Polacy w Norwegii

„Co mogą zrobić dzisiaj, to robią za tydzień” – 5 rzeczy, których nie lubicie w Norwegach

Emil Bogumił

29 lutego 2020 08:00

Udostępnij
na Facebooku
11

Polscy kierowcy często narzekają na jazdę Norwegów. Fot. Adobe Stock, licencja standardowa

„Norwegia nadaje się tylko do tego, żeby szybko odłożyć kasę i uciekać”. Komentarze krytykujące Norwegów i kraj fiordów codziennie ukazują się na naszym portalu oraz w grupach polonijnych. Które z nich pojawiają się najczęściej?
Nieudolni kierowcy, flegmatycy, fałszywi i zamknięci w sobie – to tylko niektóre z cech, które przypisywane są w Polsce mieszkańcom Norwegii. Jeśli w dyskusji albo komentarzu padnie słowo „Norek”, to już wiadomo, że dalsza część wypowiedzi poświęcona będzie krytykowaniu Skandynawów.

1. „Norwegia to ojczyzna flegmatyków”

– Opieszałość w urzędach i ogólnie flegmatyzm. Denerwuje mnie to jak cholera. W życiu w ślimaka się nie zamienię, bo mam słowiański temperament – twierdzi jedna z użytkowniczek naszego forum. Krytykowanie Norwegów za odwlekanie różnych spraw i opieszałość należy do jednych z najczęściej spotykanych wśród polonii.
Komentarz z forum MN
Komentarz z forum MN
Niektórym norweska powolność nie przeszkadza. Wręcz przeciwnie, dostosowują się do sytuacji. – To wręcz cudowne uczucie, kiedy nie ma żadnego powodu, by odczuwać parcie w pracy. Jeśli to absurd, to kocham norweskie absurdy – możemy przeczytać na forum.
Komentarz z forum MN
Komentarz z forum MN

2. „Norweski uśmiech to tylko pozory”

Część Polaków, która funkcjonuje na co dzień w Norwegii, uważa, że mieszkańcy tego kraju są wyjątkowo fałszywi. – Niby zawsze powiedzą „cześć”, ale pod płaszczykiem miłego uśmiechu często kryje się chamstwo i dwulicowość. Mieszkam tu ponad 10 lat i, szczerze mówiąc, z roku na rok nie lubię ich coraz bardziej. Mało jest porządnych obywateli. Większość będzie prawić komplementy, a za plecami obgadywać. Niestety, nie traktują nas tu dobrze – uważa pan Michał.
Komentarz z forum MN
Komentarz z forum MN
Jeśli nie przepadasz za szybkim wchodzeniem w bliższą relację, Norwegia może być dla ciebie idealnym rozwiązaniem. – Wchodzenie w głębsze relacje jest tu utrudnione, ale mnie na przykład odpowiada taki styl bycia. Nie muszę być zaraz czyimś przyjacielem, żeby być z nim w dobrych relacjach – twierdzi pani Anna.
Komentarz zamieszczony na Facebooku
Komentarz zamieszczony na Facebooku

3. „Norwegowie to kiepscy kierowcy”

Trudno stwierdzić, czy Polonia norweska gorzej ocenia taryfikator mandatów w kraju fiordów, czy rodowitych mieszkańców, którzy prowadzą tam samochody. Wśród błędów, które wytykają Polacy, pojawiają się: brak używania kierunkowskazu, nieumiejętna zmiana świateł oraz słaba technika jazdy.
Komentarz zamieszczony na Facebooku
Komentarz zamieszczony na Facebooku
Bardziej radykalne osoby uważają, że część Norwegów powinna… porzucić samochody i przesiąść się do komunikacji miejskiej. Komentujący krytycznie oceniają także norweską modę na kupowanie pojazdów elektrycznych.
Komentarz z forum MN
Komentarz z forum MN

4. „Norwegia to kraj rozpusty!”

– Sami oszuści i nieroby, świntuchy i pijący, rozpustne dziewczyny i zacofani mężczyźni. W całym kraju nie ma nic ciekawego! – napisał jeden z użytkowników naszego forum. Polacy krytykują również tzw. one night stand, czyli modę na przygodny stosunek seksualny, często z nieznajomą osobą. Według Polonii, w kraju fiordów irytująca jest również duża ilość narkomanów.
Komentarz z forum MN
Komentarz z forum MN
Niektórym przeszkadza także obecność homoseksualistów. Co więcej, pojawiają się komentarze, że Oslo przyciąga również narkomanów oraz prostytutki z Polski.
Komentarz z forum MN
Komentarz z forum MN

5. „Śmieszy mnie narzekanie innych imigrantów”

