Sprawdź ratę
pożyczki w Norwegii

Sprawdź

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr

1


Agnieszka Silska (32) (z lewej) i Lilia Grube (33), to
 osoby które  min.udzieliły wywiadu w książce
o Polakach w Norwegii "Polakk"
Foto: Ellen Reiss/Frekk Forlag
MŁODZI POLACY NORWEGII: Norwegia daje mi wolność, której wcześniej nie miałam. Czuję zintegrowana, choć nie jestem Norweżką i wcale nie chcę być bardziej norweska". To fragment tekstu, z książki pt.
"De er kommet for å bli «Polakk» Hvordan vil det gå?", którą od 16 marca, można kupić w Narvesenie.

Dziś Polacy stanowią największą grupę imigrantów w Norwegii. Teraz sytuacja ta, dokładnie odwzorowana została w postaci książki,
wydawnictwa Frekk Forlag «Polakk». pt.: "Polakk", na którą składają się reportaże i rozmowy z Polakami, przeprowadzonymi w Polsce i Norwegii.

Po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej, rozpoczęła się masowa emigracja na całego", mówi Kristian Meisingset, redaktor wydawnictwa Frekk Forlag, jeden z autorów książki «Polakk».

Meisingset
przy współpracy Aleksandry Kaweckiej i Elżbiety Czapki za pomocą książki chcą ukazać, że mieszkający i pracujący w Norwegii Polacy, to nie jedna grupa, ale znaczna liczba jednostek, różnorodność - młodzi, starzy, rodzice, osoby samotne, robotnicy, inżynierowie, naukowcy, kobiety i mężczyźni.

Meisinget zaznacza, że wielu wyjeżdża, ale wraca z powrotem, wielu osiedla się tu na stałe. Autorzy są, więc zainteresowani w promowaniu kwestii, co będzie dalej?

Przód książki zdobi Agnieszka Silska, która jako jedna z wielu, udzieliła wywiadu.
polakk-ksiazka.jpg
Okładka książki "Polakk"


 - Jesteś Norweżką czy Polką?

- Jestem Polką
„..Mentalnie jestem w dwóch miejscach przez cały czas,
chociaż jestem fizycznie w Norwegii w przeważającej części.
Kiedy jestem w Polsce, czuję się jak turysta...”

Agnieszka Silska


- Ile Norweżką?

- 20 procent. Ale ja nie chcę być więcej.

Agnieszka śmieje się. Ma 32 lata i mieszka w Norwegii od 2003 roku.

Czy 20 procent wystarczy, by mieszkać w Norwegii?

- Tak, absolutnie! Agnieszka śmieje się ponownie.

- Czy jest możliwe, aby Polak stał się Norwegiem?

- Nie .....

W ramach promocji książki 17 marca o godzinie, wydawnictwo zorganizowało debatę zatytułowaną „Polacy zostają. Codalej?”, która odbyła się w Cafe Mir w Oslo. Panel stał się okazją do dyskusji o problemach sprawach związanych z polską imigracja w Norwegii. W debacie udział wzięli m.in. przedstawiciele reprezentujący instytucje zajmujące się sprawami Polaków żyjących w Norwegii: Lilia Grube (Kościół katolicki w Norwegii), Line Eldring (Fafo), Józef Domagalski (Ambasada RP w Oslo) oraz  Aga Sadłowska ( Partia Konserwatywna- Hoyre)

Z czym Norwegom kojarzy się słowo Polak? Kim dzisiaj są Polacy w Norwegii? Czy publikacja książki «Polakk» wpłynie na szerszą perspektywę i na problem migracji w Norwegii. Bo migracja to nie tylko niska płaca i kiepskie warunki pracy. Czy «Polakk» otworzy szerzej drzwi na zmiany i debatę publiczną? Czy Polacy zechca się integrować? Co będzie z nami dalej?

Jeśli chcesz skontaktować się z autorem artykułu napisz: lukasz@ilogicmedia.no

Moja Norwegia/iLogic Media
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram