Polacy w Norwegii

Coraz więcej Polaków wraca. Ale nie z Norwegii

Anna Moczydłowska

25 lipca 2017 08:00

Udostępnij
na Facebooku
1

Polacy najczęściej wracają z emigracji w Wielkiej Brytanii. Na zdj.: lotnisko Luthon wikimedia.org/ CC-BY-SA-3.0/Jnpet

Wracają głównie z Wielkiej Brytanii i Niemiec, a przeprowadzka do Polski kosztuje ich średnio 1757 złotych. Raport firmy Clicktrans.pl pokazuje, że Polacy z roku na rok coraz częściej decydują się na powrót do kraju. Nie dotyczy to jednak krajów skandynawskich, bo z mieszkania w nich rezygnuje zaledwie niewielka garstka.
Reklama
Z analiz wynika, że osoby, które wracają lub przenoszą się do Polski, najczęściej przyjeżdżają z Wielkiej Brytanii (50 proc. ankietowanych), Niemiec (20 proc.), Włoch (5 proc.), Francji (4 proc.), Holandii (3 proc.) i Belgii (3 proc.).

Z analizy 10 232 zleceń użytkowników serwisu dotyczących przeprowadzek w okresie od stycznia 2011 roku do marca 2017 roku wynika, że najczęściej przeprowadzamy się do dużych miast z kawalerki lub mieszkania dwu- i trzypokojowego. Najczęściej zabieramy ze sobą rzeczy o wadze 100-300 kg i zamawiamy kompleksową usługę (z rozładunkiem i załadunkiem). 

Już w pierwszych trzech miesiącach 2017 roku zrealizowano prawie trzykrotnie więcej zleceń przeprowadzek do Polski niż z Polski za granicę. Optymistyczne dane nie dotyczą jednak Norwegii, bo tu odsetek wracających wynosi zaledwie 2 proc. 

Jednocześnie dane Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) wskazują, że w zeszłych latach nastąpił wzrost liczby osób przebywających w krajach europejskich nienależących do UE. W samej Norwegii w 2015 r. przebywało oficjalnie 84 tysiące Polaków.

Cały raport do przeczytania >>> TUTAJ

Czy to oznacza, że w Norwegii wciąż żyje się dobrze i Polacy mieszkający tam nie myślą o powrocie do ojczyzny?
Chciałbyś wrócić do Polski na stałe?
Tak, bardzo!
Tak, ale wiem, że to byłoby nierozsądne
Nie, dobrze mi w Norwegii
Jeszcze o tym nie myślałem
Głosuj
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


PolskaKrew i

25-07-2017 14:20

tusk wracaj.... cela czeka !!!

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram