
„Chcemy, by to był dom otwarty,w którym Polacy będą się czuli jak u siebie, a wszyscy którzy interesują się Polską mogli dowiedzieć się więcej o naszym kraju".„Stworzenie Domu Polskiego uważamy za ważne wydarzenie dla umocnienia przyjaźni między naszymi narodami i krajami"-takie słowa można było usłyszeć we wtorek 22 września 2009 podczas inauguracyjnego spotkania w Domu Kultury Polskiej w Oslo-Sandvika.
Planuje się by obiekt posiadał właściwą infrastrukturę w postaci; wyposażonej sali konferencyjnej, edukacyjnej i koncertowej, a także część gastronomiczną i część hotelową z potrzebnymi pokojami gościnnymi,zapewniając w ten sposób możliwość realizacji programów polsko – norweskich w ramach Europejskiego Obszaru Gospodarczego”. – czytamy w sierpniowym wydaniu biuletynu Związku Polaków w Norwegii.
Prezes
Związku Polaków w Norwegii Jerzy Jankowski dodaje:
-
Zdajemy sobie sprawę, że nie jesteśmy w stanie takiego obiektu
utrzymać ze składek członkowskich, więc ów wariant hotelowo –
gastronomiczny ma nam w tym pomóc. Od lat staramy się o miejsce,
które mogłoby stanowić wizytówkę Polaków w Norwegii. Miejsce, w
którym można by prezentować polską kulturę poza naszą ojczyzną.
Miejsce, w którym my, Polacy moglibyśmy brać udział w życiu
zarówno tego kraju, Norwegii, i w którym moglibyśmy służyć
krajowi naszych dziadków.
W Domu Polskim organizowano by wystawy polskich artystów, koncerty, spektakle, spotkania, różne formy edukacji kulturalnej. – Chcielibyśmy, by to miejsce było wypełnione treścią kultury Polski, aby było otwarte dla Norwegów. – mówi Wojciech Sobieski, członek Związku Polaków Norwegii . - Jest sporo pomysłów, trudno to w tej chwili rozpatrywać, lecz to kwestia przyszłości. Tymczasem zaczynamy TUTAJ, by uruchomić tę aktywność i nadać jej kierunek.
Przy długim rzędzie stołów we wtorkowy wieczór zasiedli razem przedstawiciele różnych organizacji polonijnych w Norwegii, aby podczas tego inauguracyjnego spotkania wspólnie przedyskutować wszelkie ewentualne formy funkcjonowania tej od dawna oczekiwanej instytucji. Liczne pomysły i inicjatywy, które wyszły ze strony gospodarzy - działaczy Związku Polaków, przedstawicieli Dyskusyjnego Klubu Polskiego, Klubu Zdobywców, portalu Moja Norwegia i innych organizacji, jak również osób nie zrzeszonych, wydały się wypełnić harmonogram funkcjonowania Domu po brzegi.
Na najbliższe tygodnie zaplanowano już zabawy taneczne, zawody brydżowe, kursy tańca towarzyskiego i inne ciekawe wydarzenia. Tutaj także Klub Zdobywców znajdzie stałe miejsce spotkań swych członków, zarówno sekcji fotograficznej, jak i turystycznej. W przyszłości znajdziemy tu także otwarte przedszkole, scenę teatralną i muzyczną i oczywiście miejsce, gdzie będzie można świętować uroczystości zakorzenione w kalendarzu tradycji polskich.
Związek Polaków w Norwegii jest wciąż otwarty na nowe inicjatywy i przedsięwzięcia.
Teraz wystarczy tylko działać by stworzyć prawdziwy „POLSKI DOM”
Dariusz
Wojdyga - dariusz@mojanorwegia.pl
Fot. Krzysztof Borowiak

To może Cię zainteresować