– Mnie nic nie denerwuje. Jestem zadowolona, że tu jestem. – Na forum oraz facebookowych grupach pojawiają się również komentarze, które schlebiają mieszkańcom Norwegii. Część Polonii krytykuje za to swoich rodaków. – Nie rozumiem ludzi, którzy mieszkają tu wiele lat i ciągle narzekają, że jest źle. Proponuję powrót do cudownego kraju, jakim jest Polska – napisała jedna z grupowiczek.
Komentarz zamieszczony na Facebooku
Komentarz zamieszczony na Facebooku
– Marudny Polaku, zamiast marudzić i narzekać, zapewne siedząc w kuchni przy stole z podobnymi sobie, wyjdź na słońce i usiądź w parku. Przeczytaj książkę, idź do muzeum (w samym Oslo jest kilkadziesiąt obiektów do zwiedzania), pospaceruj po plaży, zaznaj kultury i historii – puentuje jeden z użytkowników naszego forum.
Norweskie cechy, które denerwują Polaków, to temat kontrowersyjny. Zawsze wywołuje gorące dyskusje. Wśród Polonii mieszkającej w kraju fiordów znajdują się też takie osoby, które kochają ten kraj i na pewno nie wrócą z powrotem do Polski.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
voodoo31

27-03-2020 08:55

Każdy ma inne odczucia. Moim zdaniem należy szanować i akceptować ich takimi jacy są bo są gospodarzami i są u siebie. Nikt nikogo nie zmusza żeby tam wyjechać. Polacy również mają w sobie masę złych cech, chociażby rzucają kłody pod nogi innym Polakom, często czują się jak u siebie bardziej niż gospodarze i wszystko im się należy, ponadto bardzo często nie potrafią się zachować, dlatego widząc pewnego typu towarzystwo z daleka nie odzywam się już w naszym języku bo zwyczajnie wstydzę się w sklepie czy na ławce w parku. A flegmatyzm? Mi to pasuje, wolę to niż naszą polską sraczkę że wszytko jest na wczoraj raz raz.

xXKarolsXx

02-03-2020 09:34

Wszystkie te podpunkty (oprócz pierwszego bo Polska to bardzo stresujący kraj) mogłabym przyczepić i polsce (tym bardziej 3.4.5.). W Polsce wcale nie jest lepiej, a jak coś nie pasuje to wyjedź do innego kraju... A nie przepraszam, tego nie zrobisz bo pieniążki

Xx1

01-03-2020 19:04

A my jacy jesteśmy? Dziś piszemy co piszemy o Norwegach a jutro uśmiech od ucha do ucha przed klientami, przełożonymi a rodakom kłody pod nogi... Myśle ze to dużo lepsze niż mówić wprost to co się myśli, oczywiście sa granice politycznej poprawności. W Polsce „pani Grażynka” w urzędzie może humor na cały dzień popsuć bo ona po rodzinie ma stanowisko i nie musi być miła, może być sobą... Norwegowie nie są tacy źli mnie najbardziej w nich drażni dyskryminacja innych narodowości w pracy czy na rynku.

Jacek Trzeciak

01-03-2020 17:20

To prawda. Ale często wplata w tę fikcję literacką wiele wątków historycznych, gospodarczych i społecznych. Daty, dane statystyczne. Reszta to rzeczywiście fikcja.

boj fra oszlo

01-03-2020 14:47

jacekt napisał:
Poczytajcie troche norweskich autorów. Jezeli sami piszą o zakłamaniu i obludzie swoich rodaków to coś w tym jest. Odsyłam do znakomitych kryminałów Jo Nesbo.


...Jo pisze kryminaly,wiec glownie jest to fikcja literacka...

Jacek Trzeciak

01-03-2020 14:29

Poczytajcie troche norweskich autorów. Jezeli sami piszą o zakłamaniu i obludzie swoich rodaków to coś w tym jest. Odsyłam do znakomitych kryminałów Jo Nesbo.

Małgorzata Gosiek

01-03-2020 13:09

Bardzo lubię ten kraj za jego mentalność. Mieszkam w mieście, gdzie spokojnie wieczorem mogę wyjść na spacer lub pobiegać. Kiedy się zamyšlę, nikt mnie nie rozjedzie samochodem. Co do samych Norwegów, nic złego z ich strony mnie nie spotkało. Wręcz przeciwnie. Starsi ludzie sympatyczni, a młodzi pomocni, kiedy trzeba. To że komuś wydaje się ich zachowanie hipokryzją, to jego sprawa. Tak jakby wśród Polaków jej nie było. Ich kraj, ich mentalność, ich zwyczaje, ich prawa. I jeśli to komuś przeszkadza, droga wolna. Granica nie jest zamknięta.

boj fra oszlo

01-03-2020 09:07

Nieudolni kierowcy, flegmatycy, fałszywi i zamknięci w sobie –zamieńmy troche1
nieudolni kierowcy,chamscy,plotkarze,fałszywi lizusi..
jest taki jeden narut słowiański ,który zagranicą przejawia wszystkie powyższe cechy

Cleo

01-03-2020 06:37

Rada jest prosta i niektórym znana. Masz jakiś problem to wy***dalaj

marekczarnota Czarnota

29-02-2020 23:20

Witam pracuję tutaj już około 10 lat czytając te wszystkie artykuły ,około 95% nie są kłamstwem ale każdy z nas jest inny ma swoje odczucia i inne przeżycia także nie sugerujemy się na kilkudziesięciu wypowiedziach

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram