssb

Szanowni Państwo, Drodzy Rodacy,

Z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą, Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Święta Konstytucji 3 Maja, pragnę złożyć Państwu najserdeczniejsze życzenia i z najwyższym szacunkiem podziękować za wierność korzeniom, troskliwe pielęgnowanie polskości, podtrzymywanie narodowego ducha, ojczystej mowy, tradycji i kultury polskiej oraz budowanie dobrego wizerunku Polski, dobrego imienia Polaków w Norwegii i wysokiej pozycji naszego Narodu w świecie.

Uchwalenie Ustawy Rządowej przez Sejm Wielki w dniu 3 maja 1791 r. było wielkim wydarzeniem nie tylko w dziejach Polski, ale i w dziejach świata. Jako Naród – mamy prawo do wielkiej dumy: naszym wielkim dorobkiem, na którym wzorowały się inne państwa Europy i świata jest Konstytucja 3 Maja, stanowiąca rewolucyjne rozwiązania ustrojowe, przyjęta przez reprezentację narodu. To my, Polacy, pokazaliśmy światu wzór parlamentaryzmu, wzór budowania nowoczesnego ustroju państwowego, ale także wzór myślenia o sytuacji Ojczyzny.

W Dniu Święta Polonii i rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, która dla Polaków stała się symbolem i źródłem niepodległości, życzę Państwu, zdrowia, optymizmu, radości i sukcesów na polu rodzinnym i zawodowym. Życzę niezłomności i siły ducha, dalszego umacniania znaczenia Polonii w Norwegii, rozwoju edukacji polonijnej oraz wspólnego świętowania polskości i celebrowania naszych wartości narodowych – pod dumnie powiewającą, naszą piękną, biało-czerwoną Flagą.

Z poważaniem,

Anna Śmiałek-Grzyb

Konsul RP

Dzień Polonii i Polaków za Granicą ustanowiono w 2002 roku. Jego inicjatorem był Senat RP. Uchwała ustanawiająca Święto mówi o zapewnieniu emigrantom praw mniejszości narodowej, rozwijaniu języka ojczystego języka, a także o promowaniu polskiej kultury.

Dzień Polaków za Granicą ma również podkreślić wkład Polonii w odzyskiwanie przez Polskę niepodległości.

Biało-czerwona

Dziś obchodzimy również Dzień Flagi RP. Sejm uchwalił święto w 2004 roku, dzień po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej. Data była nieprzypadkowa, bo między dwoma świętami państwowymi - pierwszomajowym Świętem Pracy i obchodami uchwalenia Konstytucji 3 maja.

Polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła, godła RP, i bieli Pogoni – rycerza galopującego na koniu, będącego godłem Litwy.

Oba godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Dlatego też na fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła.

Barwy biała i czerwona zostały uznane za narodowe po raz pierwszy 3 maja 1792 roku, podczas pierwszej rocznicy obchodów uchwalenia konstytucji. Natomiast pierwsza regulacja prawna polskiej flagi została przyjęta w uchwale przez Sejm Królestwa Polskiego w 1831 roku.

Jak co roku zachęca się wszystkich Polaków, by wywiesili polską flagę. Np. biuro programu „Niepodległa”, pod auspicjami Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zaprasza wszystkich do włączania się do akcji #mojaflaga. Już 2 maja każdy, niezależnie od miejsca zamieszkania, wieku itp. może wywiesić flagę, a następnie opublikować jej zdjęcie w mediach społecznościowych z hasztagiem #mojaflaga.
Niepodległa - #MojaFlaga // 2022
Z kolei Ambasda RP w Oslo zachęcado publikowania zdjęć w social mediach w biało-czerwonej ramce oznaczonej #BiałoCzerwonaŁączy oraz #UnitedUnderPolishFlag.


ssb, mojanorwegia, gov.pl
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok